Skocz do zawartości
Nerwica.com

Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze


isj

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj proszę o wpisywanie swoich opinii na temat mojej pracy, tak pozytywnych jak i krytycznych. Temat powstaje po to, by zasadnicza część tworzyła zwartą organiczną całość.

 

W następnej części samouczka poruszę kwestię IBS oraz serotoniny, jak również zaburzeń seksualnym na tle braku 5-HT. Następnie zacznę prezentację leków od benzodiazepin, przez TLPD, po SSRI, SSRI, NaSSA oraz Trazodon i Coaxil. Nie będę omawiał neuroleptyków, ponieważ nie mam na ich temat wystarczającej wiedzy. Jeżeli ktoś ma i chciałby się nią podzielić, proszę bardzo.

 

Jest to temat w którym komentujemy posty napisane w temacie: Samouczek neurologiczno-lekowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serotonina – 5-HT i jej niedobory to główny sprawca depresji(...)
(...)Klasycznym przejawem tego ostatniego jest zespół jelita nadwrażliwego ściśle uwarunkowany z z jednym z receptorów serotoninergicznych 5-HT4. Objawy głównie ze strony układu pokarmowego najprawdopodobniej oznaczają zaburzone przekaźnictwo serotoniny. Jej brak powoduje depresję, rzadziej manię, stany lękowe oraz bezsenność. Serotonina jest modulatorem temperatury ciała, ciśnienia krwi, wydzielania hormonalnego .Zmniejszenie aktywności układu serotoninergicznego podnosi impulsywność i zwiększa agresywność u zwierząt oraz u ludzi.(...)

 

coś o mnie

depresja i IBS (biegunkowa postac)

czy jej niski poziom/brak (jeśli chodzi o wpływ na ciśnienie krwi i temp. ciała), może powodowac niskie cisnienie krwi i niską temp? bo u mnie cos takiego występuje, mam srednio 80/50 a ostatnio był rekord 76/46

i zawsze mialam niską temp ciala. np 36.2 w chorobie, grypie gdzie wiekszosc ludzi ma wysoką u mnie dochodzi najwyzej do 37-37.4

 

prolaktyne i tsh mam w normie

 

 

(...)Receptory serotoninergiczne to: 5-HT1 A, B, D-F, 5-HT2 A-C, 5-HT3, 5HT4, 5-HT5 A-B, 5-HT6, 5-HT-7. Ich funkcje i rolę omówię szerzej podejmując tematykę IBS oraz obniżonej sprawności seksualnej[\b] na tle serotoninergicznym.(...)

to ja już czekam na to omówienie...

 

(...)Efekt wywierany przez serotoninę na czynnośc motoryczną przewodu pokarmowego

 

Receptor Dolny zw. przełyku Żołądek Jel. Cienkie Jel. Grube Odb.

 

5-HT1 p h p h h

5-HT2 ? p p p p

5-HT3 p p p p ?

5-HT4 p p p p/h ?

5-HT7 ? ? p h h

 

p=pobudzanie, h=hamowanie, ?=efekt nieznany(...)

czyli u mnie wychodziloby 5-HT2 lub 3

(...)Potwierdzono skuteczność anatognistów receptora 5-HT3 w IBS-D (biegunka)(...)

z tego bardziej że 5-HT3

 

co dalej daje nam

(...)Z przewagą biegunek antagoniści 5-HT3 (alosetron, cilansetron)

antagoniści 5-HT4 (piboserod, sulaniserod)

antagoniści 5-HT3 i 5-HT4 (tropisetron)(...)

i

(...)Z mieszana z przewagą bólu trzewnego SSRI,SNRI, TLDP (amitryptylina, doksepina, imipramina, nortryptylina, trymaprymina)(...)

bo przy tym występują okropne bóle (wymioty + omdlenia-chyba z bólu)

(...)Potwierdzono skuteczność anatognistów receptora 5-HT3 w IBS-D (biegunka)(...)

a to mnie pociesza

 

Dzieki wielkie za opracowanie... będę śledzic kolejne "odcinki" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz ze dopamina moze powodowac agresje,uzaleznienie od seksu czy hazardu...nienapisałes jednak czy wynika to z niedoboru czy raczej nadmiaru dopaminy
Nadmiar.

 

prolaktyne i tsh mam w normie
A tyroksynę? Ile wynosi Twoje TSH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dopaminą nie jest tak prosto. Bo dzieci cierpiące na ADHD często przejawiają agresję, a podaje się im stymulanty czyli leki hamujące wychwyt zwrotny dopaminy. U ludzi z zespołem niespokojnych nóg podaje się agonistów dopaminy. Moim zdaniem agresję może powodować i nadmiar i niedobór dopaminy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wplyw poszczegolnych substancji na sfere seksualna omowiony zostal naprawde rzetelnie. Jedyne z czym bym sie do konca nie zgodzila to sertralina. Ok 50 % osob nia leczonych wykazuje dysfunkcje seksualne, a to moim zdaniem sporo. Z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze jesli chodzi o SSRI, to mozliwosci, co prawda niewielkie ale jednak, byly jedynie podczas brania Seronilu (fluoksetyna). Natomiast Asentra byla pod tym wzgledem jedna wielka porazka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są jedynie i aż opracowania naukowe, sam mam z ich wynikami sprzeczne doświadczenia. Wenlafaksyna wcale nie podwyższyła, a nieznacznie obniżyła ciśnienie tętnicze i nie spowodowała spadku libido.

