Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Manipulator

Jak Nie Stać Się Ofiarą Manipulacji? - rozwiązanie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) Postanowiłem podzielić się z Wami artykułem na temat manipulacji i powiedzieć nieco na temat obrony przed nią. Bezczelnie wklejam także link do siebie, bo wiem, że depresje i nerwice w dużej mierze spowodowane są nieumiejętnością radzenia sobie z wpływem, jaki ma na nas drugi człowiek. Będąc świadomym, że ta treść wielu ludziom może pomóc, zapraszam do czytania :)

 

Ofiary manipulacji ZAWSZE prezentują zestaw określonych cech, z których manipulatorzy łatwo mogą korzystać, aby wywołać określone reakcje. Kluczem do bycia "lepszym graczem" i uchronienia się od ataków manipulacyjnych jest zrozumienie, że w takich sytuacjach NIC nie dzieje się przypadkowo. Jeżeli jesteś lub byłeś ofiarą manipulacji, szantażu, ktoś bawił się Twoimi emocjami lub uzależnił Cię od siebie - ten tekst rozwiąże Twój problem.

 

Miej zasady

Punkt ten adresuję do osób niewprawionych w sztuce manipulacji, wywierania wpływu i retoryki. Ponad zasadami znajduje się wyższy poziom świadomości i sposób myślenia, który zostanie omówiony dopiero później. Szczerze zalecam, abyś zaczął właśnie od zasad - pewnego rodzaju kodeksu etycznego, moralnego i sposobu postępowania.

 

Manipulatorzy chcieliby, żebyś nie kierował się w zyciu żadnymi wartościami i żył jak cielątko. Jak dowiesz się z kolejnego artykułu, istnieją okreslone cechy, które możesz w sobie wyrobić, aby stać się odpornym na manipulacyjne działanie ludzi. Jedną z takich cech jest posiadanie własnych zasad moralnych, etycznych, związanych z różnymi dziedzinami życia. Rozumiem, że jeśli masz nieco słabszy charakter i jesteś przyzwyczajony do ulegania innym, będzie Ci nieco trudniej. Nie przejmuj się tym jednak, bo z niczym się nie urodziłeś i sam decydujesz o tym, czego się uczysz. Naucz się więc mieć własne zasady.

 

Jakie zasady mam na myśli?

Szczerze mówiąc, dowolne. Mają służyć Ci za kompas i wyznacznik tego, jak chcesz żyć i postępować. Przykładową zasadą może być "Nigdy nie popełniam tych samych błędów". Pozytywną stroną posiadania własnych zasad jest niezłomność w ich przestrzeganiu (jeśli to prawdziwe zasady) i pewnego rodzaju bariera ochronna przed próbą przekonania Cię do zrobienia rzeczy nieodpowiednich w Twoim mniemaniu. Natomiast wadą posiadania zasad jest ich sztywność. Pisałem na początku o wyższym poziomie świadomości, jakim jest elastyczność. Pozwala ona na bierząco decydować o wszystkim, co się robi, jednak dla niewprawionych umysłów stanowi narzędzie zbyt zaawansowane. Nie mówię tego po to, by pokazać się jako ktoś lepszy czy gorszy. Chodzi o fakt, że jeśli nie znasz się JESZCZE na manipulacji, najprawdopodobniej masz po prostu zbyt małe możliwości oceny sytuacji.

 

Dlatego właśnie, jeśli jesteś początkującym - stwórz swój kodeks. Jeśli nie wiesz, jak to robić, pomoże Ci w tym artykuł. Gorąco polecam wykonanie tego ćwiczenia, jeśli chcesz wzmocnić swoją ochronę przeciw manipulacji i asertywność.

 

Miej swoje życie

Życie swoim życiem to kolejny element, bez którego manipulacja staje się dla Ciebie poważnym zagrożeniem. Jak myślisz - kogo łatwiej emocjonalnie uzależnić od siebie: osobę, która tęskni za ludźmi i prosi o możliwość spotkania się z kimkolwiek, czy może kogoś, kto ma własne zajęcia, zainteresowania, pasje i spotyka się z ludźmi, których sama wybiera? Myślę, że odpowiedź jest dość jasna.

 

Wbrew pozorom, posiadanie własnego życia nie oznacza tylko i wyłącznie spędzania 100% swojego czasu ze znajomymi. Życie to o wiele więcej, niż Twoi znajomi. Praca, pasje, sport, to rzeczy, które nie zawsze wiążą się z ludźmi, a które są fundamentami podpierającymi Twoją samoocenę, asertywność i budującymi Twoje życie. Jeśli tych fundamentów nie posiadasz, jesteś narażony na manipulację.

