Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jung


juz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka książek traktujacych o psychologii Junga. staram sie to jakos objąć,ale mam pewne kłopoty.

1.Schizofrenia to zalew świadomości przez tresci archetypowe/nieswiadome

2 Są 4 funkcje psychiki. intuicja percepcja myślenie uczucie. Jesli 3 sa w miare rozwiniete to przyjmuje sie że jednostka na schizofrenie nie zachoruje.

 

Rozumiem że kazdy może doświadczyc zalewu przez tresci archetypowe. Sam Jung w swojej biografii pisze, o kryzysie po rozstaniu z Freudem. Okres ten trwał 10 lat i Jung potrafił sie obronic przed schizofrenią. Nie szukał pomocy u specjalistów choć wiedziął co sie dzieje. Sam sobie poradził i zestawiał w tych opisach siebie z Nietzchem. Pisał że ma rodzinę, dzieci(poczucie tożsamości) i że nie jest listkiem na wietrze(tak Nietzche opisywał siebie). Jak wiadomo Nietzche pod koniec swojego życia był juz mocno zdziwaczały, zwariowany. Jednak nie był chory.

Jego świadomośc też była zalewana tresciami archetypowymi. Posiadł wielka wiedze, jednak zdaje sie że nie osiągnał tego co Jung.

Kontakt z archetypem jest okrteślany jako dramatyczne zdażenie. Osiągnąć potem równowage miedzy ego, a tresciami zbiorowymi jest strasznie trudno. Czy ten stan zawieszenia mozna ubrać w jakieś jednostki kliniczne? Jakieś zaburzenia osobowosci czy cos podobnego? Jung pisał, że ma kilka dróg. Ze może te tresci stłumić przy pomocy brutalnej siły i zneurotyzować osobowość, lub zapaść na chorobe. Podjał trud asymilacji tych treści i sie obronił. Z tego wynika, że dopiero na bazie tych konfliktów powstaja zaburzenia. Czy można w takim stanie trwać? Czy można prtzejawiać objawy, ale byc w pewnym sensie zdrowym?

To samo co jest przyczynkiem rozwoju, może być przyczynkiem upadku. Jak to wychodzi że jedno sonbie radzą inni nie? Wsród tych i tych sa jednostki wybitne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×