Skocz do zawartości
Nerwica.com

MonikaSzymanska

Użytkownik
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez MonikaSzymanska

  1. Natrętne myśli są związane z zaburzeniami nerwicowymi. Jest kilka sposobów radzenia sobie z nimi np. przelanie ich na papier lub skierowanie uwagi na jakieś konkretne zadanie. Nie wiem czy korzystasz z pomocy psychoterapeuty lub psychiatry, ale samemu nie jest łatwo radzić sobie z nerwicą. Warto korzystać z dostępnych środków, żeby poprawić jakość naszego życia. Jeżeli korzystasz z pomocy specjalisty, skonsultuj się z nim w tej sprawie.
  2. Napadom paniki bardzo często towarzyszy ogromna obawa przed śmiercią. Wiem, że w momencie ataku ciężko pozbyć się takich irracjonalnych myśli. Możesz spróbować pomóc sobie stosując techniki relaksacyjne np. świadome oddychanie, pijąc zioła mające uspokajające działanie (melisa, dziurawiec, kozłek lekarski) lub wdychając lawendowy olejek eteryczny. Podstawą w leczeniu zespołu napadu lękowego jest oczywiście psychoterapia i farmakoterapia.
  3. Twoje objawy to najprawdopodobniej skutki złego odżywiania. Objawy ze strony układu pokarmowego mogą być również wynikiem stresu lub lęków. Jeżeli odczuwasz ciągły strach przed chorobą i utrudnia Ci to normalne funkcjonowanie to może warto udać się do psychologa.
  4. Możliwe, że jest to fobia społeczna. Określić Twój problem oraz pomóc Ci może jedynie specjalista w osobistym kontakcie. Możesz skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty i/lub psychiatry. W leczeniu fobii społecznej dobre efekty daje terapia. Farmakoterapia również jest skuteczna, ale trzeba zachować ostrożność, gdyż niektóre leki mogą uzależniać (m.in. przeciwlękowe i uspakajające benzodiazepiny).
  5. Psyche działa na ciało, a ciało działa na psyche. Z nerwicą związany jest szereg dolegliwości: bóle głowy i mięśni, drżenie mięśni, duszności, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, a także męczliwość. Nie rezygnuj z wysiłku fizycznego. Poprawia on nastrój, zwalcza stres i pomaga pozbyć się napięcia. Znajdź ćwiczenia, które możesz wykonywać. Może być to joga, pilates, pływanie... Nie zapominaj o leczeniu. Terapia i/lub farmakoterapia to podstawa, jeżeli chcesz, żeby Twój stan się poprawił.
  6. Możliwe, że te niepokojące objawy ustąpią same, ale na Twoim miejscu wybrałabym się również do lekarza. Wiem, że marihuana jest powszechnie uważana wśród młodych ludzi za niegroźną substancję, ale niektórym może szkodzić bardziej niż innym. Sam odkryłeś, że nie powinieneś stosować takich substancji. Pamiętaj o tym.
  7. Zgłoś się do poradni uzależnień lub znajdź psychologa, który zajmuje się uzależnieniami. Uważam, że możesz być uzależniony. Jeżeli czujesz silną potrzebę lub przymus picia alkoholu, trudności w kontrolowaniu rozpoczęcia/zakończenia picia lub ilości wypijanego alkoholu, zaniedbywanie innych przyjemności lub zainteresowań to jest wysoce prawdopodobne, że popadłeś w nałóg.
  8. MonikaSzymanska