 

Jak mieć swoje życie?

Stwórz środowisko, w którym realizujesz siebie. Miej pasję, bez której nie umiesz żyć. Miej hobby, które lubisz robić. Pomyśl o stworzeniu pracy, która Cię porywa i naprawdę interesuje. Pomyśl, z jakimi ludźmi chcesz się spotykać. Weź do ręki dobrą książkę i wejdź na chwilę w inny świat. Włącz komputer i przejrzyj internet w poszukiwaniu nowych pasji i doświadczeń, jeśli Ci ich brak. Kiedy będziesz miał swoje życie, o wiele trudniej będzie Tobą manipulować. Im więcej filarów będzie miało Twoje poczucie wartości, tym mniejsza szansa, że komukolwiek uda się uzależnić Cię od siebie.

 

Licz na siebie

Ludzie samowystarczalni są nie tylko cenieni, ale też omijani przez manipulatorów. Zapamiętaj to, co powtarzam w tym wpisie już kolejny raz: manipulować można tymi, którzy czegoś potrzebują. Jeżeli nie potrzebujesz nikogo i niczego, nie ma możliwości byś padł ofiarą. Dlatego właśnie tak istotne jest, by być samodzielnym i samowystarczalnym. Kiedy umiesz poradzić sobie tylko z pomocą własnych umiejętności, wiedzy, doświadczeń i inteligencji, jesteś zbyt silnym celem dla przeciętnego manipulatora.

 

Bądź świadom swoich potrzeb

Zasada ta wiąże się bezpośrednio z kolejną, która po niej nastąpi. Jeśli nigdy się tym nie interesowałeś, zacznij szukać w sobie odpowiedzi na pytanie "Czego ja chcę?". Szukaj długo i dokładnie, najlepiej w ciszy. Może Ci się to wydawać zbędne, ale pamiętaj o kolejnym podstawowym warunku manipulacji - najłatwiej manipulować tymi, którzy nie słuchają samych siebie. Słuchaj więc siebie i znajdź to, czego pragniesz. Pomogą Ci w tym pytania:

 

- Jakie życie chciałbym prowadzić?

- Co chciałbym robić, kupić, zobaczyć?

- Z kim chciałbym być, przyjaźnić się, spędzać wakacje, starzeć się?

- Co cenię sobie w swoim życiu? Czego nie lubię?

- Gdybym mógł mieć wszystko, co bym miał, robił i z kim?

- Bez czego nie mógłbym żyć?

 

Świadomość swoich potrzeb i pragnień przysłuży się nie tylko Twojej odporności psychicznej, ale (mam nadzieję) skieruje Twoje działania w kierunku świadomego realizowania tych pragnień. Nie jedziesz na wakacje nie wiedząc w jakim kierunku jechać. Nie rób więc tego ze swoim życiem.

 

Miej wiele źródeł tego, czego szukasz

Ten krok podejmij dopiero po poprzednim, nie wcześniej. Uzależnianie drugiej osoby polega na dostarczeniu jej tego, czego pragnie i dawkowaniu zależnie od tego, czy jest posłuszna. Dzieje się tak z narkotykami, pieniędzmi (np. relacja pracodawca-pracownik, czy rodzic-dziecko), czy uczuciami. Powodem, dla którego takie układy się rozpadają jest zbyt duża kontrola i obezwładnienie ofiary. Najlepiej jednak w ogóle do takiej sytuacji nie dopuścić i - mając świadomość swoich potrzeb - szukać źródeł ich zaspokojenia.

 

Jesteś zależny, gdy nie masz wyboru. Twórz sobie możliwości wyboru, byś nigdy nie musiał polegać na kimś, kto ewidentnie chce trzymać Cię na smyczy i wywierać presję. Znajdź w sobie siłę do tego, żeby coś zmienić jeśli czujesz, że sprawy nie idą tak, jak powinny.

 

A Ty?

Jakie są Twoje doświadczenia z omówionymi tutaj sytuacjami? Co dodałbyś do tego zestawienia? Podziel się ze mną i z innymi czytelnikami tym, co potrafisz i co przeżyłeś.

 

Zapraszam Cię do dyskusji na ten temat i do odwiedzenia miejsca, z którego ta wiedza pochodzi: http://umysl-sterowany.blogspot.com

 

Chętnie podzielę się szerszą wiedzą, jeśli artykuł się podobał i był pomocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×