Skocz do zawartości
Nerwica.com

mobbdeep

Użytkownik
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mobbdeep

  1. Zależnościowe zaburzenie osobowości

    Jednostka z zależnościowym zaburzeniem osobowości odczuwa silną potrzebę akceptacji, uwagi i zaangażowania ze strony innych, a ponieważ jest silnie uzależniona od tej akceptacji, stale łaknie dowodów, że ważni dla niej ludzie nie opuszczą jej. Nienawidzi samotności.

     

    Jeśli w jakiejś sprawie jest zmuszona polegać na własnej ocenie, zastyga w bierności i bezruchu. Brak jej wiary w siebie, więc nie docenia własnych zalet i poglądów, lgnie zaś do cudzych. Zawsze jest zgodna i ustępliwa. Jeśli musi wykonywać pracę, której nie ma w małym palcu, uporczywie szuka kogoś, kto by nią pokierował.

     

    DSM-IV podaje następującą definicję tego zaburzenia: „Trwała i przesadna potrzeba czyjejś opieki, która prowadzi do uległości i podporządkowywania się innym, występująca od wczesnej dorosłości i obecna w wielu kontekstach w postaci co najmniej pięciu z poniższych cech:

     

     

    * Jednostka ma trudności z podejmowaniem błahych decyzji bez rady i intensywnej zachęty ze strony innych osób.

     

     

    * Bez pomocy innych nie potrafi przyjąć odpowiedzialności za większość ważnych obszarów swojego życia.

     

    * Nie potrafi przeciwstawić się innym ze strachu przed utratą wsparcia i akceptacji.

     

     

    * Nie potrafi samodzielnie podejmować nowych przedsięwzięć lub wykonywać zadań (z powodu niewiary w swoje zdolności i trafność swoich ocen, a nie z powodu braku motywacji lub energii).

     

     

    * Potrafi posunąć się daleko, by zyskać opiekę i wsparcie innych, na przykład wykonywać z własnej woli nieprzyjemne obowiązki.

     

     

    * W samotności czuje się nieszczęśliwa lub bezsilna, gdyż boi się bezpodstawnie, że nie potrafi o siebie zadbać.

     

     

    * Kiedy zerwie bliski związek z inną osobą, gorączkowo szuka następnego, by zyskać opiekę i wsparcie.

     

     

    * Żyje w nierealistycznym lęku, że zostanie porzucona na pastwę losu."(...)

     

     

    Z powodu braku wiary w siebie osoba współzależna zwykle ciąży do osobowości silniejszych i bardziej asertywnych, mogących wskazać jej kierunek. Lgnie do jednostek zapewniających opiekę i przewodnictwo, gdyż czuje się słaba i bezsilna, jeśli nie pozostaje w bliskim związku z innym człowiekiem. Idealizuje go, widzi go tylko w jak najlepszym świetle, uważa go prawie za wszechmocnego, a ignoruje jego wady. Często wiesza się wręcz na nim z niezachwianą wiarą, że łączy ich nierozerwalna więź. O ile jej wybraniec nie jest z kolei typem potrzebującym kogoś, kim może rządzić i mieć go do swoich, takie zaborcze zachowanie może go w rzeczywistości odstręczyć, doprowadzając do tego, czego osoba współzależna boi się najbardziej: do odrzucenia.

     

    Jeśli zaburzenie jest mniej poważne, taka osoba może być znakomitą cheerleaderką, stojącą za linią boczną boiska i dopingującą swego mistrza. Będzie wielce pomocna, zrobi dokładnie to, co się jej zleci, i będzie się zamartwiać (nawet po nocach), czy zrobiła to dobrze. Ludzie reprezentujący „zdrowszy" podtyp tego zaburzenia potrafią z wielką czułością i zaangażowaniem opiekować się innymi i kochać ich bez względu na okoliczności. Są bardzo ufni i nietrudno ich uszczęśliwić - doceń ich tylko trochę, jeśli łaska. Sympatyczni, rozważni, dbali o uczucia innych, mogą być wspaniałymi współpracownikami.

