Skocz do zawartości
Nerwica.com

Rekomendowane odpowiedzi

Krótka, ogólna definicja (dla niechcących wnikać w szczegóły):

Cytat

TERAPIA IFS (Internal Family Systems Therapy) - rozwijana od lat 80-tych metoda psychoterapii, której autorem jest Richard C. Schwartz, opiera się na dialogach z częściami naszej osobowości. IFS zakłada, że w każdym z nas żyje unikalna, wewnętrzna rodzina tzw. “subosobowości”. Każda część ma swój własny punkt widzenia, pragnienia, problemy, cechy itd. Podstawowym założeniem IFS jest to, że każda część ma pozytywny zamiar, nawet jeśli jej działania przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych i powodują dysfunkcje. Nie ma potrzeby walczyć z częściami, zmuszać ich do czegoś ani eliminować. Metoda IFS promuje wewnętrzne połączenie i harmonię, aby przywrócić umysł do równowagi. Terapia IFS ma na celu wyleczenie zranionych części i przywrócenie równowagi psychicznej. Pierwszym krokiem jest dotarcie do rdzenia Ja1, a następnie zrozumienie różnych części, aby je uleczyć.

 

Nie znalazłam nic o tym modelu terapii na forum, a myślę że to metoda godna uwagi, mimo że jest stosunkowo nowa. Nawet jeśli nie do stosowania docelowego to przynajmniej pozwala spojrzeć na nasze wnętrze z nieco innej perspektywy. Może to być również autoterapia. Ma to cechy pracy z wewnętrznym dzieckiem, która jest bardziej popularna. Może, choć nie musi, być też postrzegana jako praca na poziomie duchowym.

 

Często czujemy się rozdarci, mamy w sobie wiele sprzeczności i umysł nie za bardzo ogarnia, że te przeciwieństwa mogą istnieć równolegle. Podczas takiej obserwacji pojedynczych "głosów w głowie" można zrozumieć dany problem wnikliwiej, bez innych przeszkadzających czynników. Tak w ultraskrócie, te nasze Części są w IFS podzielone na Wygnańców (zranione, biedne i potrzebujące uleczenia), Menadżerów (którzy pilnują, aby Wygnańcy siedzieli cicho) i Strażaków (którzy reagują kiedy ból Wygnańca wychodzi mimo usilnego tłumienia). Każda z nich ma więc jakąś rolę. I tak przykładowo, ktoś będzie np. czuł się smutny (Wygnaniec), więc popadnie w pracoholizm (Menadżer) żeby zarządzać życiem tak, aby nie mieć czasu na ów smutek, a kiedy mu się to nie uda - zapije te smutki (Strażak), aby o nich nie myśleć. No i cały pic polega na tym, aby dotrzeć do źródła problemu, zrozumieć przyczyny, przerobić emocje, okazać sobie miłość i odzyskać utraconą część siebie (którą skrywa Wygnaniec pod swoim cierpieniem). Wizja takiego zinternalizowanego świata pomaga sobie wyobrazić zachodzące procesy, nie jest to już takie abstrakcyjne, staje się bardziej namacalne i możliwe do ogarnięcia.

 

1Energia JA (“Self Energy”), stan wyższej świadomości, taki wewnętrzny lider. Charakteryzuje się cechami takimi jak współczucie, ciekawość, spokój, jasność, odwaga, łączność, pewność, kreatywność. To za jej pośrednictwem odbywa się cały proces, ponieważ luźny dialog między "zwykłymi częściami" nie przyniósłby oczekiwanych rezultatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×