Jeśli lekarz zapisał Ci...
Lexapro
Cipramil
Podstawowe pytania i odpowiedzi. Linki do materiałów edukacyjnych i informacyjnych
Jeżeli lekarz zapisał Ci Lexapro
Pytania i odpowiedzi - Lexapro®
Jak Lexapro pomoże Ci w depresji i lęku?
Lexapro jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i należy do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi. Leki te pomagają w przywróceniu prawidłowego poziomu serotoniny w mózgu. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu się depresji i pokrewnych zaburzeń.
Lexapro jest stosowany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych. Schorzenie to charakteryzuje się obniżeniem nastroju, utratą energii, melancholią (przygnębieniem), poczuciem własnej bezwartościowości lub małej wartości, zaburzeniami snu, zamknięciem się w sobie oraz niezdolnością do radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Depresji mogą również towarzyszyć myśli samobójcze. Pacjenci z depresją mogą również odczuwać lęk.
Lexapro jest również stosowany w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią (lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez agorafobii. Schorzenie to charakteryzuje się występowaniem nieoczekiwanych napadów panicznego lęku wywołanych przez określone sytuacje lub obawę przed wystąpieniem nowych napadów lęku. Czynniki wywołujące napady lęku są różne u poszczególnych pacjentów. Napady leku nawracają, gdy pacjent ponownie znajdzie się w tej samej sytuacji.
Leczenie lekiem Lexapro doprowadzi do ustąpienia tych objawów i poprawy samopoczucia.
Jak przyjmować Lexapro?
Lek Lexapro należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Lexapro można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.
Nie wykazano, że Lexapro nasila działanie alkoholu. Niemniej, nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia lekiem Lexapro.
Czy możesz przyjmować Lexapro wraz z innymi lekami?
Lexapro może być podawany z większością leków. Wyjątkiem są leki przeciwdepresyjne, tak zwane inhibitory monoaminooksydazy (MAOI).
Lexapro i MAOI nie powinny być przyjmowane łącznie.
Jeżeli przyjmowałeś inhibitory monoaminooksydazy, musi upłynąć 14 dni przed rozpoczęciem kuracji lekiem Lexapro.
Zanim zaczniesz przyjmować Lexapro
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich innych lekach, które stosujesz.
Czego możesz spodziewać się w trakcie kuracji?
Prawdopodobnie zaczniesz czuć się lepiej. Przede wszystkim poprawi się Twój obniżony depresją nastrój - poprawa w przyadku leczeni depresji obserwowana była już po 1-2 tygodniach leczenia zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lexapro jest zazwyczaj dobrze tolerowany.
Najczęściej spotykane objawy uboczne to zaburzenia ze strony układu pokarmowego, suchość w jamie ustnej, bóle głowy, bezsenność, zwiększone pocenie. Mają one jednak z reguły łagodny przebieg i ustępują w trakcie leczenia.
Działania niepożądane mają na ogół łagodny charakter i zazwyczaj ustępują po paru dniach przyjmowania leku. Należy pamiętać, że niektóre z tych działań mogą być również objawami choroby, i ustąpią wraz z poprawą samopoczucia.
Jeśli działania niepożądane są szczególnie dolegliwe i utrzymują się dłużej niż 1 lub 2 tygodnie, należy o tym poinformować lekarza. Pełne informacje o leku uzyskasz u swojego lekarza.
Więcej informacji o leku dla pacjenta
Patrz: Lexapro - informacje o leku dla pacjenta
Jeżeli lekarz zapisał Ci Cipramil
Pytania i odpowiedzi - Cipramil®
Jak Cipramil pomoże Ci w depresji?
Cipramil jest lekiem przeciwdepresyjnym należącym do grupy leków znanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Cipramil leczy depresję powodując wzrost poziomu serotoniny - substancji produkowanej przez mózg, która odpowiedzialna jest między innymi za utrzymanie dobrego nastroju.
Jak przyjmować Cipramil?
Cipramil jest łatwy w dawkowaniu. Przyjmuje się go raz dziennie, niezależnie od pory dnia i przyjmowanego posiłku.
Czy możesz przyjmować Cipramil wraz z innymi lekami?
Cipramil może być podawany z większością leków. Wyjątkiem są leki przeciwdepresyjne, tak zwane inhibitory monoaminooksydazy (MAOI).
Cipramil i MAOI nie powinny być przyjmowane łącznie.
Jeżeli przyjmowałeś inhibitory monoaminooksydazy, musi upłynąć 14 dni przed rozpoczęciem kuracji lekiem Cipramil.
Zanim zaczniesz przyjmować Cipramil
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich innych lekach, które stosujesz.
Czego możesz spodziewać się w trakcie kuracji?
Prawdopodobnie zaczniesz czuć się lepiej. Przede wszystkim poprawi się Twój obniżony depresją nastrój - już po dwóch, czterech tygodniach.
Cipramil jest zazwyczaj dobrze tolerowany.
Najczęściej spotykane objawy uboczne to zaburzenia ze strony układu pokarmowego, suchość w jamie ustnej, bóle głowy, bezsenność, zwiększone pocenie. Mają one jednak z reguły łagodny przebieg i ustępują w trakcie leczenia. Pełne informacje o leku uzyskasz u swojego lekarza.
Więcej informacji o leku dla pacjenta
Patrz: Cipramil - informacje o leku dla pacjenta
http://pl.lundbeck.com/pl/patients_and_relatives/depression_and_anxiety/if_the_doctor_prescribe/default.asp
prosze