Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pytanie o ciągle obecną schizofrenie


Pojebek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy na schizofrenie może zachorować każdy? Jest ona chyba określana jako skrajna introwersja. Introwersja i ekstrawersja są uwarunkowane genetycznie. Ciągle wszyscy sobie tą schizofrenie wkręcają, a to chyba nie jest choroba typu grypy. Chyba trzeba mieć jakieś predyspozycje, ekstrawertyk skłaniałby sie chyba ku paranoi. Wie ktoś coś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym jak rozwija się schizofrenia piszę na swoim blogu.

 

Intuicyjnie zgodziłbym się z Tobą, że raczej intorwertycy chorują na tę chorobę.

 

Jednym osiaowych objawów schizofrenii jest autyzm - czyli wyobcowanie, ucieczka do własnego świata.

 

Choć trzeba by w tym celu przeprowadzić badania albo poznać ich wyniki.

 

JEśli będę coś wiedział to na pewno Ci napiszę, będę miał to pytanie na uwadze.

 

 

Tymczasem zapraszam Cię na mojeo bloga i poszperania w nim. Jest kilka artykułów o schizofrenii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE to nie zależy od rodzaju osobowości tylko bardziej może od tego czy wcześniej była ona zaburzona czy nie.Do schizofrenii predysponowane są min.osoby z niektórymi specyficznymi zaburzeniami osobowości jak np. zab.schizotypowe, ale nie ma takiej reguły , ze np. wszyscy z takimi zab. czy introwertycy są bardziej narażeni na tą chorobę.Do głownych tzn osiowych objawów należą omamy słuchowe,wzrokowe,urojenia itd., ale nie u każdego schizofrenika obserwuję się tak skrajny już objaw jak autyzm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urojenia,omamy itd sa objawami wytworczymi a nie osiowymi.Wporwadzasz w blad.Objawy osiowe to autyzm,dezytnegracja osobowsci oraz splycenie afektu.Przykladowo w schizofreni prostej niewsytepuja ani omamy ani urojenia tylko objawy negatywne [kaczace jako objawy osiowe],a ta odmiana jest najbardziej oporna w leczeniu i degradujaca zycie.Nierozumiem jak osoba kaczaca studia psychologiczne/psychiatryczne ,uwazajaca ze wychodzi z nich z wieksza wiedza niz inni moze nie wiedziec na czym polegaja objawy osiowe w jednej z najczestszych [od 1/4 do 1/2 w szpitalach] i najcieszych chorobach psychicznych.To nawet wiedza ludzie niestudujajcy tego.

Gdzies czytalem w poscie lochness-z tego co mniemam przyszlej pani psycholog-ze schizofrenia to roszczepienie jazni.Zakladam ze jesli ktos nawet w liceum interesuje sie psychologia to rzuci okiem do enckylopedi na czym ta choroba polega a pozniej rwie sie na studia by badac takich ludzi.Boli mnie jak czytam takie bzudry przyszlych psychololów ale waszych pacjentow chyba bedzie bolec bardziej. Jesli ktos zabiera sie za tą dziedzine z milosci czy z pasji a dopiero w drugiej kolejnosci z potrzeby leczenia i pomagania cierpiacym to w krytycznych momentach zawsze bedzie bronic swojej 'pasji' przed pacjenetami co skaczy sie zalosnie.Trzeba pamietac ze zaburzenia czy choroby psychiczne w oczach chorego to cierpienie,tępe irracjonalne cierpienie a dopiero pozniej fascynujace zjawisko.Tu mam na mysli lochness bo odnosze przykre wrazenie ze pominela ludzi w swej fascynacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Urojenia,omamy itd sa objawami wytworczymi a nie osiowymi.Wporwadzasz w blad.Objawy osiowe to autyzm,dezytnegracja osobowsci oraz splycenie afektu."

 

 

TAK ! To nie są osiowe. Rzeczywiście ,ale miałam na mysli poprostu te objawy które mają znaczenie diagnostyczne czyli właśnie omamy itd.

