Skocz do zawartości
Nerwica.com

Wiara - deizm?


Gość Reghum

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem. Ostatnio stała się nią wiara.
Osobiście uważam że to, co robi kościół, oraz to, jak się zachowują pracujący katecheci czy księża pozostawia wiele do życzenia. Szczerze przyznam się - biblii nie czytałem. Ale wydaje mi się, że:
a) Jeżeli Bóg, chciałby, żeby świat byłby lepszy, miałby gdzieś to, by ludzie marnowali czas na modlitwę do niego, a po prostu zmieniali świat.

b) Teoretycznie to, co uważamy za złe/dobre, nie zależy od tego, jakie intencje pierwotnie posiadamy. Czyny dobre, mogą przejść w złe, złe w dobre, po pewnym czasie. Tak czy siak większość szkody w moim kierunku wywołali ci, którzy nazywali się katolikami - dlaczego miałbym być jednym z nich?

Uznałem, że najlepszą wiarą, żeby nie wyjść na ignoranta a nie iść w stronę agnostycyzmu będzie deizm. Zakłada on, że Bóg istniał na początku, ale nie interesuje się światem, albo ma małą ingerencję. Jest on zegarmistrzem. Rozwiązuje problem uporządkowania tego, jak wszystko potoczyło się od milionów lat, jak i to, co się dzieje na świecie. Jest to najbardziej zgodna z moimi poglądami koncepcja.
Z drugiej strony, nie wiem, ale jakoś z samotności (chyba) zacząłem się bać śmierci, czy to w wyniku choroby czy naturalnej kolei rzeczy - czasy się zmieniają, schizo mają skrócony czas życia, nawet jak ktoś z forum się nie zgadza że mam te "ęf dfadzieścia szyść" o którym spamowałem po nocach, to mogę mieć skutki uboczne od długoterminowego stosowania neuroleptyków i energoli.
Z drugiej strony, przedłużamy cały czas długość życia - co jeżeli byśmy przedłużyli raz, drugi, trzeci, czwarty, aż doczekalibyśmy się nieśmiertelności? Całkiem realne jak na nasz wiek. Tzw. transhumanizm.

Co o tym myślicie? Bez trolli proszę, skoro zachowałem się w miarę poważnie w tym wątku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×