Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Hooded Spirit

Acetyl-l-karnityna/ALCAR

Czy Acetyl-l-karnityna/ALCAR pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

 1. 1. Czy Acetyl-l-karnityna/ALCAR pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

  • Tak
   0
  • Nie
   0
  • Zaszkodził
   0


Rekomendowane odpowiedzi

Acetylo-L-karnityna jest aminokwasem występującym naturalnie w komórkach ludzkiego organizmu. Zaliczany jest do substancji witaminopodobnych. Wykazuje działanie nootropowe – poprzez zwiększenie produkcji acetylocholiny (o około 30%) w mózgu przyczynia się do poprawy koncentracji, pamięci i przyswajania informacji. Wpływa też na złagodzenie objawów demencji i choroby Alzheimera. Ponadto działa ochronnie na neurony i wspomaga pracę układu krwionośnego.

 

Podstawowe korzyści:

 

poprawa pamięci i zdolności poznawczych

ochrona układu nerwowego

wsparcie regeneracji nerwów

wspomaganie pracy serca

 

Co to jest ALCAR?

Acetylo-L-karnityna (ALCAR) jest pochodną L-karnityny – aminokwasu występującego naturalnie w tkankach zwierzęcych. Po raz pierwszy wyizolowano ją na początku XX wieku z tkanki mięśniowej. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa caro, carnis – mięso. Początkowo sklasyfikowano ją jako witaminę z grupy B, jednak dziś zaliczana jest do substancji witaminopodobnych. Ester acetylowy L-karnityny powstaje w komórkach ludzkiego organizmu. Bierze tam udział w wielu cyklach metabolicznych, np. w utlenianiu kwasów tłuszczowych, produkcji acetylo-koenzymu A i wytwarzaniu energii. W porównaniu ze “zwykłą” L-karnityną wywiera znacznie silniejsze działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Jej głównym źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięso. Jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego. Po trzech godzinach od spożycia osiąga maksymalne stężenie we krwi, skąd bardzo szybko przenika do tkanek, w tym do mózgu.

 

Acetylo-L-karnityna zaliczana jest obecnie do grupy pseudowitamin. Wykazuje działanie nootropowe, wpływając szczególnie na wytwarzanie acetylocholiny. Oddziałuje korzystnie na pamięć oraz proces przyswajania informacji przez mózg. Widoczny jest także jej potencjał w łagodzeniu objawów otępienia oraz choroby Alzheimera jej działanie neuroprotekcyjne.

 

Jak działa ALCAR?

 

Poprawa pamięci i zdolności poznawczych: W trakcie wielu badań naukowcy zauważyli korelację między suplementacją acetylo-L-karnityny a wychwytem choliny przez komórki mózgu. Dowiedziono, że ALCAR wpływa na zwiększenie syntezy acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za szybkość przetwarzania informacji przez mózg. Dodatkowo związek ten stymuluje uwalnianie dopaminy – odpowiedzialnej za energię i motywację – oraz podnosi stężenie jej receptorów w mózgu. Za pomocą tych mechanizmów acetylo-l-karnityna korzystnie oddziałuje na pamięć, koncentrację czy proces uczenia się. Może ona ponadto łagodzić zaburzenia tych funkcji występujące w przebiegu np. choroby Alzheimera – testy kliniczne wykazały jej skuteczność także i na tym polu.

 

Ochrona układu nerwowego: Liczne badania naukowe potwierdziły także, iż stosowana profilaktycznie acetylo-L-karnityna działa ochronnie na neurony w warunkach czasowego niedokrwienia mózgu. Odbywa się to między innymi poprzez stymulację produkcji acetylocholiny. Grupy acetylowe pochodzące z tego aminokwasu działają też utleniająco, dzięki czemu zwiększają poziom energii w komórkach mózgu. ALCAR redukuje też markery stresu oksydacyjnego, takie jak utlenianie białek w neuronach i płynie mózgowo-rdzeniowym. Ponadto acetylo-L-karnityna jest także w stanie znacznie zredukować negatywny wpływ β-amyloidu na aktywność enzymu wytwarzającego acetylocholinę. Zwiększony poziom tego związku obserwuje się w chorobie Alzheimera.