Podziałów objawów schi jest sporo i one mogą dzielić się róznie, u nas np. na studiach to te osiowe były nazywane podstawowymi .Te które są wg.Ciebie wytwórcze to u nas są pierwszorzędowe.Tak naprawdę te dychotomiczne podziały mają niewielkie znaczenie, to tylko nazewnictwo służące jakiejś tam klasyfikacji, tak żeby to uporządkować a w praktyce klinicznej jest niepotrzebne no moze podział na negatywne i pozytywne jest wykorzystywany w praktyce.

Jeśli chodzi o lochness to ja też zwróciłam uwagę na jej post w którym pisała coś o rozdwojeniu jażni i wprowadziłam poprawkę :D

 

---- EDIT ----

 

Gavril a wystąpienie tylko objawów które można by określić -negatywne nie jest podstawą do postawienia diagnozy -schizofrenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieskladne ostatnie zdanie.Zrozumialem z niego ze kryterium choroby sa tylko objawy pozytywne ale nie negatywne.Jesli tak mialo brzmiec zdanie to pytam sie;,na jakiej podstawie stwierdza sie schizofrenie prosta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale negatywne to występują zwykle jako dalszy rozwój choroby zwykle po epizodzie psychotycznym sa takie objawy które klasyfikowane są jako negatywne.

To one świadczą o tym , że w procesie choroby doszło do zniszczenia struktur wyższych

Schizofrenie prostą stwierdza się jak osoba nie miała wcześniej epizodu psychotycznego a objawy które ma daja podstawe do tego zeby stwierdzić dezintegrację psychiczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Omamy ,urojenia maja znaczenie diagnostyczne w przypadku schizofreni paranoidalnej ,w przypadku innych rodzajaow takich jak prosta czy katatonia wykorzystuje sie inne kryteria ,nawet w przypadku hebefreni.Ludzie nie chorujacy na schizofrenie rowniez maja urojenia albo omamy.To tak w gwoli scislosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ja to wiem , ale tu ktoś pytał o to kto moze zachorować na schi tzn konkretnie z jaką osobowością więc ja napisałam , ze nie ma reguły i , że jeżeli już patrzeć na to z takiego punktu widzenia to bardziej predysponowane są osoby z mocno zaburzoną osobowoscią a u tych najbardziej możliwe jest wystąpienie tej najczęstrzej postaci schi w której dominują objawy pierwszorzędowe choć oczywiście mogą oni mieć stany psychotyczne lecz nie zachorować wcale na schi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tu kilku specjalistów, zapytam o coś jeszcze. Chodzi mi o funkcje poznawcze, które można zmierzyć za pomocą testów. Schizofrenie można zdiagnozować tylko na podstawie rozmowy, jednak gdzie indziej piszą o szeregu zakłóceń, czy braków w zakresie funkcji poznawczych u schizofreników. Rozumiem, że diagnoza schizofreni na podstawie takich testów jest nie możliwa. Jest jednak możliwe jej odrzucenie, kiedy te funkcje działają jak należy ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o jakie Ci konkretnie chodzi funkcje poznawcze? No bo sa rzeczywiście testy mierzące inteligencje , pamięć itd.

Takie testy nie wykluczają wcale schi ! Nie ma testów które potwierdziłyby czy odrzuciły tą chorobę. Są testy( ale nie te mierzące funkcje poznawcze) które mogą jedynie pomóc w określeniu poszczególnych objawów które w tej chorobie występują. Jeśli masz przykładowo dobrą pamięć,nie masz problemów z myśleniem,koncentracją itd. to nie znaczy wcale , ze na 100% nie jesteś chory na schi.Większość schizofreników to ponadprzeciętnie inteligentni ludzie.Nie zawsze dzieje się tak , ze dochodzi u nich do takich zmian,oczywiście w procesie rozwoju choroby tak bywa i jak jeszcze długo nie leczonej to tak.

