Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości / Rozdwojenie jaźni


lifeisaparadox

Rekomendowane odpowiedzi

Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości

Inne zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)

ICD-10 F44.8

Osobowość mnoga

Dysocjacyjne zaburzenia identyfikacji

(osobowość mnoga)

DSM-IV 300.14

MeSH D009105

Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości (osobowość mnoga, osobowość naprzemienna, osobowość wieloraka, rozdwojenie osobowości, rozdwojenie jaźni, ang. multiple personality, dissociative identity disorder, DID) – zaburzenie dysocjacyjne, polegające na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby. Zazwyczaj poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych.

Nie tylko wzorce zachowań różnych osobowości są zazwyczaj odmienne, każda osobowość ma odrębną tożsamość, wspomnienia[1], zdarza się, że nawet płeć, iloraz inteligencji, ciśnienie krwi, ostrość wzroku, preferencje seksualne, czy alergie[2]. Osobowości mogą też wykazywać cechy charakterystyczne dla osób w odmiennym wieku[3]. Badania czynności układu nerwowego mogą wykazać różnice w pracy mózgu poszczególnych osobowości u tej samej osoby.

Mechanizm powstawania nie jest dobrze poznany. Jako dysocjacja, osobowość mnoga wytwarza się po szczególnie bolesnych, traumatycznych przeżyciach i kryzysach, przebytych w dzieciństwie i powiązanych z tematyką śmierci oraz seksualności. Charakteryzuje się dezintegracją ego, integralność którego zapewnia możliwość pozytywnego włączania zdarzeń zewnętrznych i doświadczeń społecznych w obręb percepcji. Osoba niezdolna do zinternalizowania zdarzeń zewnętrznych może doświadczać poczucia emocjonalnego rozregulowania, w ekstremalnych przypadkach tak intensywnego, że prowadzącego do dysocjacji własnej osobowości (łac. dissociatio - rozdzielenie).

Brak jest danych na temat rozpowszechnienia osobowości wielorakiej. Zaburzenie jest diagnozowane rzadko, występuje w okresie młodzieńczym i dzieciństwie; częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

-- 25 kwi 2013, 16:50 --

 

ja nic nie wiem na ten temat, ale Twój awatar mnie zauroczył. przepraszam za off top

 

Dzięki, ale w oczach nie bardzo mi pasowała, znalazłem zastępstwo ;)

Podobno zwierzaki najlepiej obrazują nas samych. Naszą osobowość.

 

Co do tematu, to takie lżejsze rozszczepienie na ja-dobre i ja-złe chyba mamy wszyscy, w postaci ideałów i tych gorszych stron siebie, a na pewno osoby z problemami osobowościowymi najbardziej akcentują oba aspekty. W tym konkretnym opisie dysocjacji tożsamości jest to przedstawione w sposób skrajny i oderwany od świadomości.

W praktyce zaleca się łączenie złego i dobrego obrazu siebie, aby nie był ani dobry, ani zły. Po prostu normalny, jak każdy. Brzmi obiecująco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×