Skocz do zawartości
Nerwica.com

Egocentryzm - proszę o porady jak się tego pozbyć


pm_77

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, pewne osoby (mądrzejsze ode mnie) stwierdziły u mnie egocentryzm, w zasadzie jak przeanalizować całe moje życie, to rzeczywiście coś w tym jest (tzn. ja zachowuję się jak zwykle), aha mam 34 lata.

 

Czy można jakoś nauczyć się być normalnym?

 

Czy są jakieś testy, dzięki którym będę wiedział, że się zmieniam w dobrym kierunku?

 

Czy to, że np. nie umiem odpowiedzieć na pytanie co to jest miłość (psycholog zadała mi takie pytanie), może wynikać z tego, że właśnie przez całe życie byłem i jestem egocentrykiem (no nie wyrosłem z tego)

 

[attachment=0]Egocentrism.png[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pm_77, Miłość dla każdego człowieka jest czymś innym. Każdy widzi i pojmuje ją inaczej.

Możesz nie mieć wyrobionego własnego stosunku do miłości.

Zdrowy egocentryzm jest wskazany.

A terapeutka zadała Tobie pytanie,żeby zaszczepić w Tobie chęć do poszukiwania. To jest tzw. przepracowywanie emocji.

Ja też dostaję od mojej terapeutki serię pytań, na które nie jestem w stanie odpowiedzieć. I to nie świadczy tylko i wyłącznie o moim egocentryzmie.

 

Chcesz nauczyć się bycia normalnym? A co to znaczy wg Ciebie? Normalność?

Jeśli skupianie się na sobie przysparza Tobie wiele problemów, warto drążyc ten temat na terapii.

Sam sobie testu nie wykonasz, nie jesteś zdolny do interpretacji i nie jesteś obiektywny w stosunku do siebie. Zostaw to psychoterapeucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz sama pisownia jest kuriozalna. "stwierdziły u mnie egocentryzm". Tak jak byś sie poddał obserwacji klinicznej i wyszło coś strasznego.

Czyli terapeuta stwierdził egocentryzm(bo nie bardzo wiem kto inny)? Jesli tak, to pewnie on bedzie wiedział jak sie z tego "wychodzi".

A jesli jestem nietowarzyski, naiwny i dziesiątki innych cech, to uważacie że powinienem iśc na terapie, jesli te cechy mi nie odpowiadają?

Czy wy na prawde uważacie, że jest ktoś taki jak terapeuta(co struga jak w drzewie) i on posiada przepis na ludzką dusze. Ze wystarczy do niego pójść i on skutecznie zaszczepi nam cechy które wymienimy i skutecznie wyruguje te których nie chcemy?

Co to w ogóle za problem ten egocentryzm? Jak wogóle można sie terapeutyzować z powodu egocentryzmu? Jak można pisac, że chce sie tego pozbyć i być normalnym? Ty normalny już jesteś

Nie rozumiem tego postu. Jak sie przejawia ten egocentryzm poza tymi pytaniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zujzuj - mam inne problemy też (depresja, elementy fobii społecznej), a za pisownię możesz mnie objechać, nigdy nie byłem dobry w wysławianiu się i zazdroszczę tym, którzy potrafią opisać swój problem i swoje odczucia.

 

Jakbyś miał problem w nawiązywaniu znajomości i ich utrzymaniu, też byś chciał coś z tym zrobić. To przesadne koncentrowanie się na swojej osobie wytknęli mi znajomi, na szczęście jeden z nich konkretnie podał przykłady kiedy to myśląc tylko o sobie raniłem uczucia innych.

Ja to mam we krwi i nie zdawałem sobie sprawy, że mogę zranić kogoś.

 

zresztą nieważne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wysławianie się, tylko o spojrzenie na ta kwestie. Piszesz jakbys pisał na temat jakiejś poważnej jednostki klinicznej..."zostało stwierdzone" "ljak nauczyć sie być normalnym" . Chodzi mi o twój sposób postrzegania tej kwestii. Egocentryzm sam w sobie nie jest czymś złym. Może prowadzić do pozytywnych rzeczy, lub wręcz przeciwnie.

Jak większość cech, postaw itd... Przecież całe społeczenstwo zach europejskie jest egocentryczne, wręcz narcystyczne. Zupełnie inaczej jest w Azji... Oczywiście jest to w jakiejś formie niedojrzałość, ale nie jest to coś złego, czy strasznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wy na prawde uważacie, że jest ktoś taki jak terapeuta(co struga jak w drzewie) i on posiada przepis na ludzką dusze. Ze wystarczy do niego pójść i on skutecznie zaszczepi nam cechy które wymienimy i skutecznie wyruguje te których nie chcemy?

Co to w ogóle za problem ten egocentryzm? Jak wogóle można sie terapeutyzować z powodu egocentryzmu? Jak można pisac, że chce sie tego pozbyć i być normalnym? Ty normalny już jesteś

Nie rozumiem tego postu. Jak sie przejawia ten egocentryzm poza tymi pytaniami?

Kto tu napisał,że terapeuta coś w nas zaszczepi, wymieni cechy, których nie chcemy.

Chyba się nie rozumiemy.

Terapeuta nie ma takiego prawa. On nawet nie ocenia nas. Może wywnioskować "coś" na temat naszego zachowania.

Jest kompetentny więc wie, jak ma poprowadzic terapię, żeby nawet ten egocentryzm przestał nam doskwierać.

Błędem myśleniowym jest pojmowanie terapeuty jako wybawcy, kogoś, kto nam powie jak mamy postępować, co zrobić, co wyeliminować. Nie na tym polega terapia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zujzuj, zgadzam sie z Toba - jesli ktos chce sprawic, zeby dana jego cecha stala sie mniej widoczna, czy mniej uciazliwa, to...do dziela! W tym celu trzeba zmienic swoje postepowanie, a nie rozwodzic sie nad tym na terapii. Oczywiscie nie dotyczy to zachowan patologicznych, kiedy powinien pomoc terapeuta. Oczywiscie nie krytykuje piszac to autora watku, ktory wyjasnil juz ze na terapie chodzi z innego powodu. Pisze ogolnie o zjawisku.

Z drugiej strony moze u nas taka moda bedzie jak w USA - kazdy tam na terapie chodzi z byle czym jak ma wolny czas i pieniadze;) Niektorzy gorzko zaluja tego, ze namieszano im w glowach;)

 

Co do pytania o milosc, wg.mnie to,ze nie potrafiles odpowiedziec na to pytanie, nie swiadczy o egocentryzmie, a raczej o tym, ze albo nie doswiadczyles w zyciu milosci albo nie potrafisz "ubrac" uczuc w slowa, jak wielu facetow( i nie tylko:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×