Skocz do zawartości
Nerwica.com

Kryteria diagnostyczne PTSD


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

własnie kończe pisać prace magisterska na temat ptsd i natknąłem sie na to forum. Zobaczyłem, że ktoś wrzucił kryteria diagnostyczne PTSD z DSM III. Poniżej zamieszczam kryteria z DSM IV (czyli obowiązujące)

Jeżeli macie jakies pytanie dotyczące PTSD i ASD (czyli ostrej reakcji na stres, powinienem juz niedługo zamiecić kryteria ASD jak znajdę chwilę wolnego czasu) piszcie postaram się jak najszybciej na nie odpowiedzieć

 

Kryteria diagnostyczne PTSD zgodne z DSM IV

A. Osoba doświadczyła zdarzenia traumatycznego, podczas któregospełnione zostały oba poniższe kryteria

 • 1. Osoba doświadczyła, była świadkiem lub została skonfrontowana ze zdarzeniem lub zdarzeniami, które pociągnęły ze sobą rzeczywistą (lub poczucie zagrożenia poniższym) śmierć, zranienie lub zagrożenie fizycznej integralności siebie lub innych
  2. Reakcję osoby charakteryzował intensywny strach, bezradność lub przerażenie. Uwaga: u dzieci może się to wyrażać poprzez zachowanie zdezorganizowane lub zachowanie wykazujące cechy pobudzenie.

B. Traumatyczne zdarzenie jest stale na nowo przeżywane w jeden (lub więcej) poniższych sposobów:

 • 1. Powracające intruzyjne powodujące dystres/cierpienie wspomnienia zdarzenia (obrazy, myśli lub doznanie zmysłowe) Uwaga. U małych dzieci może wystąpić powtarzająca się zabawa, w której pojawiają się tematy bądź aspekty zdarzenia traumatycznego.
  2. Powracające, powodujące dystres/cierpienie sny, w których pojawia się zdarzenie traumatyczne. Uwaga: u dzieci mogą wystąpić koszmarne sny baz dającej się zidentyfikować treści
  3. Nagłe działanie lub czucie się tak jakby traumatyczne zdarzenie nastąpiło ponownie (łącznie z uczuciem ponownego przeżywania doświadczenia, iluzjami, halucynacjami i epizodami dyscjacyjnej hiperamnezji napadowej, włączając w to zarówno te, występujące w czasie czuwania jak i w stanie intoksykacji). Uwaga: u dzieci może wystąpić ponowne odtwarzanie w zachowaniu elementów specyficznych dla zdarzenia traumatycznego.
  4. Intensywny dystres podczas ponownego kontaktu z zewnętrznymi lub wewnętrznymi sygnałami symbolizującymi lub przypominającymi aspekt zdarzenia traumatycznego

 

C. Uporczywe unikanie bodźców skojarzonych z trauma i zmniejszenie ogólnej reaktywności (nie występujące wcześniej), na co wskazują trzy (lub więcej) z wymienionych objawów:

 • 1. Usiłowanie unikania myśli, uczuć lub rozmów związanych z traumą
  2. Usiłowanie unikania aktywności, miejsc lub osób wywołujących wspomnienie traumy
  3. Niezdolność przypomnienia sobie ważnych aspektów traumy
  4. Znacząco zmniejszone zainteresowanie bądź udział w ważnych aktywnościach
  5. Poczucie wyobcowania od innych ludzi
  6. Ograniczony zakres doznawanych emocji (np. niezdolność odczuwania miłości)
  7. Poczucie braku perspektywy na przyszłość (no: nie spodziewam się, że odniosę w życiu sukces, małżeństwa, dzieci, normalnej długości życia)

 

D. Utrzymujące się objawy zwiększonego pobudzenia (nieobecne przed traumą), co wskazuje dwa (lub więcej) z wymienionych objawów:

 • 1. Trudności z zasypianiem lub snem.
  2. Drażliwość lub wybuchy gniewu.
  3. Trudności w koncentrowaniu się.
  4. Nadmierna czujność.
  5. Nasilona reakcja orientacyjna (przestrachu)

 

E. Czas trwania zaburzenia (objawy kryterium B, C i D) dłuższy niż jeden miesiąc

 

F. Zaburzenie powoduje istotny klinicznie dystres lub upośledzenie społecznego, zawodowego bądź innych aspektów funkcjonowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×