    Myśle że trzeba przełamywać się nie być zawsze zgodnym, ustępliwym z druga osobą i chyba tylko tak powoli wejdzie sie na zdrową ścieżkę myślenia i życia. Pozdrawiam

  2. Siema dzisiaj trafiłem na taki artykuł (wklejam go niżej) i chciałem zapytać czy ma ktoś z was taki problem i czy ktoś z was to pokonał i ma to juz za sobą?

     

    Produkt miłościopodobny - obsesyjne uzależnienie

     

    Autorem artykułu jest: Augustyn Pelanowski OSPPE.

    Artykuł pochodzi z www.Akademia24.pl - polecam!

     

    Nikt nie potrafi powiedzieć, jak wielki procent z nas cierpi dziś na obsesyjne uzależnienie, które nazywa miłością. Trudno się z tych pęt wyzwolić, ale na szczęście łatwo je rozpoznać. Bez trudu możesz rozpoznać, czy nie wpadłeś w sidła obsesyjnego uczucia, które uparcie nazywasz miłością. W poprzednim numerze Gazetki MAM pisaliśmy o toksycznych związkach. Dziś kilka porad, jak się z nich ratować.

     

    Jak rozpoznać uzależnienie uczuciowe i jak je pokonać?

     

    Oto symptomy uzależnienia:

     

    * Nieustanne myślenie o kimś. Przekonanie, że ja jestem dla kogoś wybawicielem, albo że ktoś jest nim dla mnie. Że ZAWSZE będzie ze mną i NIGDY mnie w NICZYM nie zawiedzie.

     

    * Chorobliwa zazdrość: ciągłe kontrole i podejrzliwość.

     

    * Poczucie odrzucenia nawet wtedy, kiedy ktoś po prostu nie jest mną całkowicie zaabsorbowany.

     

    * „Łaknienie” czyjejś bezustannej obecności. Gdy tej jedynej osoby nie ma, wszystko jest bez sensu.

     

    * Relacja z tą osobą układa się tak, że albo ona musi do mnie należeć bez reszty, albo ja muszę być oddany tej osobie jak niewolnik.

     

    * Silne tendencje do obwiniania o wszystko siebie lub kogoś.

     

    * Przesadna troska o drugą osobę albo domaganie się od niej takiej nadtroskliwości. Skłonność do kontrolowania drugiej osoby lub skłonność do bezkrytycznego poddawania się czyimś manipulacjom.

     

    * Przerażający lęk przed opuszczeniem i zabiegi, by uwięzić drugą osobę i uniemożliwić jej odejście.

     

    * Nieznośne odczucie, że ktoś jest nieosiągalny, niedostępny, że się wymyka i próba przezwyciężenia tego: kontrole, sprawdzanie, domysły, podejrzliwość, przekonanie o oszustwach i nieuczciwości uczuciowej drugiej osoby.

     

    * Pokusy autodestrukcyjne, rozpacz, ból i poczucie bycia zniewolonym i bezsilnym wobec tego zniewolenia. Nieustanne myślenie o kimś.

     

    Jeśli jesteś w sidłach chorej miłości, pozwól sobie na złość. Zaczniesz się uwalniać od kogoś, kto te sidła zastawił. A może to Ty uzależniasz? Przyznaj się przed sobą, że tak jest. To pierwszy krok do wolności.

     

    Kroki ku wolności

     

    1 Musisz być głęboko przekonany, że to co cię więzi z drugą osobą jest złe. To początek drogi do wolności. Zrób listę argumentów, które przemawiają za tym, że twoja relacja jest toksyczna, zgubna dla ciebie i dla kogoś. Wypisz też wszystkie zniewalające sytuacje, zachowania, uczucia, które są twoimi kajdanami – musisz zobaczyć całe zło tego chorego związku, aby się utwierdzić w przekonaniu, że uwolnienie jest jedynym dla was ratunkiem. Potrzeba ci kilku dni absolutnej ciszy w kontaktach z tą drugą osoby. Będziesz wtedy atakowany wyobrażaniem sobie, jak bardzo ona cierpi. To fałszywa litość. Pamiętaj, że rozłączenie jest dobre i dla tej osoby, i dla ciebie. Nie tylko ona była pasożytem dla ciebie, ale i ty albo dałeś się wciągnąć w sieć zabójczych emocji, albo sam ją zarzuciłeś na czyjeś serce. Całą złość ukierunkuj na tę zwyrodniałą formę relacji. Jeśli to możliwe, odejdź w pokoju. Jeśli jednak druga osoba zacznie odgrywać rolę ofiary – nie daj się wkomponować w poczucie winy. To pułapka. Tu potrzeba bezwzględnego cięcia – opuszczenia kogoś. W takim przypadku nikogo nie unieszczęśliwiasz, lecz UWALNIASZ. Być może lepiej to sobie uświadomisz, pisząc kilka nawet listów, których jednak nie wysyłaj. Zauważysz, że kolejne wersje przybliżają Cię do prawdy o waszej relacji. Przekonasz się, że teraz czas na wolność. Stopniowo, w kolejnych wersjach, rozładuj i złość i litość – nie możesz zrzucić winy tylko na drugą stronę, ale nie możesz też dawać żadnej szansy na kontynuowanie tej relacji.