Zresztą jeśli przykładowo Twoje funkcje poznawcze są bez zarzutu , ale masz czasem omamy czy urojenia to też wcale nie znaczy , że masz schi. Schi nie jest jedyną chorobą psychiczną, jest ich naprawdę bardzo wiele.

 

 

 

Niech się jeszcze gavril na ten temat wypowie.On ma chyba większą wiedzę ode mnie jeśli chodzi o schi bo się tym szczególnie interesuje itd. a ja to niespecjalnie......... :D

 

Hello gavril ! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czytałem gdzieś że ponoć nie ma czegoś takiego jak schizofrenia prosta...jest bardzo rzadka albo wcale jej nie ma ale wg klasyfikacji jest...

psychoza bez objawów psychotycznych trudno w to uwierzyć i co świadomosc tez jest tego że sie schizofrenie prostą niewiem nie znam sie moze wy coś powiecie???

 

a pustka emocjonalna moze być obajwem tej prostej totalny zanik emocji jakis reakcji i popędów seksulanych?wycofanie ż życia społęcznego ,siedzenie w domu itp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym miałem napisać. Jeśli w schizofreni miałoby niebyć omamów i chalucynacji, to nie chciałbym być w skórze specjalisty mającego coś takiego odróżnić od wszelakich zaburzeń osobowości,czy innych spraw, granica jest tak płynna, że stosuje sie chyba żut monetą. Pozatym spotyka sie opisy sytuacji w których schizofrenia(pierwszy etap) przechodzi niezauważony,lub że może trwać kilka godzin. Albo że ktoś zdiagnozował schizofrenie, która zniknęła pod wpływem traktowania pacjenta jak córki(czyli to było coś innego). Jest chyba troche niepoważnych głosów w tym temacie. Pierwotnie schizofrenia, była chyba uważana za jednoczesne występowanie kilku zaburzeń dających jakiś obraz.

Co do funkcji poznawczych, to chyba musi być jakiaś dysfunkcja... ale nie ważne.

Korzystając z okazji spytam o moje wyniki.

 

Jakies testy na badanie stanu psychicznego. CT procesów poznawczych

gdzie wyskakuje : zahamowane reakcje(%), uwaga, szybkość uczenia, w warunkach niepewności fiksacja(%), fiksacja konstruktywna(%), trafność intuicyjna też w procentach , wskażnik IQ i afekt(obniżenie sprawności lub nie). Nie pytałem na bieżąco, bo jakoś te testy mnie nie przekonują. Po coś jednak robione były, a ja jestem ciekaw co te terminy mogą oznaczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie madrzy specjalisci i studenci psychiatrii i psychologii !!!

jak to jest z tą schizofrenią prostą a moze wiele osób ją tu ma i żle ich leczą a moze wogóle jej nie ma a moze jest tak straszna w objawach negatywnych że wogóle strach pisać o niej,,,

 

jak wy to widzicie mądrale?a moze faktycznie jestesmy jak rzut monetą o niezbadanych zakamarkach duszy...

 

czy ktoś potrafi podac choć jedną różnice między schizo prostą a depresją albo innymi zabuzreniami i chorobami psychicznymi? 8)

 

---- EDIT ----

 

widze nikt nie potrafi odpowiedzieć...czyżbyście wymiękli 8)

 

---- EDIT ----

 

naprawde nikt nie potrafi...to chyba nie ma czegoś takiego jak schizofrenia prosta....czyli psychoza bez objawów wytwórczych...albo jest bardz bardzo bardzo rzadko.ponoc podważaja istnnienie tej odmiany schizy...?????????????????????????????????????????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.Ludzie nie chorujacy na schizofrenie rowniez maja urojenia albo omamy.To tak w gwoli scislosci

Ale o jakie omamy tu chodzi? Czy o te hipnagogiczne i hipnopompiczne czy jeszcze jakies inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×