Skocz do zawartości
Nerwica.com

Katatonia


koleś1526954789

Rekomendowane odpowiedzi

Czy stany osłupienia czy też katatonii występują w innych zaburzeniach niż schizofrenia? Borykam się z takim problemem. Czy występują one może w np. zaburzeniach osobowości chwiejnej emocjonalnie albo chadzie czy koniecznie oznaczają schizofrenię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale niektórzy schizofrenicy się "zawieszają" jak osoby z padaczką, i tak samo jak mi kiedyś mhrps sugerował leki antypadaczkowe, tak widziałem że Robert który na wykopie robił AMA o schizofrenii (niezróżnicowanej?) też brał z 5-6 leków dziennie i jeden albo dwa były właśnie przeciw padaczce.

 

Mam wrażenie, że takie stany w których chory się zawiesza, ale bez przybierania dziwnych pozycji, tylko żyje w swoim świecie i nie ma kontaktu ze światem, też można nazwać katatonią.

Ale psychiatrą nie jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o takie "zawiechy", to łapałem je kiedyś bardzo często, w szkole czy ogólnie wśród ludzi. Wyłączałem się zupełnie, patrząc w jeden punkt i nie mając w ogóle poczucia czasu, pogrążając się w swoim świecie. Pasuje chyba do tego stupor/osłupienie:

 

Pacjent, mimo zachowania świadomości, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, nie porusza się, nie mówi, wzrok ma utkwiony w jednym punkcie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Osłupienie

 

W moim przypadku jest F20.3 i jakaś forma epi, przynajmniej neurolog zdecydował, żebym brał leki, choć pomimo kilku napadów EEG nie było jakoś szczególnie zaburzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×