     

    2 Uświadom sobie, że koniecznie potrzebujesz odzyskać samego siebie – wydobyć siebie z tego zatopienia się w kimś. Na tym polega drugi krok. Biblijna Ewa, musiała „wyrwać” się z boku Adama, aby stanąć na własnych nogach. W hebrajskiej, oryginalnej wersji opisu, użyto słowa: „sagar” na określenie zamknięcia boku Adama, aby Ewa nie mogła się w nim ponownie zatracić. „Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił [dosł.: ‘zamknął’, wajjsegor] ciałem” (Rdz 2,21). Bóg zamknął przed Ewą bok Adama, jak drzwi, które czasem trzeba zatrzasnąć komuś przed nosem. To warunek, aby Ewa odzyskała wolność, własne życie. Bardzo to trudne, ale konieczne. W przeciwnym razie Ewa zapewne znowu „zawiesiłaby się” na Adamie. Ty też musisz zacząć żyć własnym życiem. pamiętaj, że potrzebujesz uwolnienia od drugiej osoby, nie odzyskania jej. Ludzie Biblii, kiedy przeżywali wielkie uwolnienia, pisali księgi, zapisując w nich świadectwa wybawienia, jakie im ofiarował Bóg. W księdze Liczb Izrael wyliczył 42 etapy uwolnienia z niewoli egipskiej i wędrówki przez pustynię! Potrzebujesz napisać swoją księgę uwolnienia.

     

    3 Załóż dziennik, w którym, krok po kroku, będziesz zapisywać etapy uwolnienia. Zapisuj swoje modlitwy – prośby do Boga o uwolnienie od drugiej osoby. Bądź konsekwentny i już nigdy nie proś Boga o jej odzyskanie. Wyłapuj te chwile w ciągu dnia, w których natarczywie wraca tęsknota, czujesz przymus rozmowy telefonicznej, spotkania, wspomnień, nostalgicznych skojarzeń. Wszystko to trzeba przezwyciężać: nie tylko na papierze, ale też w sercu. Wykorzystuj wszystko, co ci pomaga uwolnić się od spętania – nawet złość i wściekłość, ale kieruj je na samo zniewolenie, nie na osobę. Złość i gniew, które prowadzą do uwolnienia nie są grzechem. Demontuj schemat myślenia uzależniającego – nie pozwalaj sobie zbyt długo pozostawać w amoku wspomnień. Konieczny jest ci dystans. Nie ma już nic do wyjaśnienia. Pod żadnym pozorem nie szukaj kontaktu, nie oszukuj sam siebie, że chcesz tylko popatrzeć z daleka: znowu wpadniesz w zniewolenie. Żadnego „ostatni raz”, żadnych listów. Fotografie, pamiątki, rzeczy, kasety, filmy, które wywołują wspomnienia lub ofiarowane przez tę osobę – wyrzuć je lub dokonaj symbolicznego pogrzebu i odżałowania – pozwól sobie na płacz i złość, na wyżalenie się i modlitwę.

     

    4 Zniszczenie dowodów zniewolenia to czwarty krok! Ważne jest, aby znaleźć osobę, która będzie dla ciebie przewodnikiem w wyprawie po uwolnienie. Musisz być szczery wobec tej osoby i zyskiwać pomoc pełną zaufania – to nie może być ktoś, w kogo uciekasz. Może to być terapeuta, spowiednik, osoba moralnie stojąca blisko Boga i doświadczona w łasce i cierpieniu.

