Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
z o.o.

Zgoda sądu na zawarcie małżeństwa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że osoba chora na depresję/ nerwicę/ schizofrenię itd. przed zawarciem związku małżeńskiego musi wystąpić do sądu o zgodę? Przepis z lat 60. Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was stosował się do tego przepisu? Czy sąd wydał zgodę bez problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Art. 12. KRiO

Choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy jako negatywne przesłanki zawarcia małżeństwa

 

§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.

§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków po ustaniu tej choroby.

źródło: http://www.polskieustawy.com/norms.php?head=0&actid=258&norm=12&lang=48&adate=20160704

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Futility nie ma wyszczególnionych chorób, ale ChAD też zalicza się do chorób psychicznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to daje niemałe pole do popisu prawnikom przy sprawach rozwodowych. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeśli weźmie się pod uwagę statystyki (podobno co 4. Polak ma jakiś problem psychiczny), no to rzeczywiście... Ale moim zdaniem jest to jakieś archaiczne prawo, które nie ma już zastosowania. Ustalane w latach 60., kiedy to nie było takich metod leczenia, jak teraz. Obowiązywała nawet kara śmierci. Czyli to bardzo przestarzałe prawo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×