 

Wsparcie regeneracji nerwów: Wykazano, że acetylo-L-karnityna wpływa korzystnie na terapię neuropatii obwodowej – stanu chorobowego nerwu powstałego wskutek jego uszkodzenia mechanicznego lub stanu zapalnego. Stymuluje ona nie tylko regenerację samego nerwu, ale również poprawia stan komórek tworzących osłonkę mielinową, która odżywia go i przyspiesza przesyłanie impulsów nerwowych. Badania kliniczne wykazały skuteczność suplementacji ALCAR w terapii neuropatii obwodowej wywołanej przez cukrzycę, urazy mechaniczne oraz przyjmowanie leków antyretrowirusowych stosowanych w infekcji wirusem HIV. Ochotnicy przyjmujący acetylo-L-karnitynę podczas testów deklarowali zmniejszenie odczuwanego bólu i poprawę funkcji nerwów.

 

Wspomaganie pracy serca: Jednym z głównych mechanizmów działania acetylo-L-karnityny jest wpływ na poziom kardiolipiny. Związek ten, zaliczany do glicerofosfolipidów, występuje między innymi w komórkach mięśnia sercowego, gdzie odgrywa istotną rolę w łańcuchu oddechowym. ALCAR zapobiega postępującemu wraz z wiekiem spadkowi stężenia kardiolipiny, co wpływa korzystnie na wydajność pracy serca. Ponadto acetylo-L-karnityna pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Przyczynia się także do redukcji oporności komórek na insulinę, będącej jednym z czynników ryzyka choroby wieńcowej serca. W przypadku zaś niedokrwienia mięśnia sercowego działa ochronnie, ograniczając jego uszkodzenia.

 

 

 

 

 

Jako iż Acetyl-l-karnityna zwiększa produkcję acetylocholiny to trzeba ją suplementować dodatkowo choliną(zbilansowana dieta nam nie wystarczy najprawdopodobniej), inaczej działanie będzie wypaczone, i będzie bolała nas głowa. Jakie stosujecie "stacki" z Acetyl-l-karnityną? Ja aktualnie jestem na 250-250-0mg acetyl-l-karnityny, i do tego 200-200-0mg Cytykoliny(jedna z najlepiej przyswajalnych form choliny, która ma swoje własne właściwości nootropowe, przekracza barierę krew-mózg, i ba - działa od pierwszego podania!) Do tego biorę także dwunian choliny w proszku 400-400-0mg. Wróciłem właśnie z biegania po tym miksie, i poprawiłem swój aktualny rekord na 10km o 3,5 minuty - aktualny 53,5 minuty przy ~102 kilo, po pierwszym dniu stosowania. Były 42 minuty, ale to 15 kilo temu :D Czułem się podczas biegania z tym miksem bardzo dobrze, a po bieganiu, kiedy spacerkiem wracałem do domu odczuwałem przez 5 minut podwyższoną przyjemną dopaminową euforię. Mam nerwicę sercową, nerwicę, i ADHD. Biorę do tego 150mg trazodonu CR na noc.

 

-- 14 cze 2017, 22:35 --

 

Zaznaczam, żeby nie sugerować się moim miksem leków, który biorę. Zjebałem, że dzisiaj dopiero zacząłem jechać na takim mikse, ale nikt się chyba nie zasugerował - także nikogo nie zabiłem raczej :pirate: A tak na poważnie, to ja mam w potylicy poprzepalane neuroprzekaźniki, takim dopalaczem w tabletce, który posiadał w sobie m.in pochodną ketaminy - metoksetaminę. Prawię się przekręciłem po nim... Kopało mnie po potylicy, gniotło, i rozciągało jednocześnie.. Wziąłem 1,5 godziny temu trazodon, i czuć, że żywe neuroprzekaźniki są nieco zapchane już acetylocholiną w potylicy, także wrzuciłem ibuprom - i lecę spać. :) Dobranoc.

