Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
chorowity

Obsesja - mysli obsesyjne

Rekomendowane odpowiedzi

Myśli obsesyjne często mają kontrastowy charakter (oznacza to, że są sprzeczne z normalnym myśleniem osoby dotkniętej obsesjami), co jest szczególnie uciążliwe dla chorego. Treść ich może być różna, jednak można je podzielić na kilka głównych grup:

 

agresja:

U pacjenta spontanicznie mogą pojawić się myśli dotyczące skrzywdzenia, pobicia czy zranienia kogoś. Myśli te mogą dotyczyć osób obcych (np. mijanych na ulicy) jak również bliskich osób co dodatkowo powoduje zwiększenie cierpienia u chorego. Myśli mimo pojawienia się u pacjenta nie są przez niego realizowane, dlatego osoba cierpiąca na obsesje nie stanowi zagrożenia dla siebie i otoczenia.

higiena i zdrowie

U pacjenta mogą pojawiać się ciągłe myśli dotyczące higieny i zdrowia. Chory może co kilka minut myć ręce lub całe ciało w obawie przed zakażeniem (bakteriofobia). Jakikolwiek kontakt z innym człowiekiem może wyzwolić u niego lęk przed zakażeniem się od niego jakąś chorobą (na przykład poprzez podanie rąk).

interakcje społeczne

U chorego mogą się pojawiać myśli dotyczące chęci nienormalnego zachowania się wobec ludzi, np. głośnego wypowiedzenia słów lub zwrotów o charakterze koprolalnym lub obraźliwym, czasem także samoośmieszającym.

religia

U chorego mogą pojawiać się bluźniercze myśli dotyczące postaci religijnych (głównie o tematyce seksualnej) jak również może występować skrupulatyzm.

seks

Tu znajdziecie więcej na ten temat: http://spam

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×