     

    5 Uwolnienienie polega na znalezieniu powiernika duchowego – to piąty krok. Powinieneś odkryć bardziej zaawansowaną, intymną, bliską relację z Bogiem – nie możesz pozostać w pustce. Idź do spowiedzi, wyrzuć wszystkie grzechy, żeby twoja modlitwa miała pewność, że żyjesz z Bogiem w przyjaźni. Podstawą twojego uzależnienia jest złe rozstanie z rodzicami, dlatego potrzebujesz, aby odkryć w Bogu kogoś więcej niż najbliższego rodzica.

     

    6 Związanie przymierza z Jezusem to kolejny krok. Być może, musisz zrewidować swoje odniesienie do rodziców i w końcu oderwać się od nieuświadomionej potrzeby zatrzymania dzieciństwa, być może potrzeba przebaczenia, albo zdecydowanego usamodzielnienia? Dotychczas ktoś, od kogo byłeś uzależniony, był dla Ciebie „bóstwem”. Teraz potrzeba, abyś w Bogu odkrył kogoś bliższego niż ta osoba, od której dopiero co się uwolniłeś.

     

    tekst pochodzi z pisma Dobry Magazyn [PRODOKS]

    nr 2 (19)/ 2005

  3. (psychology, self-help) Building Your Self-Esteem as an Adult.pdf

    (psychology, self-help) Feeling Good - 100 Ways To Feel Better Every Day.pdf

    - psychologia kliniczna - samokontrola reakcji l%eakowych.doc

    A.Moir, D. Jessel - Płeć mózgu.doc

    Allen James - Tak jak człowiek myśli.pdf

    Allen Robert - Poznaj swoją osobowość.doc

    Anatomia 1 rok.doc

    Anderson John Robert - Uczenie się i pamięć - integracja zagadnień.txt

    Andrzej Kokoszka - Zaburzenia nerwicowe.doc

    Antonow Władimir - Sztuka bycia szczęśliwym.doc

    Aronson Elliot, Wilson Timothy D., Akert Robin M. - Psychologia społeczna.txt

    asertywno%9c%e6 - strategie do krytyki.doc

    Asertywno%9c%e6 - zawsze na czasie!.doc

    Asertywno%9c%e6 i empatia.doc

    Asertywno%9c%e6 Nie jeste%9c sob%b9 Mamy recept%ea!.doc

    Asertywno%9c%e6 w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.doc

    Asertywno%9c%e6.rtf

    asertywnosc w zyciu czlowieka.rtf

    Asertywność - Nie jesteś sobą. Mamy receptę!.doc

    Asertywność - strategie do krytyki.doc

    Asertywność - zawsze na czasie!.doc

    Asertywność i empatia.doc

    Asertywność w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.doc

    Asertywność w życiu człowieka.rtf

    Asertywność.rtf

    Bandler R. Ginger J. - Z zab w ksiezniczki.pdf

    Bednarz.Andrzej.-.Medytacja-teoria.i.praktyka.(osloskop.net).rtf

    Bettelheim Bruno - Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni.txt

    Biologiczne koncepcje stresu.doc

    BOCHE%d1SKI J%d3ZEF M. - Sens %bfycia.doc

    Bocheński Józef M. - Sens życia.doc

    bogdan Wojciszke - psychologia mi%b3o%9cci orig.txt

    bogdan Wojciszke Psychologia mi%b3o%9cci.doc

    Bogdanowicz Marta - O dysleksji czyli specyficznych trudnościach w czytaniu i pisaniu.txt