 

-- 15 cze 2017, 20:52 --

 

Dzisiaj zmniejszyłem dawki(Zszedłem dzisiaj o 200mg z cytykoliny.), i stwierdziłem, że suplementowanie się ALCarem cytykoliną i cholina bez stricte nootropowego leku, który na bieżąco wykorzystuję zsytetyzowaną acetylocholinę tj. afobazol, noopept - raczej nie ma sensu. Przynajmniej w moim przypadku, przy moim w przeszłości przećpanym łbie przez m.in jedną taką skrajną sytuację, o której pisałem powyżej. Oczywiście czułem się znacząco lepiej przy miksie cytykoliny, choliny, alcaru, i trazodonu - z tym, że doskwierał mi delikatny, lecz na dłuższą metę - męczący ból głowy. Po prostu chciałem zwiększyć dopaminę, noradrenalinę, serotoninę poprzez zwiększenie syntezy głównego neuroprzekaźniku - acetylocholiny(po której to wszysko się rozchodzi) I Przynajmniej dla mnie wychodzi na to, że mam tak poprzepalane styki neuroprzekaźnikowe aktualnie, że zwiększanie acetylocholiny bez wykorzystywania jej w międzyczasie lekami nootropowymi doprowadza do bólów głowy - bo po prostu jest ich aktualnie za mało.

 

Co do miksów z lekami stricte nootropowymi to miksowałem Acetyl-l-karnitynę 200-200-0mg z cytykoliną 125-125-0mg, i z afobazolem 10mg 1-1-1. I o ile pamiętam to bóle głowy, jeżeli występowały - to bardzo rzadko.

 

Zakupiłem sobię dzisiaj sobię zwykłą l-karnitynę, połączę ją z cytykoliną. Jeżeli będzie wszystko wporządku, to pobęde na tym miksie do końca miesiąca. W wakację robię 2-miesięczną przerwę od leków ala nootropowych, a potem najprawdopodobniej będę zamierzał wejść spowrotem na ALCAR, Cytykoline i ew. zwykła choline w proszku z lekiem stricte nootropowym - noopeptem.

 

-- 18 cze 2017, 09:33 --

 

Ok, Przebadałem acetyl-l-karnitynę, cytykolinę z trazodonem oraz samą cytykolinę z l karnityną z trazodonem(jestem debilem) Zapomniałem, że antydepresanty wyhwytują serotoninę, a acetyl-lkarnityna zwiększa poziom acetylocholiny o 30%, cytykolina to bardzo mocna cholina, która przekracza bariere krew-mózg (przyczynia się intensywnie do syntezy acetylocholiny) I w oby przypadkach z trazodonem występowały bóle głowy, które musiałem zbijać delikatny/umiarkowany ból głowy ibupromem i/lub xanaxem. Jak już mi zeszło to czułem się zajebiście, jak młody bóg (nawet sam w domu), nawet z bólem głowy czułem się dobrze :mrgreen: Ale serio, nie warto. W domu myślałem, że się po prostu bardzo dobrze czuję, ale po 1-2 tygodnaich stosowania cytykoliny lub/bez acetyl-l-karnityną z trazodonem, kiedy wyszedłem na dwór - dopiero poczułem, że to już bardziej jest stan w kierunku ućpania się, a nie leczenia. NIE BIERZCIE TEGO Z ŻADNYMI INHIBITORAMI, lekami antydepresyjnymi itp itd.

 

Tak a propo, jest oryginalny suplement włoski, zatwierdzony, w który mjest cytykolina, i acetyl-l-karnityna plus substancje dodatkowe, nazywa się "ASSONAL", link do producenta: http://www.agavefarmaceutici.it/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×