Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zasady Samuraja, które pozwalają prowadzić szczęśliwe życie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

20 zasad Samuraja, spisanych 400 lat temu, które pozwolą ci prowadzić szczęśliwe życie

 

Życie każdego człowieka jest inne. Nie da się ich porównać. Ale japoński buddysta twierdzi, że istnieje 20 podstawowych zasad, których przestrzeganie doprowadzi do szczęśliwego i spełnionego życia. Wiele lat przed swoją śmiercią Miyamoto Musashi spisał listę zasad, według których sam żył. Był on uznanym wojownikiem i mistrzem walki mieczem, który urodził się w 1584 roku. Jego nauka jest zgłębiana do dzisiaj. Jednak to przede wszystkim jego zasady życia pozostają niesamowicie inspirujące. W swojej pracy „Sposób na samotną podróż” zamieścił poniższe porady, jak przeżyć szczęśliwe życie.

 

1. Zaakceptuj życie takim jakim jest.

Dla własnego zdrowia, musisz przyjąć życie takim jakie zostało ci dane. Stres, lęk i rozpacz to normalne elementy życia i nigdy nie powinny być wypierane.

 

Zaakceptowanie najtrudniejszych elementów życia uczyni cię silniejszym i odporniejszym w swoich poczynaniach.

 

2. Porzuć wszelkie obsesje na punkcie przyjemności

Spędzamy dużo czasu na gonitwie za przyjemnością – poddajemy się naszym zachciankom, sięgamy wyżej i wyżej po awanse i podwyżki, stajemy się częścią społeczeństwa, które obsesyjnie zafascynowane jest przyjemnością seksualną. Musashi proponuje, żebyśmy spróbowali po prostu żyć tu i teraz, cieszyć się z przyjemności wtedy, kiedy one przychodzą do nas naturalnie, zamiast sztucznie je wywoływać.

 

3. Nie działaj impulsywnie pod wpływem emocji

Często mówi się: „Podążaj za głosem serca”. Musashi w swojej nauce sugeruje jednak, że to nie zawsze jest dobry pomysł.

 

Kiedy pojawiają się emocje, które zdają się pochodzić znikąd, podążanie za nimi może prowadzić do podjęcia złych decyzji.

 

Samuraj radzi raczej, abyśmy trzymali się tego, co wiemy na pewno, a nie działali impulsywnie.

 

4. Porzuć obsesję na własnym punkcie.

Obsesja na punkcie własnego „ja” to powszechna przywara ludzkości. Wydaje się, że najważniejsza jest nasza obecność w sieci, zrobienie idealnego selfie czy pogoń za fałszywą doskonałością.

 

Tym samym, zapominamy co tak naprawdę ma znaczenie w życiu. Spróbuj odsunąć się od swojego ego po to, żeby móc lepiej poczuć, co tak naprawdę jest ważne.

 

Popatrz też na otoczenie oczami innych.

 

5. Nigdy nie pozwól żeby twoim życiem rządziła zazdrość

Zazdrość to bardzo silna forma nienawiści. Musashi uważa, że jeśli wpadłeś w jej sidła, może cię zrujnować.

 

Nie bądź nigdy zazdrosny o innych – mówi wojownik – po prostu bądź wdzięczny za to, co masz.

 

6. Bądź wolny od pragnień

Podobnie jak przyjemności, pożądanie również sprawia, że pragniemy rzeczy, których prawdopodobnie nigdy nie zdobędziemy.

 

Musashi starał się tak żyć, żeby nie pragnąć więcej niż akurat miał i po prostu czekać na dobre rzeczy, aż same do niego przyjdą.

 

7. Nie żyj z poczuciem żalu

Mówimy często, że przeszłości nie da się zmienić. Musashi wierzył, że nic nie dzieje się bez powodu i wszystko co się wydarzyło jest potrzebnym etapem na drodze życia.

 

Roztrząsanie rzeczy które kiedyś zrobiliśmy, niczego już nie zmieni.

 

8. Nie zadręczaj się myślami o smutnych rozstaniach

Ciągłe zamartwianie się utratą przyjaciół czy członków rodziny, uniemożliwia zrobienie kroku naprzód w swoim życiu.

 

Skoro nie ma sposobu na przywrócenie ich do życia, powinni być zostawieni w spokoju w przeszłości.

 

9. Wyrzuć ze swojego życia narzekanie

Wielu z nas odnajduje pocieszenie w narzekaniu. Kiedy coś idzie źle, lubimy się nad sobą użalać. Jednak według nauki Musashi, powinniśmy po prostu pozwolić, żeby takie rzeczy przechodziły obok nas, nie skupiając się zbytnio na nich. Ciągłe rozpamiętywanie i roztrząsanie tego co niefortunne, trzyma nas w więzach przeszłości i blokuje naszą przyszłość.

