Skocz do zawartości
Nerwica.com

Niedobór witamin a depresja lęki senność


woq12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od dłuższego czasu przejmuję się tym np. jak ktoś krzywo na mnie popatrzy czy staram się unikać większych skupisk ludzi (z obawą że ktoś będzie miał do mnie jakieś pretensje - nie ma o co a myślę negatywnie na przód),  często zdarza się tak że rozpamiętuje jakieś wydarzenia np sprzed 3 lat jak ktoś kogo nie znam dotkliwie mnie obraził (jest tak przeważnie wieczorem - rano już jest ok.). Często miewam bóle głowy, senność w ciągu dnia oraz brak chęci do zrobienia czegokolwiek. Tydzień temu wykonałem badanie na wit d3 (wynik to 29) oraz wit b12 (wynik 289). Moje pytanie czy przez ten niedobór witamin są możliwe te skutki depresji oraz senność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mało prawdopodobne. Możesz spróbować suplementować witaminy, ale obstawiam, że efekt będzie równy placebo. Niedobrze witamin często obajwia się lekkimi problemami ze skupieniem, zmęczeniem, chandrą, a nie tym co opisujesz.

Edytowane przez 6062

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałam od kilku lekarzy, ze niedobory witamin mogą wywoływać objawy podobne do różnych chorób - fizycznych i psychicznych. Niedobór wit D wiąże się z obniżonym nastrojem i kiedy zgłosiłam sie do lekarza z umiarkowana depresja, najpierw zaczęliśmy od badań krwi, które wykazały m.in za mało wit D i uzupełniliśmy jej poziom. Dopiero potem jak objawy nie przeszły, dostałam lek przeciwdepresyjny (potem i tak sie okazało, ze depresja i nerwica to efekt nieleczonego adhd).

Koleżanka z kolei z powodu niedoborów wit z grupy B miała objawy nerwicy a nawet lekkiej psychozy, po uzupełnieniu jej przeszło.

Wiadomo od dawna, ze niedobór witamin może prowadzić do bardzo poważnych chorób (np niedobór wit C do szkorbutu), ale nadal ludzie ignorują wpływ witamin i innych składników odżywczych na zdrowie psychiczne, zapominając, ze nastrój jest regulowany w mózgu za pomocą substancji chemicznych, neuroprzekaźników, hormonów, a do ich prawidłowej produkcji często jest potrzebna ogólna równowaga organizmu. Niedobór jakiejś witaminy może zaburzyć np szlak chemiczny wytwarzania jakiegoś hormonu i jak w reakcji łańcuchowej moze to zaburzyć równowagę chemiczna układu nerwowego i wpływać znacznie na nastrój.

Edytowane przez minou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, minou napisał:

Ja słyszałam od kilku lekarzy, ze niedobory witamin mogą wywoływać objawy podobne do różnych chorób - fizycznych i psychicznych. Niedobór wit D wiąże się z obniżonym nastrojem i kiedy zgłosiłam sie do lekarza z umiarkowana depresja, najpierw zaczęliśmy od badań krwi, które wykazały m.in za mało wit D i uzupełniliśmy jej poziom. Dopiero potem jak objawy nie przeszły, dostałam lek przeciwdepresyjny (potem i tak sie okazało, ze depresja i nerwica to efekt nieleczonego adhd).

Koleżanka z kolei z powodu niedoborów wit z grupy B miała objawy nerwicy a nawet lekkiej psychozy, po uzupełnieniu jej przeszło.

Wiadomo od dawna, ze niedobór witamin może prowadzić do bardzo poważnych chorób (np niedobór wit C do szkorbutu), ale nadal ludzie ignorują wpływ witamin i innych składników odżywczych na zdrowie psychiczne, zapominając, ze nastrój jest regulowany w mózgu za pomocą substancji chemicznych, neuroprzekaźników, hormonów, a do ich prawidłowej produkcji często jest potrzebna ogólna równowaga organizmu. Niedobór jakiejś witaminy może zaburzyć np szlak chemiczny wytwarzania jakiegoś hormonu i jak w reakcji łańcuchowej moze to zaburzyć równowagę chemiczna układu nerwowego i wpływać znacznie na nastrój.

 

Od ok 2 tyg zacząłem suplementować wit. d3 (jacobs 4 krople to jest 8000ug), kompleks wit. z grupy b oraz od wczoraj pije siemie lniane. Wcześniej jadłem samo jedzenie przetworzone (prawie znikoma ilość mięsa), teraz staram się jeść więcej owoców, zdrowiej się odżywiać. Co do stanu psychicznego, nie jest tak, że pozostaje cały czas w domu. Chodzę do pracy oraz jak jest pogoda to spędzam czas na świeżym powietrzu. Jedyne co mi doskwiera to, że w niektórych sytuacjach za bardzo myślę do przodu i to rozpamiętuje. Od jakiegoś roku może dwóch mam tak, że jak przyjdę z pracy nic mi się nie chce i szybko zasypiam w dzień (wcześniej potrafiłem coś porobić na działce - teraz szybko się męczę). Zauważyłem także jak idę gdzieś przez miasto czasem ciężko jest mi utrzymać równowagę (coś takiego jak zaburzenie chodu) oraz od jakiegoś roku przewracam oczami (takie tiki jakby nerwowe). Mam nadzieję, że po paru miesiącach po uzupełnieniu wszystko wróci do normy 🙂

Edytowane przez woq12
uzupełnienie treści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×