    Bogdanowicz Marta - Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym.doc

    Bogdanowicz Marta - Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym.txt

    Bogdanowicz_M._-_Psychologia_kliniczna....doc

    Bruno Bettelheim - Freud i dusza ludzka.doc

    Charakterystyka źródeł stresu.doc

    Chasaj Alijew - Klucz do siebie.doc

    Cialdini Raobert - Wywieranie wpływu na ludzi - Teoria i praktyka.txt

    Cyrulnik Boris - Anatomia uczu%e6.txt

    Cyrulnik Boris - Anatomia uczuć.txt

    Depresje i zaburzenia afektywne. Pu%bfy%f1ski.doc

    Derlikiewicz Ewa - Zaburzenia zachowania a środowisko rodzinne dziecka.pdf

    Desmond Morris - Zachowania intymne.rtf

    Dlaczego warto pokochac siebie.pdf

    Dodziuk Anna - Psychologia podreczna - Czesc III - Pokochac siebie .txt

    Dodziuk Anna - Psychologia podręczna - Część III - Pokochać .txt

    Dodziuk Anna - Psychologia podręczna - Część III - Pokochać siebie.txt

    duchowa-rewolucja.pdf

    Eichelberger Wojciech - Kobieta bez winy i wstydu.doc

    Eichelberger Wojciech - Zdradzony przez ojca.pdf

    Ekkert Iwona - Asertywność w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.doc

    Emocje i motywacja (8 stron).doc

    Etyka (55 stron).doc

    feng-shui-partnerstwa.pdf

    FENIKS.PDF

    Figarska Bożena - Żyj z pasją.doc

    Frankl Viktor E. - Psychoterapia dla każdego.txt

    Fromm E. - O Sztuce Milosci.doc

    Fromm Erich - Mieć czy być.doc

    Fromm Erich - O sztuce miłości.doc

    Fromm Erich - Ucieczka od wolnosci.rtf

    Fromm Erich - Ucieczka od wolności.rtf

    Gerstmann Stanisław - Rozwój uczuć.txt

    Goffman Erving - Występy.txt

    Goleman Daniel - Inteligencja emocjonalna w praktyce.pdf

    Goleman Daniel - Inteligencja emocjonalna.pdf

    Gray John - Marsjanie i Wenusjanki rozpoczynają życie od nowa.pdf

    Gray John - Marsjanie i Wenusjanki w sypialni.pdf

    Gray John - Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus.pdf

    grupy.pdf

    Hajcak F., Garwood P. - 17 nieseksualnych powodów dla których ludzie uprawiają seks.doc

    Husserl Edmund - Idea fenomenologii.doc

    Ingham Christine - Automotywacja na 101 sposobów.rtf

    Izdebska Jadwiga - Rodzina, dziecko, telewizja - Szanse wychowawcze i zagrożenia telewizji.txt

    J.M. Bochenski - Współczesne metody myślenia.rtf

    Jacobi Jolanta_ Psychologia Junga.doc

    Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi - DALE CARNAGIE.doc

    Jan Strelau - Psychologia.doc

    Jedliński Krzysztof - Jak rozmawiać z tymi, co stracili nadzieję.txt

    Jerzy.Brzezinski.-.Metodologia.Badań.Psychologicznych.(2004).(PWN).doc

    Jóźwiak Andrzej - Continuum. Jak zachowują się zakochani.pdf

    K%eapi%f1ski Antoni - Z psychopatologi %bfycia seksualnego.txt

    Karen Horney - Neurotyczne Osobowo%9cci Naszych Czas%f3w.doc

    Karen Horney - Neurotyczne osobowości naszych czasów.doc

    Kirk William - Psychologiczne uwiedzenie.pdf

    Kobierzycki Tadeusz - Poza Miłością i Wolnościa. Syndrom uzależnienia psychologicznego.txt

    Kobierzycki Tadeusz - Poza Miłością i Wolnością. uzaleznienia psychologicznego.txt

    Kr%f3l-Fijewska Maria - Psychologia podr%eaczna - Cz%ea%9c%e6 I - Stanowczo, %b3agodnie, bez l%eaku..txt

    Kratochvil Stanis%b3aw - Psychoterapia - Kierunki - metody - badania.txt

    Kratochvil Stanisław - Psychoterapia - Kierunki - metody - badania.txt

    Krol-Fijewska Maria - Psychologia podreczna - czesc I - Stanowczo, lagodnie, bez leku.txt

    Król-Fijewska Maria - Psychologia podręczna - Część I - Stanowczo, łagodnie, bez lęku..txt

    Król-Fijewska Maria - Psychologia podręczna - Część I - Stanowczo, łagodnie, bez lęku.txt

