Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy można łączyć Spamilan (buspiron) + Lexapro (escitalopram)


busp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

czy można łączyć SSRI escitalopram razem z busprionem ?

"Weryfikacji wymagają również spostrzeżenia autorów, którzy obserwowali potencjalizację efektu przeciwdepresyjnego SI-5HT po dołączeniu buspironu (Bakish, 1991, Blier i wsp., 1997, Bouwer i Stein, 1997, Jacobsen, 1991, Joffe i Schuller, 1993, Philips, 1996), które sugerują, że taki sposób postępowania może przynosić efekt terapeutyczny u chorych lekoopornych i wiązać się z przyspieszeniem działania przeciwdepresyjnego. Obserwacje te weryfikowali ostatnio Landen i wsp. (cyt. za Sussman, 1998) w badaniach z zastosowaniem podwójnie ślepej próby. Wśród 117 chorych z depresją, u których zawiodła mono terapia z zastosowaniem SI -5HT, u blisko połowy uzyskano istotną poprawę kliniczną. Zachęcające (ale dotychczas nie zweryfikowane) wyniki uzyskano za pomocą buspironu i SI-5HT w fobii społecznej (van Ameringen i wsp. 1996) oraz w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (Markovitz i wsp. 1990). Bezpieczeństwo omówionego sposobu leczenia skojarzonego należy uznać za sprawę otwartą. W świetle obserwacji Landen i wsp. (cyt. za Sussman, 1998) łączenie buspironu i SI-5HT jest bezpieczne i dobrze tolerowane, jednak w piśmiennictwie można znaleźć opisy zespołu serotoninowego (Baetz i Ma1colm, 1995, Spigset i Addielson, 1997). "
 

źródło: źródło w/w tekstu

 

wg. Wikipedii:

"Spamilan Jest agonistą receptora 5-HT1a, nie ma powinowactwa do receptorów GABA, jest antagonistą receptorów dopaminergicznych D3 i D4"
Czy jeśli jest agonistą to oznacza, że znaczy, że lek łączy się z receptorami co następnie w połączeniu z SSRI które wydłuża działanie może być przyczyną zespołu serotoninowego ?

Podobny obraz

 

Podobny obraz

 

Czy za lęk nie jest odpowiedzialny 5-HT2c? 

 

Prosiłbym o fachowe odpowiedzi, najlepiej z użyciem nazw receptorów itd. tłumacząc co np. daje agonizm 5-HT1a czy wpływa to jakoś na 5-HT2c.

Może połączenie tych leków jest złe i nie powinno się?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×