Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
depas

FENAZEPAM (Phenazepam)

Czy fenazepam pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

 1. 1. Czy fenazepam pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

  • Tak
   0
  • Nie
   0
  • Zaszkodził
   0


Rekomendowane odpowiedzi

Lek z grupy benzodiazepin, wynaleziony w 1974 roku w Związku Radzieckim i do dziś tam produkowany, podobnie jak w niektórych krajach byłego ZSRR. W przeszłości dostępny także w Polsce. Stosowany w leczeniu zaburzeń neurologicznych, jak padaczka, alkoholizm czy bezsenność. Może być również stosowany w premedykacji przed operacjami, jako augmentacja znieczulenia ogólnego, również aby zmniejszyć lęk i napięcie przed zabiegiem. Odznacza się silnym działaniem nasennym oraz bardzo długim okresem półtrwania - ok. 60 godzin. Działaniem zbliżony nieco do flunitrazepamu. Wykazuje silny potencjał uzależniający, nie zaleca się stosowania go przez okres dłuższy niż 14 dni (lub 1 miesiąc, jednak wliczając w to stopniową redukcję dawki).

 

Dawkowanie zależne od celu stosowania, przeciwlękowo zwykle 0,5mg - 1mg 2 lub 3 razy dziennie. Nasennie - do 2,5mg jednorazowo. Dzienna dawka nie może przekraczać 10mg. Objawy odstawienne po okresie przewlekłego stosowania (i/lub nadużywania) są typowe dla wszystkich benzodiazepin, choć w wypadku fenazepamu mogą być szczególnie trudne i niebezpieczne.

 

W ostatnich latach znalazł zastosowanie w celach rekreacyjnych, jego nadużywanie odnotowano w Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Odnotowano także przypadki używania fenazepamu jako głównego aktywnego składnika rekreacyjnych "mieszanek ziołowych" w Australii i Nowej Zelandii. Podobne zastosowanie miewa do dziś w USA, gdzie nie jest wpisany we wszystkich stanach na listę substancji kontrolowanych, mimo to jego posiadanie i obrót nim do użytku przez ludzi jest prawnie zakazany. Stąd bywa składnikiem przeróżnych produktów "nie przeznaczonych do konsumpcji".

 

(za: wikipedia.org & inne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×