    Kurcz Ida - Pamięć, uczenie się, język.txt

    Kurt Tepperwein - Twórcza moc myślenia.doc

    Kępiński Antoni - Z psychopatologi życia seksualnego.txt

    L%eak - praca dyplomowa.doc

    L%eak, ogwaga.doc

    Lewandowski Artur - Kod umysłu (techniki sprzedaży).pdf

    Lęk - praca dyplomowa.doc

    Lęk, odwaga.doc

    Malewska Hanna E., Muszy%f1ski Heliodor - K%b3amstwo dzieci.txt

    Malewska Hanna E., Muszyński Heliodor - Kłamstwo dzieci.txt

    Marszałek Nikodem - Tajemnice szczęścia.pdf

    Marta Bogdanowicz - Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym.doc

    Mauss Marcel - Sposoby posługiwania się ciałem.txt

    McGinnis Alan Loy - Sztuka motywacji.rtf

    McGinnis Alan Loy - Sztuka przyjaźni.rtf

    McGinnis_Alan_Loy_-_Sztuka_motywacji.rtf

    Mellody Pia - Toksyczna miłość.pdf

    Mellody Pia - Toksyczne związki.pdf

    Mord Psychologia I Psychiatria Zaburzenia Identyfikacji.txt

    Nerwice.DOC

    Nevill Drury - Psychologia Transpersonalna

    Nicholas Negroponte - Cyfrowe życie.rtf

    Nietzsche - Z Genealogii Moralnosci.pdf

    Nietzsche Fryderyk - Z genealogii moralności.pdf

    NLP - wprowadzenie.pdf

    Obrona psychiczna.rtf

    Pabisiak Paulina - Psychologia religi.doc

    Pedagogika - Asertywno%9c%e6 empatia a wychowanie.doc

    Pedagogika - Asertywność i empatia a wychowanie.doc

    Pema Cziedryn - Kiedy Życie nas przerasta\Pema Cziedryn - Kiedy Życie nas przerasta.txt

