Skocz do zawartości
Nerwica.com

Związek nadwagi/niedowagi ze stresem, kondycją fizyczną i ps


bpz1985

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym z najbardziej znanych powszechnych problemów związanych ze stylem życia jest nadmierna waga lub niedowaga. W wielu przypadkach to jaki typ sylwetki posiadamy jest spowodowane genami – jedni ludzie mogą dużo jeść, a i tak zawsze będą szczupli, a drudzy na odwrót. Prawdziwa otyłość jak i niedowaga może prowadzić do następujących schorzeń: cukrzycy typu 2, choroby sercowo-naczyniowej na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze, chorób układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego), a także niektóre nowotworów złośliwych, chorób zwyrodnieniowych kości. Może prowadzić także do problemów psychologicznych, spadku jakości życia. We współczesnym, globalnym świecie można także łatwo odnaleźć informacje o standardowych typach figury występujących u kobiet i u mężczyzn, jak podaje wiele poradników dotyczących mody, ubierania się. Istotnym problemem jest jednak fakt, że obawy, lęki i stres związany z oczekiwaniami dotyczącymi własnej sylwetki, tak naprawdę rodzą się w naszych głowach. Nie istnieje tutaj związek z obiektywnym opisem kształtu/figury ciała danego człowieka.

Już od dzieciństwa każdy z nas jest bombardowany natłokiem informacji, jak powinna wyglądać idealna dziewczynka, później kobieta (lalka Barbie), chłopiec a następnie mężczyzna (Ken). Przykład ten idzie za nami (ciągnie się za nami) już od szkoły, poprzez dalsze etapy naszej edukacji, aż po życie dorosłe. Stereotyp ten jest tak mocno zakorzeniony w każdej kulturze, że nie da się go ominąć. Każdy, choć się do tego nie przyzna ma w zwyczaju ocenianie drugiego człowieka po wyglądzie i ubiorze, na pewno nie umiejętnościach, czy charakterze. Umiejętności i cechy charakteru mogą wpłynąć na poprawę naszego wizerunku dopiero później, gdy dani ludzie lepiej się poznają. Efekt jest taki, że często w okresie dojrzewania, kiedy to najbardziej potrzebne są nam substancje do rozwoju organizmu (tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy, mikroelementy) w wyniku błędnego stereotypowego myślenia i zapatrzenia w idoli, gwiazdy/-orów, celebrytów, organizm nie otrzymuje ich odpowiedniej ilości, co później rzutuje na problemy zdrowotne w całym naszym życiu. Jako, że jesteśmy istotnymi świadomymi własnego istnienia, często towarzyszy nam poczucie bycia gorszym od drugiego człowieka tylko dlatego, że w naszej opinii wygląda on atrakcyjniej od nas. Ciągły stres związany z niezadowoleniem z własnego ciała powoduje spustoszenie psychiczne i choroby takie jak anoreksja i bulimia. Wieczna presja ze strony otoczenia i rzeczywistość, by lepiej wyglądać, może doprowadzić nawet do depresji i nerwicy – bardzo poważnych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Niezadowolenie z własnego ciała może spowodować blokadę psychiczną, a także sprawić, ze dana osoba będzie izolować się od społeczeństwa, przyjaciół, a nawet rodziny, w konsekwencji tak naprawdę pogłębiając swój problem, przeniesie go na bliskich i tych na którym nam zależy. Skrajnym przypadkiem niezadowolenie z własnej sylwetki i własnego życia może być przyczyną samobójstwa. Jest to nic innego jak dziedzictwo naszych przodków, wynikających z przystosowania ewolucyjnego do życia w grupie, obawy przed brakiem akceptacji w danej społeczności. Problem pierwotny, będący znakiem naszych czasów: wymagających, narzucających określoną postawę. Brak tu miejsca na indywidualizm, choć tak dużo się mówi o jego ochronie, wszystko skupia się tak naprawdę do jednego celu – poprzez wytworzenie iluzji rzeczywistości, a także tworzenie pozornej iluzji wyboru, stajemy się bardziej podatni na manipulację i wszelkie socjotechniczne i psychologiczne nowinki. Bierny i mało odporny na wpływ świata zewnętrznego człowiek, to w gruncie rzeczy łatwy klient, którym można do woli sterować.

Warto więc zastanowić się nad własnym życiem, stanąć przed lustrem i obiektywnie ocenić swoje ciało. Owszem walka z otyłością i nadwagą, niedowagą (ale taką prawdziwą - jest ważna). Trwoga dotycząca własnej sylwetki (w wyniku której przestajemy być pewni własnej przyszłości, a także wartości własnego życia), jaką nieraz budzi w swojej głowie dany człowiek, prowadzi z jednej strony do nadmiernego zajadania, a z drugiej odmawiania sobie określonego jedzenia. W takim wypadku najlepiej powinniśmy skonsultować się z dietetykiem i trenerem. Jeżeli problem ten istnieje tylko w naszej głowie, potrzebny jest psycholog lub psychiatra. Można także zorganizować sobie wyjazd, w miejsce nieskażone cywilizacją, otoczone lasem, w towarzystwie jezior, morza lub gór, gdzie jest czystsze powietrze. Powinno być to miejsce, gdzie można spotkać ludzi, którzy nas nie oceniają, doświadczyć pobytu, gdzie wspólnie z grupą, przezwycięża się własne obawy, lęki, odblokowuje się na świat. Problem ten może dopaść każdego z nas, bez względu na płeć, wiek, kolor skóry, narodowość, wyznanie religijne, czy orientację seksualną. Drogą to pokonania tego stanu jest zawsze jednak taka sama; akceptacja siebie.

 

prof. dr hab. Yaroslav Bahriy i zespół ośrodka Mental Relax House

Turawa, woj. opolskie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×