Skocz do zawartości
Nerwica.com

Serotonina,dopamina i inne-ciekawostki.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

SEROTONINA

 

Jak serotonina wpływa na mózg

Serotonina może leżeć u podstaw tego, że stale powtarzasz te same błędy, zwłaszcza gdy podchodzisz do tego z obojętnością. "Oduczenie" i zmiana karzącej reakcji, gdy początkowo była ona nagradzająca, jest uważana za rolę serotoniny.

W niedawno przeprowadzonym na szczurach badaniu, komórki serotoninergiczne zostały zablokowane, aby zapobiec uwalnianiu serotoniny do mózgu. W rezultacie szczury były mniej wrażliwe na karanie. Były mniej zdolne do zmiany zachowania, które sprzyjało karaniu, a zatem bardziej prawdopodobne było powtarzanie przez nie błędów. Oczywiście ty nie jesteś szczurem, jednak jesteś ssakiem.

Tylko niewielka grupa komórek w mózgu jest zdolna do uwalniania serotoniny; jeżeli jej uwalnianie jest utrudnione, to będziesz odczuwał efekty, jakie niesie ze sobą jej obniżony poziom.Do niedogodności fizjologicznych zalicza się niezdolność lub powolność zmiany karanego zachowania, szczególnie gdy to samo działanie dawało w przeszłości pozytywne rezultaty.

Poziom serotoniny zwiększa się wraz ze wzrostem postrzeganych zasobów, tak też obniża się, gdy te zasoby maleją. Wynik tego spadku jest istotny nie tylko dlatego, że może on utrudniać uczenie się. Niższy poziom tego bardzo ważnego neuroprzekaźnika skutkuje późniejszym osłabieniem zdolności inhibicyjnych w zachowaniu. Im niższy jest poziom serotoniny, tym trudniej będzie ci zapanować nad podjęciem działania, które uznajesz za niepoprawne.

Obniżony poziom serotoniny jest związany z trudnościami w oddychaniu i spaniu, które często występują w tym samym czasie. Istotne jest, że spadki serotoniny utrudniają spanie i obniżają poziom energii.

Czy zauważyliście, że gdy gorzej się czujecie, to macie problemy z zaśnięciem lub ciągłym snem w nocy? Zwiększa to zmęczenie następnego dnia i utrwala problem przez zwiększenie potencjału do nieprawidłowych decyzji i obniża poziom serotoniny jeszcze bardziej. Jest to jeden z powodów, dla których powinniście wziąć dzień wolnego po złym dniu.

Zapobieganie zmęczeniu nie jest jedynym powodem ku temu, aby zapewnić sobie właściwy sen. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla optymalnego działania umysłu i układu krążenia. Gdy zamykasz oczy, twoje ciało odbudowuje mięśnie i wzmacnia połączenia nerwowe. Jest to istotne ze względu na bardzo ważny etap w tworzeniu pamięci, który ma miejsce w trakcie snu. Istnieje teoria, która mówi, że powodem, dla którego ludzie śnią, jest zrozumienie ostatnich informacji i zdarzeń. Ponadto w trakcie snu ciało pozbywa się wielu toksyn.

W celu zapewnienia sobie zdrowego snu, pij mleko przed pójściem do łóżka, po południu unikaj kofeiny, zmniejsz ilość wypijanego alkoholu (alkohol pomaga łatwiej zasnąć, ale zwiększa częstotliwość przebudzania się), odrzuć nikotynę, która jest środkiem pobudzającym, oraz ćwicz. Spokojny sen sprzyja aktywności serotoniny.

Zdrowy poziom serotoniny pomaga na wiele sposobów, bezpośrednich i pośrednich. Dowiedziałeś się już, że ten hormon sprzyja nauce i zmianie zachowania, aby zapewnić ciągły postęp. Pozytywnym aspektem zdrowego poziomu serotoniny jest samo napędzanie. Im bardziej pozytywny nastrój, tym bardziej prawdopodobne są zdrowe relacje społeczne, sprzyjające pobudzaniu jeszcze większej ilości serotoniny. Jest to dodatkowa zaleta, która motywuje cię do zdobywania różnorodnych doświadczeń towarzyskich oraz oddala od rzeczy materialnych jako źródła dobrego samopoczucia.

Gdy kupujesz zegarek wysadzany kamieniami lub nowy, szpanerski samochód, serotonina jest uwalniana w wyniku sygnału, który mówi o dostępności zasobów. Może nawet dać ci podziw wśród najbliższego otoczenia i tym samym zwiększyć postrzegane zasoby społeczne. Jednak takie zakupy w rzeczywistości wzbudzają więcej zazdrości i złości niż podziwu. Co ważniejsze, ten wzrost serotoniny z powodu nabycia rzeczy materialnych ma krótkotrwały pozytywny efekt, który na dłuższą metę może okazać się negatywny.

Naszych ewolucyjnych przodków prawdopodobnie nie obchodziłaby różnica między Hondą a Mercedesem. Byliby bardziej zatroskani zaspokajaniem podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie i ciepło oraz utrzymywanie społecznych relacji w celu zapewnienia genetycznej ciągłości.

Poprawa życia towarzyskiego może mieć znaczny i długotrwały wpływ na poziom serotoniny.

