Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychopatia


zujzuj

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzę od jakiegoś czasu na terapię i ostatnio pojawiła sie kwestia psychopatii. Terapeutka mówi, że dość wyraznie dostrzega tego typu rys osobowości u mojej matki. Na bank jest histeryczką no i najprawdopodobniej dochodzi tez ten rys psychopatyczny. Troche mnie to zszokowało.Niby wszystko sie jakoś tam zgadza...no ale sami pewnie rozumiecie. Chodzi tutaj nie o taką psychopatię typu krojenie psów, morderstwa, przestepstwa itd...tylko raczej taką typu Fritzla, który był przecież porządnym obywatelem. Chodzi o cos nabytego.

Moja matka, na bank jest despotyczna i autorytarna, na bank nie dostrzega i chyba nie rozumie emocji ludzi, a może nie mają dla niej znaczenia. Jest bardzo egocentryczna, w taki prymitywny sposób. Wszystko postrzega tylko jako odniesienie do siebie.

Jeśli nie ma kontroli nad kimś staje sie chronicznie agresywna...tak jakby ta agresja wypływała z wewnętrznego leku płynacego z braku kontroli. Agresja wtedy wywołuje u niej jakieś poczucie ulgi, przyjemności, jakies rozładowanie i ona w głebi ducha jest wtedy z siebie dumna i zadowolona. Ze jest nad kimś i to ją uspokaja.... to są moje relacje, ale do głowy mi nie przyszło że może sie to składać na psychopatie. Bardziej widziałem ją jako osobę po prostu prymitywną, a psychopatie rezerwowałem dla osób nie czujących strachu, leku...ale tutaj najwyrazniej wyłania sie jakas jej inna forma.

Więc moje pytanie. Jak to w końcu jest z ta psychopatią? Moja matka na bank nie weszła by w konflikt z prawem. Ta pewność co do zaburzeń histerycznych też o tym świadczy. Ona jest tez bardzo lękowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to książkowy przykład psychopatii, tak ona się najczęściej właśnie objawia. Niski, lub w zupełnym zaniku poziom empatii, dążenie do kontroli nad innymi (nachalnej, lub subtelnej w zależności od inteligencji i charakteru osoby), egocentryzm i nieliczenie się ze zdaniem, uczuciami innych. Agresja gdy zachowania innych nie odpowiadają wymaganiom takiej osoby. Niedojrzałość emocjonalna, która nie pozwala takiej osobie zobaczyć tego co robi. Niektórzy piszą, że psychopatia jest spowodowana defektem fizycznym mózgu, czytałem sporo na ten temat, ale konkretów teraz nie przytoczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zujzuj, tak z opisu to twoja matka jest wyjątkowo podobna do mojej :lol: też nadmiar agresji, na przejawy samodzielności wściekłość i przemoc emocjonalna. ale ja raczej widziałam w niej niestabilność emocjonalną, nadmiar emocji, niż ich całkowity brak. z kolei twoja terapeutka mówi jedynie o rysie osobowościowym, to jeszcze nie to samo co zaburzenie osobowości. rys o ile dobrze pamiętam nie jest zaburzeniem, leży gdzieś pomiędzy normą, a patologią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×