Skocz do zawartości
Nerwica.com

Operacja "Świt Odyseii", wojna (?) w Libii...


ALEKS*OLO

Rekomendowane odpowiedzi

@Sorrow, potem odpiszę i poszukam info o samolotach i czołgach, bo mi się teraz nie chce.

 

Chciałbym zobaczyć wreszcie jakąś porządną wojnę, wybuchy, i wielkie rozruchy.

 

Było by bardzo ciekawie gdyby doszło do walki świata Arabskiego z Europą.

W Somalii właśnie się zaczynają rozruchy....

Nie wiesz co piszesz, nie chciałbyś.

 

@giani

Tak właśnie wygląda, tylko świat Zachodni ma lepszy wizerunek w mediach, który sami sobie tworzą. Dla mnie setki tysięcy martwych cywilów, to setki tys. martwych cywilów bez względu kto strzelał, pod tym względem my - Zachód nie odstajemy od dyktatorów, reżimów, itd. Tylko wszystko ubrane jest w piękne słowa: "walka o wolność", "walka z terrorem", "walka ze złem". Bullshit.

Poza tym rządy krajów Zachodnich muszą zwracać uwagę na opinię publiczną, dlatego starają się kreować taki, a nie inny wizerunek, nie mogą powiedzieć wprost dlaczego udają się z czołgami, samolotami i piechotą na wycieczkę do innego kraju.

Z drugiej strony jaki mamy wybór, świat jest szalony, ci po drugiej stronie też nie będą się cackać. Uważam, że internet i globalizacja ( w sensie przemieszczania się ludności, nawiązywanie przez wielu ludzi znajomości na całym świecie, natychmiastowy dostęp do informacji i kształcenie się społeczeństw) doprowadzą do sytuacji kiedy zwykli ludzie nie będą już chcieli walczyć za swoich panów i to wszystko oddolnie się rozsypie, ustroje takie jakie dziś znamy. Mam nadzieję, choć to jeszcze wątpliwa sprawa na dzień dzisiejszy, bo może się skończyć wojną światową.

 

-- 22 mar 2011, 22:32 --

 

Jakieś linki? W jaki sposób rebelianci przejmowali czołgi i sprawiali, że całe jednostki regularnego wojska się do nich przyłączały jak Kadaffi był takim dobrym gościem? I dlaczego na Malcie wylądowało parę libijskich samolotów wojskowych?
Dobra, przyznam szczerz, że nie mogę znaleźć, co do informacji o strąconym samolocie przez bezbronnych protestantów to jestem niemal pewny, że czytałem to w jakimś artykule na onecie, jeszcze inni się tej informacji dopatrzyli. A jeśli mowa o czołgach to być może coś przekręciłem. Chodziło mi głownie o manipulacje informacją.
Sam Kadaffi przyznał, że jego wojsko strzelało do protestantów dlatego, że nie ma oddziałów wyszkolonych i wyposarzonych do tłumienia zamieszek.
O tym nie słyszałem
Z tego co widzę, to akcja jest robiona pod publiczke - Zachodniacy chcą sobie wykreować wśród zwykłych ludzi na Bliskim Wschodzie wizerunek dobrych gości broniących zwykłych ludzi przed reżimem.
Przede wszystkim próbują kreować wizerunek dla publiki na "Zachodzie", o co ta wojna nie wiem, myślę, że przekazywane informacje są nierzetelne, chaotyczne, jedna zaprzecza drugiej (choćby to co jest celem operacji, chyba 4 różne wykluczające się i zupełnie skrajne info widziałem, albo oni sami nie wiedzą po co rozpętali wojnę, albo chcą zamieszać ludziom w głowach).

