Skocz do zawartości
Nerwica.com

Termin "nerwica lękowa"


papillon24

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałam za bardzo,gdzie to umieścić. Chciałam tylko podzielić się informacją, którą uzyskałam od p.psycholog, u której byłam na wizycie w zeszlym tygodniu. Coś takiego jak NERWICA LĘKOWA nie istnieje. Podobno. Nie istnieje taki termin po prostu. Są zaburzenia lękowe i jakieś tam różne określenia, ale poprawiła mnie jak już poopowiadałam o sobie. Była zdziwiona, że psychiatra zdiagnozował rzekomo nerwicę lękową i rzeczywiście, w diagnozie mojego psychiatry nie było takigo sformułowania. A sformułowanie to zaczerpnęłam z tego forum:) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda - nie istnieje w ICD-10 termin "nerwica lękowa". Co więcej, systemy diagnostyczne w ogóle zrezygnowały z pojęcia "nerwica", gdyż jest ono zbyt pojemne znaczeniowo, i zastąpiły je określeniem "zaburzenia lękowe". Jedynie w tytule działu ICD-10 zachowano określenie "Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną" (dla podkreślenia ciągłości pojęć psychopatologicznych). Teoretycznie nie istnieje taka choroba, jak nerwica lękowa. Chcąc być precyzyjnym, możemy zdiagnozować zaburzenie lękowe, a wśród nich m.in.: zaburzenia lękowe w postaci fobii (F 40), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (F 42) czy zaburzenia dysocjacyjne (F 44). Zygmunt Freud stosował termin „nerwica lękowa” do opisu choroby psychicznej lub cierpienia charakteryzującego się występowaniem ekstremalnego lęku. Obecnie istnieje niemała różnica poglądów na temat tego, co właściwie oznacza termin „nerwica” w sensie klinicznym. Mimo iż nie funkcjonuje w systemach klasyfikacyjnych termin "nerwica lękowa", to niektórzy klinicyści nadal używają tego terminu. Pojęcie „nerwica” służy opisaniu symptomów lękowych i towarzyszącym im zachowaniom lub nazywaniu tak szerokiego zakresu zaburzeń psychicznych spoza kręgu zaburzeń psychotycznych (jak np. schizofrenia czy zaburzenia urojeniowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×