Wykazano również, że okazywanie pozytywnych emocji i ugodowość zwiększa społeczne wsparcie, a następnie postrzeganie łatwo dostępnych zasobów społecznych, przyczyniając się do wzrostu serotoniny.11 Opieranie się na krótkotrwałym wzroście poziomu serotoniny z powodu nabycia rzeczy materialnych może sprawić, że w przyszłości trudniej będzie osiągnąć ten sam wzrost, gdyż próg satysfakcji zwiększy się.

Kupienie zegarka wartego 1000 $ może sprawić, że przez kilka miesięcy będziesz szczęśliwy, ale później będziesz musiał mieć zegarek warty 3000 $, aby osiągnąć ten sam poziom zadowolenia. Towarzyskie interakcje są bardzo tanie i mogą pobudzać znaczący, długoterminowy wzrost poziomu serotoniny. Dynamika w kontaktach społecznych nie jest jedynym sposobem działającym na rzecz wzrostu aktywności serotoniny.

Sposoby na wzrost aktywności serotoniny

Jedzenie bananów nie zwiększa poziomu serotoniny. Niestety, jest to powszechny mit. W rzeczywistości banany zawierają serotoninę, ale nie w postaci, w której może ona przeniknąć do krwi, a następnie do mózgu. Jednakże są tam substancje, które można spożywać w celu zwiększenia serotoniny w organizmie.

Znajduje się tam niezbędny aminokwas o nazwie tryptofan, który występuje w niektórych rodzajach mięsa, produktach mlecznych i warzywach (poza tym aminokwasy są niezbędnym budulcem białek). Tryptofan znany jest z silnego wpływu na aktywność serotoniny. Ale jest problem: pokarmom bogatym w tryptofan ogólnie trudno jest zwiększyć poziom serotoniny, ponieważ w porównaniu do innych aminokwasów zawartych w pożywieniu, ten jest stosunkowo mało aktywny w walce o wchłonięcie przez organizm.

Znajduje się tam niezbędny aminokwas o nazwie tryptofan, który występuje w niektórych rodzajach mięsa, produktach mlecznych i warzywach (poza tym aminokwasy są niezbędnym budulcem białek). Tryptofan znany jest z silnego wpływu na aktywność serotoniny. Ale jest problem: pokarmom bogatym w tryptofan ogólnie trudno jest zwiększyć poziom serotoniny, ponieważ w porównaniu do innych aminokwasów zawartych w pożywieniu, ten jest stosunkowo mało aktywny w walce o wchłonięcie przez organizm.

Powinieneś szukać pokarmów, które w stosunku do innych aminokwasów mają wysoką zawartość tryptofanu. Groch i kukurydza są dobrym przykładem, szczególnie dlatego, że występują odmiany z wysoką zawartością tryptofanu. Na bazie kukurydzy przeprowadzono międzynarodowe badania, które wykazały znaczną, ujemną korelację pomiędzy spożyciem kukurydzy a liczbą zabójstw i samobójstw w danym regionie. Wydaje się, że tryptofan zmniejsza depresję oraz agresję w społeczeństwie. Jest to bardzo prawdopodobne z powodu jego wpływu na poziom serotoniny w mózgu. Zatem działania tego hormonu nie można nie doceniać.

 

Istnieją suplementy tryptofanu, ale są one nielegalne w niektórych krajach, gdyż aminokwas ten jest uważany za narkotyk w czystej postaci. Prawdopodobnie nie ma się czym martwić, lecz powinno się być ostrożnym, próbując tego środka. Tryptofan podnosi poziom insuliny. Insulina reguluje poziom cukru we krwi. Jednakże jest to system, który wymaga konsekwencji. Jeżeli dojdzie do znacznego zaburzenia jego równowagi przez pewien czas, to może mieć to szkodliwe skutki. Mimo to, dieta nie jest jedynym sposobem na zwiększenie poziomu serotoniny.

Ćwiczenie także zwiększa jej poziom. Wciąż nie jest pewne, czy powoduje to sam ruch, który prowadzi do wystrzelenia większej ilości neuroprzekaźników (tak jak w przypadku dopaminy,)czy jest to zasługa fizycznego zmęczenia. Ostatnia teoria mówi, że gdy dojdzie do wyczerpania układu krążenia, to zwiększa się ilość tryptofanu, ponieważ zmniejszają się BCAA (aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach). BCAA to naturalnie występujące substancje chemiczne, które powstrzymują tryptofan. Ćwiczenia sprzyjają posiadaniu silnego i zdrowego serca, które ma ogromny wpływ na prowadzenie radosnego i owocnego życia.

Jeżeli nie jest to jeszcze wystarczająco jasne, mechanizmy i zachowania, które charakteryzują ciebie i twoje zdrowie, nie funkcjonują niezależnie. Dieta wpływa na sen, a sen wpływa na dietę, itd. Mówiąc prosto, zdrowie powoduje lepsze zdrowie i aktywność sprzyja większej aktywności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Several small studies have compared 5-HTP to standard antidepressants. 16 The best one was a 6-week study of 63 people given either 5-HTP (100 mg 3 times daily) or an antidepressant in the Prozac family (fluvoxamine, 50 mg 3 times daily). 17 Researchers found equal benefit between the supplement and the drug. However, 5-HTP caused fewer and less severe side effects

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem czy jakby dołączył 5htp do powiedzmy paroksetyny i żeby utrzymać podobna siłe przeciwlękową obniżył dawkowanie leku było by mniej uboków np. lepsze libido, mniejsza potliwość czy może nie ma to znaczenia i liczy się tylko ilość serotoniny między synapsami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×