    Pema Cziedryn - Kiedy Życie nas przerasta

    Philip G Zimbardo - Psychologia I Zycie.doc

    Philip G. Zimbardo - Nieśmiałość\SE[db] - P.G.Zimbardo - Niesmialosc.rtf

    Philip G. Zimbardo - Nieśmiałość

    Philip G. Zimbardo - Psychologia i zycie.doc

    Pinkola-Estes Clarissa - Biegnąca z wilkami.doc

    Pod red. Adama Bilikiewicza - Psychiatria (dla studentów medycyny).txt

    Pod red. Andrzeja Lewickiego - Psychologia kliniczna.txt

    Pod red. Charlesa E. Skinnera - Psychologia wychowawcza.txt

    Pod red. Grzegorza Zalewskiego - Kontrowersje w psychologii.txt

    Pod redakcj%b9 Adama Bilikiewicza - Psychiatria (dla student%f3w medycyny).txt

    Pod redakcj%b9 Andrzeja Lewickiego - Psychologia kliniczna.txt

    Pod redakcj%b9 Charlesa E. Skinnera - Psychologia wychowawcza.txt

    Pod redakcj%b9 DRA N. HUM. Grzegorza Zalewskiego - Kontrowersj.txt

    Pod redakcj%b9 Tadeusza Tomaszewskiego - My%9clenie i rozwi%b9zywa.txt

    Pod redakcją Adama Bilikiewicza - Psychiatria (dla studentów medycyny).txt

    Pod redakcją Andrzeja Lewickiego - Psychologia kliniczna.txt

    Pod redakcją Charlesa E. Skinnera - Psychologia wychowawcza.txt

    Prace\Jak powstają ludzkie postawy.doc

    Prace\Psychologia reklamy (30 stron).doc

    Prace

    Prentice Mulford - ZRODLO TWOJEJ SILY.doc

    PRZECIW SMIERCI - Prentice Mulford.doc

    Przetacznik-Gierowska Maria, W%b3odarski Ziemowit - Psychologia wychowawcza.txt

    Przetacznik-Gierowska Maria, Włodarski Ziemowit - Psychologi.txt

    Przetacznik-Gierowska Maria, Włodarski Ziemowit - Psychologia wychowawcza.txt

    przyjaciel.pdf

    Ps.religi.doc

    psychol1.pdf

    Psychologia - 234 definicje.doc

    Psychologia - Postawy.pdf

    Psychologia emocji.rtf

    Psychologia i psychiatria - Dewiacyjne tendencje seksualne.txt

    Psychologia i psychiatria - Nietypowe zachowania seksualne.txt

    Psychologia i psychiatria - Zaburzenia identyfikacji.txt

    Psychologia i psychiatria - Zaburzenia osobowości.txt

    Psychologia i psychiatria - Zaburzenia życia uczuciowego.txt

    Psychologia i psychiatria - Zespół z kręgu cyklofren.txt

    psychologia kliniczna - samokontrola reakcji lękowych.doc

    Psychologia Postawy.pdf

    Psychologia rozwojowa final.doc

    Psychologia rozwojowa.doc

    Psychologia społeczna (17 stron).doc

    Psychologia społeczna.jpg

    Psychologia stresu 1.doc

    Psychologia stresu 2.doc

    Psychologia_Postawy.pdf

    Psychologiczne zasady perswazji 1.doc

    Psychologiczne zasady perswazji 2.doc

    Psychology - Carl Jung - Psychological Types.pdf

    psychroznic indywidualnych.doc

    Pużyński Stanisław - Depresje i zaburzenia afektywne.doc

    Rembowski Józef - Rodzina w świetle psychologii.txt

    Rudolf Steiner - Prawda i nauka.txt

    Serfontein Gordon - Twoje nadpobudliwe dziecko - Poradnik dl.txt

    Serfontein Gordon - Twoje nadpobudliwe dziecko - Poradnik dla rodziców.txt

    STANISLAV GROF POZA MÓZG

    Stefańczyk Adam - Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji (frag.).pdf

    Steiner Rudolf - Praktyczne kształcenie myślenia.txt

    Szlendak Tomasz - Leniwe maskotki, rekiny na smyczy.pdf

    Szmidt Krzysztof J. - Psychologia podręczna - Część V - Elementarz twórczego życia.txt

    Temperament w Psychologii.rtf

    Temperament w psychologii2.rtf

    Tepperwein Kurt - Superintuicja.rtf

    Tepperwein Kurt - Twórcza moc myślenia.rtf

    Thumbs.db

    Tipping Colin C. - Radykalne wybaczanie.pdf

    Twoje dziecko jest inteligentne - D. MARKO VA A. POWELL.doc

    Typy zachowań w procesie komunikowania się.doc

    Tyszka Tadeusz - Psychologiczne pułapki oceniania i podejmowania decyzji.txt

    Wallace Patricia - Psychologia internetu.rtf

    Weiss Karin E. - Seksualność kobiety I.rtf

    Wereszczagin-DEIR II.doc

    Woititz Janet G. - Lęk przed bliskoscią.pdf

    Wojciszke Bogdan - Psychologia miłości.doc

    Wojciszke Bogdan - Psychologia miłości.pdf

    Wojciszke Bogdan - Psychologia miłości.txt

    Wprowadzenie do psychologii.pdf

    wprowadz_w1.doc

    wprowadz_w10.doc

    wprowadz_w12.doc

    wprowadz_w2.doc

    wprowadz_w3.doc

    wprowadz_w4.doc

    wprowadz_w5.doc

    wprowadz_w6.doc

    wprowadz_w7.doc

    wprowadz_w8.doc

    wprowadz_w9.doc

    Wywieranie wpływu na ludzi - psychologia społeczna.doc

    Zaburzenia nerwicowe.Kokoszka.doc

    Zaburzenia osobowości.doc

    zaburzenia-zachowania.pdf

    Mobbing (15 stron).doc

    Psychologia - koncepcja poznawcza i humanistyczna.doc

    Psychologia - zagadnienia (27 stron).doc

    Psychologia analityczna.doc

    Społeczeństwo internetowe (11 stron).doc

    Zagadnienia

    Zimbadro Philip - Psychologia i życie.rtf

    Zimbardo Philip - Nieśmiałość.rtf

    Zimbardo Philip G. - Psychologia i życie.doc

    _mord_ _psychologia i psychiatria _dewiacyjne tendencje seks.txt

    _mord_ _psychologia i psychiatria _nietypowe zachowania seks.txt

    _mord_ _psychologia i psychiatria _zaburzenia %bfycia uczuciow.txt

    _mord_ _psychologia i psychiatria _zaburzenia osobowo%9cci.txt

    _mord_ _psychologia i psychiatria _zespo%b3y z kr%eagu cyklofren.txt

    ~$ychologia społeczna (17 stron).doc

     

