Skocz do zawartości
Nerwica.com

Mój synek ma problem którego nie umiem rozwiązać


Esechiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chodzi o mojego synka, ma 8 lat.

 

Pierwszy raz zauważyłem "dziwne " zachowania kilka lat temu. Polegało to na ciągłym powtarzaniu określonego zdania bez powodu, niezależnie od sytuacji, np ciągle mówił "tak na niby" co nie było z niczym powiązane, po prostu tak powtarzał pewnie kilkadziesiąt razy dziennie. Z czasem zmieniał to zdanie na inne, np" moja wina". Próba rozmowy co z tą winą zawsze kończyła się niczym, bo nie czuł się za nic winny, po prostu chciał to mówić. Było kilka takich "zdań" powtarzanych jak katarynka na przestrzeni ostatniego 1-2 roku. Teraz pierwszy raz zamienił mówienie na "chrząkanie". Non stop chrząka tak, jakby bolało go gardło (oczywiście nie boli), chrząka i nie może się powstrzymać. Do tego zaczął wykonywać dziwne gesty głową w trakcie "chrząkania". Bardzo się tym martwimy, chcemy wybrać się do psychologa (i tu też jest problem, bo mój syn panicznie boi się takiego spotkania, ma niewłaściwe wyobrażenie o takim lekarzu).

Wydaje mi się, że to nerwica natręctw. Ale lekarzem nie jestem, tylko czytam opisy zaburzeń. Czy ktoś się spotkał z czymś podobnym u dzieci? Jak można mu pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc nie sądzę by była to nerwica natręctw ... no ale mogę się mylić.

 

jakoś tak mi się skojarzyło - pierwsze co przyszło mi do głowy - że jest to jakieś zaburzenie neurologiczne, coś w rodzaju zespołu Tourette'a. sama nie wiem, poczytaj sobie, np. tu: http://www.tourette.pl/faq/189

 

na Twoim miejscu, w pierwszej kolejności odwiedziłabym z dzieckiem neurologa, choć oczywiście do psychologa też się wybrać możecie, nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w dzieciństwie podobnie do Twojego syna. Również powtarzałem w kółko pewne słowa/zdania. Mam zdiagnozowany Zespół Aspergera i jest to dość typowe dla tego zaburzenia i jest to prawdopodobnie echolalia albo stereotypia słowna. Zdarzają się również tiki, jakie ma Twoje dziecko. Czy syn ma różne rytuały, obsesyjne zainteresowania lub problemy z kontaktem z innymi ludźmi? Jeśli tak, to może być ZA, a jeśli nie, to może Zespół Tourette'a, o którym pisał użytkownik powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×