Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nie podoba mi się. Jakieś sugestie?


Gość Anna Maria

Rekomendowane odpowiedzi

Pro ana. Niebezpieczne zjawisko w sieci.

 

 

 

Pro ana znaczy jestem za anoreksją bądź perfekcyjna anoreksja. Zjawisko to obserwuję się w sieci na całym świecie również w Polsce. Na blogach, forach internetowych zrzesza się grupa osób głównie dziewcząt tzw. motylków dzielących się metodami sprzyjającymi szybkiej utracie wagi.

Rozróżniamy grupy „motylków”, wyznających „ Dekalog any”, który mówi m.in., iż „ bycie chudą jest ważniejsze od bycia zdrową”. Rozpoznajemy również „wyznawczynie królowej any” oraz osoby dotknięte anoreksją tzw. osoby z ed ( skrót od angielskiego eating disorders czyli zaburzenia odżywiania). Dziewczęta anoreksję którą nazywają aną traktują jak przyjaciółkę, wzór perfekcji, siły woli. Aby dostać się na forum internetowe trzeba przejść pozytywnie rekrutację. Na zamkniętych forach dziewczęta prowadzą dzienniki gdzie wpisują co danego dnia zjadły, wagę i swoje problemy dnia codziennego. Użytkowniczki w komentarzach wspierają, doradzają, motywują do dalszego utrzymywania drakońskiej diety. Użytkowniczki bywają w różnym wieku. Na niektórych forach regulamin zabrania przyjmowania osób poniżej 13 roku życia, ale taka osoba ma możliwość prowadzenia bloga gdzie również znajdzie rozumienie i wsparcie. Choć polskie prawo zakazuję tego tupu praktykom, w sumie jest nie do zwalczenia. Należy zaznaczyć,że osoby prowadzące bloga, założycielki forum jak również inni użytkownicy łamią prawo!

Jak się ustrzec przed pro aną?

Przede wszystkim nie czytać owych blogów i nie rejestrować się na forach tematycznych. Badania mówią, że duża część czytających zmagania innych z kilogramami, sami zaczynają u siebie dostrzegać, często wyimaginowane niedoskonałości. Jeśli jesteś młodą dziewczyną, bądź chłopcem cierpiącym na zaburzenia odżywiania, nie szukaj pomocy na tego typu portalach tylko udaj się do lekarza następnie wykwalifikowanego terapeuty ponieważ tylko tam otrzymasz profesjonalną pomoc, a nie zgubne tkwienie w pogłębiającym się problemie.

 

-- 17 paź 2013, 19:09 --

 

Do tego zdjęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządnie przygotowane :brawo:

Nie jakieś super długie eseje i najważniejsze informacje.

No i ostrzeżenie dla innych, choć jestem zdania, że dopóki samemu się nie spróbuję, to nie będzie się wiedziało i do większości takie artykuły (a raczej ich przesłanie) trafiają dopiero po fakcie... Jako była użytkowniczka forum dla "motylków", wsiąknięta w "ruch" pro ana niestety wiem o czym mowa. Na szczęście "była" 8) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×