     

    http://rapidshare.com/files/45294366/Psychologia.part01.rar

    http://rapidshare.com/files/45294865/Psychologia.part02.rar

    http://rapidshare.com/files/45295711/Psychologia.part03.rar

    http://rapidshare.com/files/45296042/Psychologia.part04.rar

    http://rapidshare.com/files/45296912/Psychologia.part05.rar

    http://rapidshare.com/files/45297246/Psychologia.part06.rar

    http://rapidshare.com/files/45297680/Psychologia.part07.rar

    http://rapidshare.com/files/45298219/Psychologia.part08.rar

     

    to samo tylko w jednym linku. waga 115mb

    http://rapidshare.com/files/163785979/Psychologia.rar

     

    Szukam książek o psychoterapii pacjentów Borderline lub jakiś informacji,artykułów jeśli ktoś coś ma to był bym wdzięczny za wrzucenie.

  4. czy psychoterapia albo leki moga wyeliminowac np. uporczywy niestabilny obraz własnego siebie , paniczny lęk przed porzuceniem przekładający się na strach przed bliskością

    , niestabilność emocjonalna (nadmierne emocje w jednych momentach i brak uczuć w innych; dłuższe utrzymywanie się wywołanych emocji ,intensywność i niestabilność relacji z innymi ludźmi (częste przechodzenie pomiędzy ekstremami – idealizacji i dewaluacji, miłości i nienawiści,chroniczne uczucie pustki wewnętrznej i znudzenia,chaotyczne huśtawki nastroju zmieniające się w cyklach godzinnych/dniowych, zmierzające ku smutkowi, przygnębieniu, niepokoju, złości.?

  5. Siema. Ostatnio odkryłem u siebie pograniczne zaburzenie osobowości i chciałem zapytać czy macie może jakieś ksiązki dotyczace tego zaburzenia chodzi mi głownie o ksiazki (mogą byc równiez artykuły) np. dla psychiatrów i psychoterapeutów z których uczą się jak leczyc Bpd.Chciałem zapytać również czy ktoś z was z bpd przeszedł psychoterapie i czy pomogła mu ona choć cokolwiek.

    PS.(informacje z googli to juz raczej wszystkie czytałem)

     

    Kryteria diagnostyczne DSM-IV [edytuj]

     

    Zgodnie z DSM-IV, pograniczne zaburzenie osobowości (301.83) występuje, jeżeli przez dłuższy czas utrzymuje się co najmniej pięć spośród wymienionych dziewięciu kryteriów:

     

    1. gorączkowe wysiłki uniknięcia rzeczywistego lub wyimaginowanego odrzucenia,

    2. niestabilne i intensywne związki interpersonalne, charakteryzujące się wahaniami pomiędzy ekstremami idealizacji i dewaluacji,

    3. zaburzenia tożsamości: wyraźnie i uporczywie niestabilny obraz samego siebie lub poczucia własnego ja (sense of self),

    4. impulsywność w co najmniej dwóch sferach, które są potencjalnie autodestrukcyjne (np. wydawanie pieniędzy, seks, nadużywanie substancji, lekkomyślne prowadzenie pojazdów, kompulsywne jedzenie),

    5. nawracające zachowania, gesty lub groźby samobójcze albo działania o charakterze samookaleczającym,

    6. niestabilność emocjonalna spowodowana wyraźnymi wahaniami nastroju (np. poważnym epizodycznym głębokim obniżeniem nastroju (dysphoria), drażliwością lub lękiem trwającymi zazwyczaj kilka godzin, rzadko dłużej niż kilka dni),

    7. chroniczne uczucie pustki,

    8. niestosowny, intensywny gniew lub trudności z kontrolowaniem gniewu (np. częste okazywanie humorów (ang. frequent displays of temper), stały gniew, powtarzające się bójki),

    9. przelotne, związane ze stresem myśli paranoiczne (ang. paranoid ideation) lub poważne symptomy rozpadu osobowości (ang. dissociative symptoms). itp ;p

×