Ubezwłasnowolnienie całkowite .

Jesteś nowy na forum ? Masz okazję przywitać się z innymi forumowiczami.

Ubezwłasnowolnienie całkowite .

przez ZOK57 13 lut 2015, 13:06
Jakie muszą być spełnione warunki żeby kogoś ubezwłasnowolnić całkowicie jeśli osoba ubezwłasnowolniona częściowO ma zupełnie inny punkt widzenia i nie jest w stanie psychotycznym , tylko ukradła trochę rzeczy z domu i zrobiłem klika głośnych awantur? Czy na hazard i uzaledżnienie od benzodiazepin łatwo z częściowego na całkowite zmienić?

BŁAGAM , PISZCIE -TO DLA MNIE BARDZO WAŻNE!

PS. CHORUJE NA ZABURZENIA OBSESYJNO KOMPULSYWNE , UPORCZYWE ZABURZENIA UROJENIOWE , F42.2 I F22 I MAM STWIERDZONE F63.0 I F13..
ZOK57
Offline

Ubezwłasnowolnienie całkowite .

Avatar użytkownika
przez *Monika* 15 lut 2015, 04:12
ZOK57, osoba, która ukończyła lat 13, ale wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem, np. narkomania może stanowić podstawę ubezwłasnowolnienia (całkowitego lub częściowego) również wtedy, gdy osoba nią dotknięta popadła w ten nałóg na skutek przyjmowania leków zawierających narkotyki albo podstawą ubezwłasnowolnienia może być również zarzut marnotrawstwa (hulaszczy tryb życia i trwonienie majątku), o ile łączy się on z chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym albo innego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

Poza tym ubezwłasnowolnienie może zostać orzeczone tylko wtedy, gdy służy to ochronie interesów ubezwłasnowolnionego.

Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje ona jeszcze pod władzą rodzicielską.
Jeżeli podstawą wniosku o orzeczenie ubezwłasnowolnienia jest choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy, sąd może zażądać złożenia świadectwa lekarskiego o stanie psychicznym osoby. Jeżeli natomiast ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, może być wymagane zaświadczenie poradni przeciwalkoholowej.

Poza tym, osoba, która ma być ubezwłasnowolniona, musi być zbadana przez biegłych lekarzy psychiatrów. W celu dokładnej oceny stanu zdrowia osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, sąd może zarządzić umieszczenie jej na obserwacji w zakładzie leczniczym.

Pamiętaj, że:

Sąd może oddalić żądanie ubezwłasnowolnienia, jeżeli sytuacja życiowa chorego jest ustabilizowana, ma on zapewnioną dostateczną opiekę faktyczną i nie zachodzi potrzeba podjęcia żadnych działań wymagających ustanowienia opieki prawnej, a orzeczenie ubezwłasnowolnienia mogłoby prowadzić do zakłócenia, wbrew interesom chorego, korzystnie dla niego uregulowanej sytuacji faktycznej,

Wniosek o ubezwłasnowolnienie powinien być zawsze uzasadniony, gdyż w przeciwnym razie ten, kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny do jednego tysiąca złotych,

Postępowanie o ubezwłasnowolnienie toczy się przy udziale prokuratora,

Celem ubezwłasnowolnienia jest niesienie pomocy takiej osobie w załatwieniu jej spraw osobistych lub majątkowych. W żadnym razie ubezwłasnowolnienie nie może dotyczyć interesu wnioskodawcy np. syn chce ubezwłasnowolnić swoją matkę, po to, aby móc rozporządzać jej majątkiem,

Sąd uchyli ubezwłasnowolnienie, gdy ustaną przyczyny dla których je orzeczono, np. osoba ubezwłasnowolniona z powodu pijaństwa poddała się leczeniu, które przyniosło pozytywne rezultaty.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr. 16, poz. 93 ze zmianami),

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr. 43, poz. 296 ze zmianami).
Avatar użytkownika
Offline
Główny Moderator
Posty
18860
Dołączył(a)
16 paź 2009, 19:20

Ubezwłasnowolnienie całkowite .

przez ZOK57 16 lut 2015, 15:19
Moniko a długo trwa rozpatrzenie wniosku? Czy to są ten sam psycholog i psychiatra co przy sprawie ubezwłasnowolnienia częsciowego , czy mam prawo do adwokata?
ZOK57
Offline

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Ubezwłasnowolnienie całkowite .

Avatar użytkownika
przez nieboszczyk 16 lut 2015, 15:49
śmieszna jest ta kara grzywny DO 1000zł za utrupienie cywilne na zawsze niechcianego członka rodziny czy sąsiada z krainy żółtego szczęścia to tak jak zabić muche na ścianie gazetą.większe mandaty wjebią za samo otwarcie puszki z piwem na ulicy bądz zaśnięcie w obuwiu w przedziale PKP bo jest sąd grocki za takie pierdoły.5000zł i te sprawy.czy my upośledzeni jesteśmy poza prawem?tak jak w niedalekiej przeszłości żydzi i cyganie?
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
8781
Dołączył(a)
29 wrz 2008, 20:28
Lokalizacja
z trumny z peryskopem

Ubezwłasnowolnienie całkowite .

przez ZOK57 25 lut 2015, 06:32
Monika czy można sądownie przez zleconego sądowego biegłego psychiatrę umieścić osobę ubezwłasnowolnioną częśćiowo ale tylko częśćiowo na przymus w szpitalu psychiatrycznym?

-- Śr lut 25, 2015 6:36 am --

Opinia biegłego wyrazi czy w ogóle choruje na zaburzenia psychiczne a jeśli tak to ewentualnie na jakie i czy moje dotychczasowe postępowanie nie wskazuje na to że jeśli mnie nie umieszczą w szpitalu psychiatrycznym mój stan zdrowia się znacznie pogorszy i ten biegły ma wskazać czy potrafię zaspokoić swoje podstawowe potrzeby życiowe.ze wszystkim się nie zgadzam , to jakiś absurd!! To że czasami jestem agresywny słownie , zagram na maszynkach i zjem opakowanie klonazepamu nie oznacza że trzbe mnie umieszać w psychiatryku i to silą! Monika pomoź radą..
ZOK57
Offline

Ubezwłasnowolnienie całkowite .

przez ZOK57 16 cze 2015, 06:11
Nie będę ubezwłasnawalniany calkowicie , zamykam temat.
ZOK57
Offline

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Przeskocz do