    Pomocy

    Spróbuj się przełamać i jednak umówić się na wizytę u psychologa. Czasami ciężko sobie pomóc samemu, a psycholog jest przecież po to, żeby pomagać. Pomyśl w ten sposób, że to właśnie dobrze, że jest on dla Ciebie obcą osobą. Spotykacie się tylko na ustalonych wizytach, etyka zawodu zobowiązuje go do zachowania w tajemnicy wszystkiego co powiesz i jest skoncentrowany na Tobie i Twoich problemach. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok. Nie musisz od razu na pierwszym spotkaniu opowiadać wszystkiego. Możesz zacząć od rozmowy na mniej istotne tematy, a kiedy poczujesz się już pewnie, przejść do poważniejszych spraw.
  9. Myślałaś o terapii behawioralnej? Jest całkiem skuteczna w leczeniu natręctw. A tak na chłopski rozum, może pomogłoby jakieś żucie gumy czy ssanie landrynek. Coś w tej buzi się będzie działo i niewykluczone, że łatwiej będzie się powstrzymać od gryzienia policzków.
  10. Myślałeś o rozpoczęciu psychoterapii? Może psycholog lub psychoterapeuta byłby w stanie pomóc kontrolować Ci Twoje reakcje emocjonalne. Możesz wypróbować też kilka metod np. gdy poczujesz, że zaraz wybuchniesz złością, wyjdź z domu; załóż sobie, że zanim odpowiesz na wiadomość po jej przeczytaniu, zajmiesz się czymś innym np. wstawisz pranie, zyskasz wtedy czas na przemyślenie sobie sytuacji; 3 głębokie wdechy przed odpowiedzią też dają chwilę na zastanowienie się jak zareagować; powtarzaj sobie pozytywne rzeczy na swój temat w myślach lub na głos np.: jestem silny, potrafię się kontrolować, jestem spokojny itp. Ta ostatnia metoda może niektórym wydawać się śmieszna, ale naprawdę działa. Od tygodni sobie powtarzam różne pozytywne stwierdzenia i w wielu obszarach widzę poprawę.
  11. Nie martw się reakcją lekarza. Lekarze są po to, żeby pomagać i Twoje obawy raczej nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości . Spotykają się oni z różnymi sytuacjami. Na pewno zdają sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie od razu przełamać się i mówić o wszystkich swoich problemach. Pomyśl również o skorzystaniu z psychoterapii. Często ta forma pomocy jest niedoceniana. Sama farmakoterapia to zazwyczaj za mało.
  12. Rzeczywiście trudna sytuacja. Niektórzy psychoterapeuci prowadzą sesję przez skype. Nie do końca jestem przekonana do takiej metody kontaktu, ale w takiej sytuacji to dobre wyjście. Lepiej tak niż w ogóle. Dobrze by było, żebyś przy kolejnej wizycie w kraju rozpoczął terapię osobiście i kontynuował ją via skype. Wcześniej trzeba się dowiedzieć czy psycholog lub psychoterapeuta dopuszcza taką możliwość.
  13. Farmakoterapia potrzebuje wsparcia psychoterapii. Psychoterapia jest skuteczna, ale zbyt rzadko się ją stosuje. Terapia oddziałuje zmieniając dotychczasowe negatywne wzorce myślenia, uczy nowych zachowań i umiejętności społecznych oraz radzić sobie z emocjami. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego specjalisty. Jeżeli masz taką możliwość to zachęcam, żebyś również skorzystał ze wsparcia psychologicznego, jeżeli czujesz, że ta nietypowa sytuacja jest dla Ciebie obciążająca. Rodzice w takich sytuacjach często zapominają o sobie.
  14. Myślę, że powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty. Piszesz, że nie masz czasu. Może podświadomie unikasz wizyty u psychoterapeuty? Warto zmusić się do wykonania pierwszego kroku. Jeżeli nie wykonasz jakiegoś stanowczego ruchu to po prostu nic się nie zmieni, będziesz stała w miejscu. Pamiętam taki dowcip o facecie, który prosił o wygraną na loterii, a nigdy nie wysyłał kuponu. Widzę tutaj pewną analogię. Chcesz się poczuć lepiej, ale nie korzystasz z możliwości pomocy.
  15. Ja również zalecam wykonanie badań. Objawy depresji mogą się nasilać lub być wywołane zatruciem organizmu, obecnością pasożytów, grzybów, chorobami tarczycy, anemią, a nawet w związku z nietolerancją pokarmową. Psyche działa na ciało, a ciało działa na psyche. Poza tym każda choroba czy dolegliwość jest dodatkowym obciążeniem stresowym. Dobrze by było zadbać o obie te sfery, gdyż człowiek jest psychofizyczną całością.
  16. Myślę, że każdy z nas jest inny i posiada inne potrzeby. Jeżeli dobrze Ci, gdy jesteś sam ze sobą, to w czym problem? Inna sprawa, gdybyś czuł się samotny, nie mógł nic na to poradzić i czuł się wtedy źle. Z tego co piszesz, wszedłeś w różnego rodzaju relacje międzyludzkie, więc przypuszczam, że jakąś potrzebę bliskości i kontaktu odczuwasz.
  17. Ludzie, którzy doświadczyli traumy, często w sposób ciągły odtwarzają przeżyte zdarzenie traumatyczne lub na odwrót – unikają bodźców, które z nim się kojarzą. Problemy z pamięcią też są tutaj charakterystyczne. Nie wiem czy korzystasz z zewnętrznej pomocy, ale w przypadku zaburzeń po stresie pourazowym liczy się przede wszystkim szybka interwencja.
×