Skocz do zawartości
Nerwica.com

Podświadomość a nerwica


piotrek0907

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Próbowałem na innym forum, ale nie ma tam kompetentnych ludzi, więc próbuję tym razem tutaj :)
Czytam aktualnie książkę Josepha Murphy pt. "Potęga podświadomości". Są tutaj zapewne osoby, które znają się na rzeczy i wiele mogłyby napisać o podświadomości. Chciałbym jednak poznać wasze zdanie o samym pojęciu podświadomości, a w szczególności co podświadomość ma do nerwicy? Czy w ogóle podświadomość to nie jest jakiś wymysł filozofów? Udowodnione naukowo jest jej istnienie? Ciekawy jestem waszego zdania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytalam tej ksiazki, poniewaz zdaje sie, ze to jednak wiedza z pogranicza nauki, albo wrecz poza nia. Z drugiej strony to, ze cos nie jest naukowo udowodnione, nie znaczy, ze nie istnieje, tylko ze byc moze nie przeprowadzono odpowiednich badan na ten temat. Pamietaj, ze psychologia byla poczatkowo pewna odnoga filozfii, a nie wiedza naukowa, dopiero m. im Wilhelm Wundt zrobil z psychologii dziedzine nauki poprzez prowadzenie naukowych eksperymentow w kontrolowanych warunkach. 

"Czy istnieje podswiadomosc" jest pytaniem ciezkim z tego wzgledu, ze zeby uznac, czy cos istnieje, czy nie, trzeba to najpierw obiektywnie zdefiniowac. Co wiec rozumiesz jako podswiadomosc? Co to dokladnie jest, jaka jest definicja? Mysle, ze to pojecie ma sporo zanczen. 

Owszem, sa badania naukowe, ktore zajmuja sie mysleniem swiadomym i mysleniem intuicyjnym. Bardzo ciekawe sa prace noblisty Daniela Kahnemanna i Amosa Tversky'ego. Nie wiem, czy sa tlumaczone, pewnie tak, ale jesli mozesz czytac po angielsku, to poczytaj sobie o "the two system view" Kahnemanna. Kahnemann twierdzi, ze nasz mogz jest umownie podzielony na dwa systemy, nazwane po prostu system 1 i system 2. System 1 to myslenie szybkie, intuicyjne, nieswiadome, zdolne w szybkim czasie analizowac duze ilosci danych, a wnioski, podsuwane przez system 1 czesto sa trudne do wyrazenia slowami. System 2 to myslenie swiadome (np rachunki matematyczne), ktore jest powolne, wymagajace wysilku i dosc nieefektywne. System 2 w zasadzie radzi sobie z analiza, ktora nie ma wiecej niz 5 zmiennych, podczas gdy system 1 moze analizowac duzo wiecej danych "w podswiadomosci". System 1 jest okreslany np jako "intuicja". Nasz system 1 dziala efektywnie w warunkach wyboru emocjonalnego, ale nie wtedy, kiedy sa potrzebne szczegolowe wyliczenia, wiec pomimo, ze system 1 jest szybszy, to jednak podsuwa tez bledne odpowiedzi. Jest naprawde duzo wartosciowych materialow na temat pracy naszego umyslu, takich, ktore opowiadaja o rzetelnych badaniach naukowych. Co ciekawe, duzo z tych badan jest zaliczanych do kategorii "marketing", dlatego, ze to wlasnie w tej dziedzinie wiedzy jest wiele podmiotow zainteresowanych tym, jak myslimy i co sprawia, ze np wybieramy jakis produkt a nie inny, jak wplywac na nasza "podswiadomosc", czy przekaz podprogowy dziala itd. Polecam Ci Johna Bargha i jego "Losing Consciousness: Automatic Influences on Consumer Judgment, Behavior, and Motivation."

 

Czy podswiadomosc ma wplyw na nerwice, to tez inna kwestia, bo sporo osob zapomina, ze nerwica i inne choroby psychiczne to nie jest cos, co jest calkowicie abstrakcyjne, ale cos co ma zwiazek z funkcjonowaniem mozgu, neuroprzekaznikami, hormonami, a wiec nie tylko kwestiami "psychologicznymi" ale tez organicznymi. Nerwica moze miec rozne podloza. W kazdej chorobie, nie tylko psychicznej, nastawienie ma duze znaczenie dla rokowania. To, co nazywasz "podswiadomoscia" moze funkcjonowac wg wyuczonych, nieprawidlowych wzorcow i poglebiac problemy psychiczne. Ale mysle, ze to raczej osobowosc, nasze cechy charakteru, maja wiekszy wplyw na przebieg choroby. Czy ktos jest z natury strachliwy, czy odwazny, logiczny czy moze bardzo uduchowiony, spokojny, twardo stapajacy po ziemi, czy egzaltowany. 

Nie odpowiedzialam na Twoje pytanie, ale mam nadzieje, ze zainspirowalam Cie do dalszych poszukiwan :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×