 

10. Nie pozwól, żeby zawładnęło tobą pożądanie.

Ludzie to istoty seksualne z natury. Wielu z nas marnuje jednak swoje życie skupiając się na chwilowych pożądliwościach czy przygodnym seksie.

 

Zamiast tego, powinniśmy szukać prawdziwej miłości i trwałych relacji.

 

11. Daj sobie możliwość wyboru

Nie zmarnuj przyszłości, planując tylko zero-jedynkowe rozwiązania. Daj sobie możliwość zmiany planów, chwytając po drodze możliwości jakie podsuwa ci życie.

 

12. Nie bądź niewolnikiem dóbr materialnych

Pieniądze czy luksusowy dom mogą wydawać się ważne, ale jest wiele bardziej cennych rzeczy w życiu. Miłość, zdrowie i życie samo w sobie powinno być wartością nadrzędną.

 

13. Bądź powściągliwy jeśli chodzi o jedzenie

Jako społeczeństwo mamy obsesję na punkcie jedzenia, czerpania przyjemności z wyśmienitej kuchni, a nawet dobrego jedzenia na wynos. Jednak Musashi uważał, że nie powinniśmy aż tak bardzo się na tym skupiać. Posiłki powinny być proste i sycące, ale niekoniecznie wykwintne.

 

14. Pozbądź się nadmiaru rzeczy

Nie trzymaj się kurczowo rzeczy, których już nie potrzebujesz. Pozbądź się tego wszystkiego co przestało być ważne, żebyś mógł prowadzić życie czyste i proste, zgodnie z zasadami minimalizmu.

 

15. Nie wierz w coś, tylko dlatego, że kazano ci w to wierzyć

Pozwól sobie na własne myśli i przekonania. Nie podążaj ślepo za tłumem i nie słuchaj opinii innych. Stwórz swoje.

 

16. Szanuj bogów i siły wyższe, ale nie polegaj tylko i wyłącznie na ich wskazówkach

Bogowie powinni być podziwiani, ale nie mogą kierować każdym twoim ruchem. Mogą być drogowskazem, ale koniec końców, każdy z nas indywidualnie decyduje jaką drogą podąża.

 

17. Nie obawiaj się śmierci

Przesadny lęk przed śmiercią powstrzymuje przez życiem pełnią życia. Przeżywaj każdy dzień najlepiej jak potrafisz i nie bój się konsekwencji swoich działań.

 

18. Nie używaj broni jeśli to nie jest konieczne

Mimo, że Musashi był słynnym wojownikiem, uważał, że broń powinna być używana sporadycznie, tylko w razie potrzeby. Twierdził, że obrona własna jest w porządku, ale przystępowanie do ataku bez powodu jest grzechem.

 

19. Nie gromadź bogactw na starość

Wielu z nas oszczędza przez całe życie, żeby później na emeryturze cieszyć się luksusem, ale samurajski wojownik uważał, że nie potrzebujemy nadmiaru przedmiotów, żeby prowadzić dobre życie. Powinniśmy żyć chwilą i nie odkładać szczęścia na później, gromadząc majątek i dobra materialne.

 

20. Zawsze chroń swój honor

Jeśli w życiu chcesz być w pełni sobą, podążaj za swoimi przekonaniami i wiedź honorowe życie według własnych zasad.

 

Tekst pełen jest inspirujących treści. Musashi żył pełną piersią, miał cudowne życie i inspirowanie się jego radami może doprowadzić do osiągnięcia podobnej satysfakcji. Choć niektóre pomysły mogą wydawać się szalone, naciągane czy naiwne, skoro on sam osiągnął szczęście, kim jesteśmy żeby kwestionować jego praktyki?

 

http://dobrewiadomosci.net.pl/22765-20-zasad-samuraja-spisanych-400-temu-ktore-pozwola-ci-prowadzic-szczesliwe-zycie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewolnicy dóbr materialnych zbuntują się już przy punkcie nr. 2 :mrgreen: Nasze kultury się różnią i pewnych rzeczy nie przeskoczymy, z większością punktów się zgadzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie spoko, ale...

 

1. Zaakceptuj życie takim jakim jest.

Dla własnego zdrowia, musisz przyjąć życie takim jakie zostało ci dane. Stres, lęk i rozpacz to normalne elementy życia i nigdy nie powinny być wypierane.

 

Zaakceptowanie najtrudniejszych elementów życia uczyni cię silniejszym i odporniejszym w swoich poczynaniach.

nie wszystko w życiu powinno się akceptować, niektóre rzeczy można zmienić na lepsze, więc nie ma sensu bezrefleksyjnie akceptować zastanej rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×