Skocz do zawartości
Nerwica.com

Terapia psychodynamiczna a bóle somatyczne.


giroditalia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry.

Czy terapia psychodynamiczna może rozwiązać moje problemy z bólami somatycznymi typu bóle głowy,uczucie ciężkiej głowy (ucisku w głowie) itp.? I czy może rozwiązać mój problem ze snem,wysoka drażliwością,fobia społeczną,brakiem odporności na stres i lękiem wolnoplynącym?

Dodam ze mam duży problem z relacjami społecznymi i ogromny problem z relacjami rodzinnymi ale nie wiem czy to jest powód moich problemów ze zdrowiem.

 

Edytowane przez giroditalia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie: czy robiłaś już badania pod kątem tych bólów głowy? Konsultacja neurologiczna, badania krwi, cokolwiek?

Drugie pytanie: jesteś już w terapii czy dopiero planujesz się zapisać i celujesz właśnie w psychodynamiczną? Myślę, że warto zasygnalizować wszystkie te problemy terapeucie jeszcze w czasie pierwszych konsultacji. To ułatwi pracę, ustalenie celu terapii i być może pomoże Tobie poznać źródło tych objawów. Pamiętaj, że na terapii nie dostaniesz gotowych rozwiązań dla swoich problemów; to jedynie czas i miejsce, w którym możesz poznać ich przyczynę, zrozumieć mechanizmy, według których działasz i z pomocą terapeuty próbować je zmieniać tak, by funkcjonować lepiej.

W moim przypadku cały szereg objawów somatycznych i lękowych wynika bezpośrednio z silnego, długotrwałego stresu oraz problemów w relacjach z ludźmi i z rodziną - i nad tym pracuję na terapii. Ufam mojemu T., że pomoże mi się z tym wszystkim uporać, choć jestem dopiero na początku tej drogi.

Jestem w terapii psychodynamicznej, ale mój wybór nie był świadomy, a podyktowany dostępnością miejsc (nfz...). Myślę jednak, że sam nurt to jedna kwestia, ale kluczowa jest tu osoba terapeuty, jego podejście i doświadczenie. Jeśli dopiero planujesz się zapisać, to zasięgnij opinii, jeśli masz taką możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ten ucisk w głowie minął przez pierwsze 2 tygodnie stosowania sertraliny ale powrócił i trwa do teraz. Myślę ze powód tego ucisk to stres i lęk. Ja też mam silny stres a lęk już taki silny nie jest odkąd jem easitalopram i trazadon no ale nadal jest. Ogólnie myślę ze wszystkie moje problemy sa przez stres,lęk i relacje międzyludzkie wiec myślę ze terapia psychodynamiczna mi pomoże chociaż to się okaże.

Dodatkowo mam nullofobie czyli lęk przed odrzuceniem a konkretnie przed odrzuceniem przez kobiety więc zapisałem się do młodej terapeutki bo ona powinna mnie zrozumieć ale to jest taka raczej moja głupia logika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mogą je ograniczyć, ale nie usuną całkowicie. W dużym stresie i tak będą wracać. Ja jestem już w terapii długo a i tak bez leków wszystko wraca, ale to też zależy jak bardzo są nasilone twoje objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no aż tak silne te bóle nie są chociaż przy silnym stresie pojawia się ból głowy. Zresztą w środę się zapytam Pani terapeutki i wszystko będę mieć wyjaśnione.

P.S Czy podpisuje się jakąś umowę na określony czas czy to wszystko jest luźno zrobione? Trochę taka terapia kosztuje. Próbowałyście wynegocjować niższa cenę za terapie jeśli trwa ona bardzo długo bo jednak prawie 5000 zł rocznie to jest duzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisujesz kontrakt terapeutyczny po kilku wstępnych spotkaniach, omawia się w nim m. in. zasady prowadzenia terapii, częstotliwość i czas trwania sesji, opłaty, kwestie odwoływania, ale też wyznacza się cele terapii; dodatkowo terapeuta powinien Cię poinformować o nurcie, swoich kwalifikacjach, superwizji itp. To nie jest umowa na czas określony, bo tego się nie da określić z góry, to są kwestie indywidualne. Ale terapia psychodynamiczna jest terapią długoterminową, więc cały proces może trwać nawet kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×