Skocz do zawartości
Nerwica.com

Ecstasy i psylocybina zatwierdzone w leczeniu depresji i PTSD


Liber8

Rekomendowane odpowiedzi

Na necie masa informacji na ten temat, ja wklejam akurat ten 'news' z zeszłego roku, aktualnie przestałem sprawę śledzić bo nie wierzę, że w Polsce mogłoby dojść do czegoś takiego jak w Australii. 

 

 

 

MDMA i psylocybina na receptę. Od 1 lipca w Australii lekarze mogą przypisywać te psychodeliki pacjentom chorującym np. na depresję.

 

Pierwsza terapia psychodelikami na świecie

 

Australia jest pierwszym krajem na świecie, który dopuścił MDMA, popularnie zwane ecstasy oraz psylocybinę w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych. Psychodeliki te zostały umieszczone na liście leków zatwierdzonych przez tamtejszą rządową agencję regulacji leków. 

Od 1 lipca psychiatrzy mogą przepisywać obie substancje pacjentom chorującym m.in. na depresję oraz zespół stresu pourazowego (PTSD), ale pod pewnymi warunkami. Lekarze, żeby rozpocząć taką terapię, będą musieli najpierw uzasadnić, dlaczego uważają użycie psychodelików za najlepszą formę leczenia dla danej grupy. Następnie będą musieli przedstawić schemat terapii, uwzględniający informacje o dawkowaniu oraz liczbie sesji terapeutycznych. Zaproponowany sposób leczenia będzie musiała zatwierdzić komisja ds. etyki badań na ludziach. 

Dostęp do MDMA oraz psylocybiny pacjenci będą mogli uzyskać tylko w warunkach klinicznych. Oznacza to, że nie będzie możliwe zażywanie i dawkowanie sobie samemu tych psychodelików w domu. 

Samo leczenie będzie składało się od jednej do 3 sesji całodniowych. Pacjent wówczas będzie pod opieką dwóch terapeutów, z czego jeden będzie musiał mieć przeszkolenie medyczne, a najlepiej, jakby był psychiatrą. 

Terapia z użyciem psychodelików będzie kosztowna. Szacuje się, że jedna runda sesji może kosztować od 15 do 25 tys. dolarów. 

 

Czym są ecstasy i psylocybina?

 

 

MDMA jest pochodną amfetaminy, wykazującą działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne. Po jej zażyciu obserwuje się takie reakcje, jak: otwartość, lekkie halucynacje, pobudzenie, euforia, empatia, intensyfikacja odbioru bodźców zewnętrznych, głębsze odczuwanie muzyki i ruchu, czasami zmiana poczucia czasu, często subiektywne uczucie jedności z otaczającym światem, a także wzmocnienie odczuć związanych z dotykiem, co sprawia, że fizyczny kontakt z drugim człowiekiem jest przyjemniejszy. 

MDMA była już kiedyś wykorzystywana medycznie. W latach 70. psycholody stosowali ecstasy w leczeniu apatii. Z uwagi jednak na psychodeliczne właściwości, substancja ta została szybko zakazana w lecznictwie. 

Psylocybina z kolei to substancja psychodysleptyczna. Występuje naturalnie w grzybach z rodziny Psilocybe. Farmakologicznie przypomina LSD, ale wykazuje ok. 100 razy słabsze działanie. 

Efekty psychoaktywne psylocybiny, podobnie jak w przypadku większości psychodelików, są bardzo indywidualne i nieprzewidywalne. Choć u różnych osób może się to bardzo zmieniać, zwykle obejmują podniesienie nastroju i poprawę humoru, modyfikacje percepcji, efekty wizualne i ogólną zmianę postrzegania zmysłowego.

 

https://politykazdrowotna.com/artykul/ecstasy-i-psylocybina-n1126680

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokument z planete+

 

Twórcy dokumentu podejmują temat wykorzystania LSD i innych psychodelików w leczeniu chorób psychicznych, traum i uzależnień. Najnowsze badania dają dużą nadzieję w tym zakresie. Na świecie rośnie liczba osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a dostępne na rynku leki w wielu przypadkach są nieskuteczne. Okazuje się, że owiane złą sławą substancje psychoaktywne mają potencjał terapeutyczny. Naukowcy z kilku renomowanych ośrodków sprawdzają, jak można je zastosować w medycynie:

 

https://www.cda.pl/video/18291397b0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie pierwsze w Polsce badanie psylocybiny w leczeniu depresji. Psychiatrzy czekają na 16 mln zł, potem ruszy rekrutacja.

 

Psychiatrzy zbadają potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji. Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha z zespołem otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na takie badania.

 

217338_r2_940.webp

 

 

całość:

 

https://www.rynekzdrowia.pl/Psychiatria/Bedzie-pierwsze-w-Polsce-badanie-psylocybiny-w-leczeniu-depresji-Psychiatrzy-czekaja-na-16-mln-zl-potem-ruszy-rekrutacja,265327,16.html

 

Dobra wiadomość :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Liber8 napisał(a):

Dobra wiadomość :D 

Nie cieszyłabym się, bo jeszcze nie ma zgody EMA i 50 innych instytucji, które muszą wyrazić zgodę (URPL, Inspektora Farmaceutycznego, Rzecznika Praw Pacjenta i kilku tylko w samej Polsce). Także nadal to jest palcem po wodzie pisane.

Rekrutacja do takiego badania też będzie hardcorowa, na pewno.

A tak w ogóle to nie ten dział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×