Strzelanie rakietami to nie blokada lotnicza, strzelanie rakietami zawsze grozi śmiercią cywilów, więc niech nie gadają, że to w ich obronie. A co do reżimu, to nie wiem jak jest na prawdę, info mam tylko z tego co napiszą, powiedzą, pokażą inni, a fakty dot. stosunków Kaddafiego i Libii z Zachodem są dziwne. Nie wierzę w czarno-białą rzeczywistość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś linki? W jaki sposób rebelianci przejmowali czołgi i sprawiali, że całe jednostki regularnego wojska się do nich przyłączały jak Kadaffi był takim dobrym gościem? I dlaczego na Malcie wylądowało parę libijskich samolotów wojskowych?
Dobra, przyznam szczerz, że nie mogę znaleźć, co do informacji o strąconym samolocie przez bezbronnych protestantów to jestem niemal pewny, że czytałem to w jakimś artykule na onecie, jeszcze inni się tej informacji dopatrzyli. A jeśli mowa o czołgach to być może coś przekręciłem. Chodziło mi głownie o manipulacje informacją.

To dlatego, że sprawa zaczęła się od protestów które próbowano stłumić siłą podczas których zginęły setki cywilów a skończyło się na rewolucji.

 

Z tego co widzę, to akcja jest robiona pod publiczke - Zachodniacy chcą sobie wykreować wśród zwykłych ludzi na Bliskim Wschodzie wizerunek dobrych gości broniących zwykłych ludzi przed reżimem.
Przede wszystkim próbują kreować wizerunek dla publiki na "Zachodzie", o co ta wojna nie wiem, myślę, że przekazywane informacje są nierzetelne, chaotyczne, jedna zaprzecza drugiej (choćby to co jest celem operacji, chyba 4 różne wykluczające się i zupełnie skrajne info widziałem, albo oni sami nie wiedzą po co rozpętali wojnę, albo chcą zamieszać ludziom w głowach).

Przypuszczam, że wszystkie te zamieszki w krajach Bliskiego Wschodu wynikają z opublikowania treści rozmów ambasadorów na Wikileaks.

Możliwe że ludzie się zorientowali jak bardzo sposób sprawowania władzy i warunki życia odbiegają w ich krajach od normalności.

 

http://www.slate.com/id/2288928/

 

Strzelanie rakietami to nie blokada lotnicza, strzelanie rakietami zawsze grozi śmiercią cywilów, więc niech nie gadają, że to w ich obronie. A co do reżimu, to nie wiem jak jest na prawdę, info mam tylko z tego co napiszą, powiedzą, pokażą inni, a fakty dot. stosunków Kaddafiego i Libii z Zachodem są dziwne. Nie wierzę w czarno-białą rzeczywistość.

Strefę zakazu lotów się wprowadza na dwa sposoby.

 

Jeden to taki, że Kadaffi się zgadza nie używać lotnictwa. To nie zadziałało.

 

Drugi to taki, że sprzymierzeni uzyskują całkowitą dominację w powietrzu i nie pozwalają jego samolotom latać.

Problem z tym jest taki, że samoloty sprzymierzonych muszą mieć swobodę patrolowania przestrzeni powietrznej Libii.

Aby miały taką swobodę musi zostać zniszczona obrona przeciwlotnicza, stąd ataki pociskami kierowanymi.

 

Cywile nie powinni się znajdować w pobliżu instalacji wojskowych takich jak radary i wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych.

 

Dodatkowo, z tego co widzę, to Zachód się opowiedział po stronie rządu rebeliantów i spełnich ich prośbę o wsparcie powietrzne.

 

http://www.guardian.co.uk/world/2011/mar/14/libyan-rebel-leaders-gaddafi-benghazi

 

O ile Liga Arabska prosiła o strefę zakazu lotów, rebelianci prosili o strefę zakazu lotów, zniszczenie atakujących ich czołgów, artylerii rakietowej i o wykończenie samego Kaddafiego.

 

Rózni się natomiast wykonawstwo. Państwa otwarcie uznane za "niedemokratyczne" nie musza się aż tak trudzić w ukryciu swoich intencji - mogą otwarcie stosować zaczystki, przymusowe aborcje czy walic do wiosek z czołgów. Pewnie także dlatego że mimo wszystko militarnie i technologicznie stoją niżej niz Zachód

Raczej głównie dlatego, że są krajami niedemokratycznymi i mają gdzieś prawa człowieka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×