Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lord Cappuccino

OKSIRACETAM (Neuractiv, Neuromet, Neupan)

Rekomendowane odpowiedzi

Oksiracetam (Neuractiv, Neuromet, Neupan), został wprowadzony na rynek w 1988 r., przez włoską firmę farmaceutyczną ICF. Z chemicznego punktu widzenia, oksiracetam zalicza się do związków nootropowych z grupy racetamów. Jego potencjał nootropowy, określa się jako 5-8 razy wyższy od prototypu związku z grupy racetamów. Przyłączenie podstawnika hydroksylowego do struktury oksopirolidynowej, pozwoliło uzyskać doskonałe parametry farmakokinetyczne oraz wysoką biodostępność po podaniu doustnym. Oxiracetam wykazuje delikatne działanie psychostymulujące. Efekt jego działania (w porównaniu z innymi związków z grupy racetamów) występuje stosunkowo szybko.

 

Badania wykazały, że oksiracetam wzmacnia procesy uczenia się oraz formowania pamięci, zachodzące w strukturach hipokampalnych, poprzez nasilanie błonowego wiązania PKC. Ponadto podejrzewa się, że oksiracetam nasila obrót neuroprzekaźników: acetylocholinyw rejonie hipokampa, nasilając w tych strukturach aktywność szlaków cholinergicznych oraz glutaminianu.

W przypadku stosowania oksiracetamu, nie odnotowano problemów z wymową słów. Oksiracetam okazał się ponadto skuteczniejszym preparatem w leczeniu afazji (utraty zdolności mówienia), niż pierwszy zwiazek z grupy racetamów. Wykonano badanie (z wykorzystaniem podwójnej ślepej próby) w którym wzięło udział 12 zdrowych ochotników. Uzyskane wyniki wskazują, ze w zależności od dawki, oksiracetam zapobiega wywołanym skopolaminą, pogorszeniu parametrów neuropsychologicznych (np. pamięci semantycznej, wyników testu przypominania słów, czytania). Potwierdzeniem uzyskanych w tym badaniu wyników, było kolejne badanie, w którym udowodniono skuteczność oksiracetamu, podawanego przez okres 2-6 miesięcy osobom powyżej 65 roku życia, cierpiącym na zaburzenia procesów kognitywnych o niespecyficznej etiologii.

Wykazano, ze łączne zastosowanie oksiracetamu oraz cytrynianu choliny, podawanych dożylnie pozwoliło odzyskać biochemiczną i farmakologiczna aktywność w strukturach kory prążkowanej szczura.

Udowodniono skuteczność tego związku w wynikach testów logiki ruchowej, czuwania, koncentracji, pamięci oraz orientacji przestrzennej. Badano skuteczność oksiracetamu w demencjach różnego typu, wykazując przewagę tego preparatu nad prototypem związku. W innym badaniu, analizowano skuteczność oraz tolerancję związku; zastosowano tabletki oksiracetamu, zawierające 800 mg substancji czynnej, które podawano przez okres 12 tygodni. Po tym okresie, wykazano znaczącą poprawę w zakresie poprawy jakości życia oraz wykonywania różnych testów neuropsychologicznych. Kolejne badanie dostarczyło wyniki sugerujące, że oksiracetam może mieć potencjalne zastosowanie w leczeniu zaburzeń pamięci u epileptyków, leczonych lekami przeciwdrgawkowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×