 

Dodałem dziś parę słów na temat benzodiazepin.

 

[Dodane po edycji:]

 

@citi: masz świetne TSH, o spadki ciśnienia powinieneś winić któryś z leków, jakie bierzesz. Nie stosujesz czasem klonidyny (agonista DA, lek przeciwnadciśnieniowy)?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaburzenia, jak wiemy, nigdy nie dotycza 100% osob przyjmujacych antydepresanty. Zapoznalam sie rowniez z wynikami badan naukowych i sertralina wypadla w nich naprawde marnie, jesli chodzi o dysfunkcje seksualne. 60 % mezczyzn i 40% kobiet leczonych ta substancja cierpialo na anoorgazmie. Escitalopram i wenlafaksyna dawaly wynik 30%, a paroksetyna i bupropion 15%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaburzenia, jak wiemy, nigdy nie dotycza 100% osob przyjmujacych antydepresanty. Zapoznalam sie rowniez z wynikami badan naukowych i sertralina wypadla w nich naprawde marnie, jesli chodzi o dysfunkcje seksualne. 60 % mezczyzn i 40% kobiet leczonych ta substancja cierpialo na anoorgazmie. Escitalopram i wenlafaksyna dawaly wynik 30%, a paroksetyna i bupropion 15%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

isj... po pierwsze jestem kobietą :-) (nie przepraszaj, nie mam zaznaczonej opcji w profilu)

 

po 2 nie biorę ŻADNYCH leków... to mój "naturalny stan" :roll: dlatego to tak męczy...a wszyscy lekarze mówią mi że mam sie cieszyc ze takie niskie cisnienie mam :evil:

 

teraz było 90/50....

 

[Dodane po edycji:]

 

dżizas, post zniknął...

 

ISJ jestem kobietką ;)

i nie biorę ŻADNYCH leków

taka jestem "naturalnie" :/ a lekarze każą mi sie cieszyc że mam tak niskie ciśnienie :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wiekiem ciśnienie zazwyczaj rośnie, więc z niskiego może Ci się zrobi normalne. Ludziom z normalnego robi się wysokie i umierają na wylewy i zawały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ISJ ale niskim 80/50? nie martwic sie? ale mi to zycie utrudnia.

nie moge kucnac z dzieckiem w piaskownicy bo jak wstane to niemal mdleje

w sklepie sieganie do niskich i wysokich półek wywołuje to samo

dziecka ponosic nie moge bo z wysilku jest to samo.

 

ja nie wiem z czego tu sie cieszyc

ciagle mi slabo, ciagle jestem spiaca i boli głowa....

 

nic fajnego

 

ale dorwalam ksiazeczke o niskim cisnieniu.

małe ilosci szampana podnoszą cisnienie :-) a kawa usypia... i tak dokladnie jest ze mną, wypije kawe i nie dosc ze mi siada żołądek to robie sie senna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Citi, mialam ten sam problem z niedocisnieniem. Lekarz przepisal mi krople zawierajace efedryne (niestety nazwy nie pamietam, ale to lek tylko na recepte) Bralam je kilka miesiecy i unormowaly mi cisnienie raz na zawsze. Z lekow bez recepty niezle sa guarana i glucardiamid.

 

[Dodane po edycji:]

 

Skuteczne sa takze leki Effortil i Gutron (na recepte)

Obecnie traktuje sie zbyt niskie cisnienie jako stan chorobowy, ktory mozna z powodzeniem leczyc. Nie ma porzeby sie meczyc, trzeba udac sie do lekarza i dobrac odpowiedni w twoim przypadku srodek na niedocisnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw trzeba meic odpowiedniego lekarza... bo jak juz pisalam... wszyscy do tej pory uwazaja ze powinnam sie cieszyc i że to nie choroba....

 

matko jak mi łeb dzis pęka. wkońcu słońce troche odpuscilo, jest czym oddychac myslalam ze bedzie lepiej a chyba mi czaszke zaraz rozsadzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Citi, jeśli przeszkadza Ci to niedociśnienie, to możesz spróbować farmakoterapii, w Twoim przypadku najlepsza byłaby wenlafaksyna. Wychwyt serotoniny na IBS, wychwyt noradrenaliny na ciśnienie. Możesz również wypróbować kombinację SSRI (ale fluoksetynę i fluwoksaminę odradza)+edronax (wychwyt samej noradreanliny) lub anafranil+edronax. Do tego lek niepsychotropowy będący antagonistą receptora 5-HT4, nie będzie żadnych interakcji. O ile mi wiadomo jedynymi lekami gastrycznymi, jakich nie powinno się stosować w czasie kuracji psychotropami są metoproclamid i cisaprid, ale to są leki przeciwrefluksowe, więc nie widzę tu większych przeciwskazań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he Isj, jak slusznie zauważasz teoria teorią, a praktyka praktyką. Tak czy tak nadal jestem zdania, iż w większości przypadków wiedza szkodzi zamiast pomagać, a najlepiej, zamiast sugerować się internetem, wszystko sprawdzać po prostu, że tak powiem, na własnej skórze.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×