Skocz do zawartości
Nerwica.com

Witam serdecznie i serwuję pytanie. :)


Grenth

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym się z Wami wszystkimi przywitać - to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że będę mógł dyskutować z dojrzałymi i przyjaznymi ludźmi (a z tego co widzę tacy tu właśnie są).

 

Mam jednak pewien problem. Mianowicie ni jestem pewien, czy to co mnie dręczy to nerwica, a nie chcę na razie iść do lekarza, ani mówić o tym rodzinie. Niektóre z moich objawów to:

- poprawianie firanek, naczyń, książek, gdy leżą krzywo lub niesymetrycznie.

- często - np teraz, gdy siedzę przed komputerem i piszę tą wiadomość - odczuwam pewien pociąg do przysunięcia łóżka bardziej do ściany, na wypadek gdyby się przesunęło. Nie wiem jaki to ma cel, ale mam to od dziecka.

- Chowając jakąś nową książkę potrafię wyciągać ją po kilka razy i sprawdzać, czy przypadkiem nie zagiąłem rogów.

- Mam tiki nerwowe.

- Sprawdzam, czy wszystkie książki/gry/podobne przedmioty przylegają do tylnej ściany szafki itd.

- Często wydaje mi się w nocy, że ktoś stoi przy oknie, spogląda lub stara się włamać do domu.

- Dokładnie sprawdzam niektóre rzeczy, czy nie są powierzchniowo uszkodzone.

- Po rozmowie z kimś, konfrontacji itd. przez średnio 2 dni analizuję moje posunięcia i karcę się w myślach, że mogłem sprawę załatwić lepiej.

- Trzęsą mi się ręce.

 

Nie są to wszystkie objawy, ale większość. Boję się, że to nerwica natręctw. Wydaje mi się, że każdy ma coś podobnego do mnie - takie obawy, nawyki itd - i nie jest to aż tak poważne, by nazwać to nerwicą natręctw. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj:)

Masz rację, że wielu zdrowych ludzi ma podobne zachowania. Ale są one nie tak silne,. że rządzą ich życiem. Więc jak to jest u Ciebie? Czy przymus wykonania tych czynności jest tak silny, że nie możesz zająć się niczym innym ? Chociaż dodając do tego tiki i trzęsące się ręce może to być lekka nerwica. Może warto zwrócić się do specjalisty , bo zapewne im lżejsza tym łatwiej będzie ją wyleczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem jak np. zobaczę podwiniętą firankę, to staram się zapomnieć o tym, ale coś mnie po chwili przekonuje i poprawiam to, gdyż nie mógłbym się skupić na czymś innym. Tak samo jest z tym poprawianiem łóżka.

Dodam też, że często obgryzam paznokcie, przygryzam sobie lekko palce (nie dlatego, że jestem jakimś masochistą - po prostu tak, żeby coś robić), lub strzelam intensywnie palcami - szczególnie w stresujących lub niezręcznych sytuacjach.

 

Najpierw chcę stwierdzić czy to nerwica i jaka. Do psychologa na razie nie chcę iść. Informacje pragnę zachować dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grenth,

 

 

Jeśli te czynności, które wykonujesz przeszkadzają Tobie w codziennym życiu, pochłaniają Cię i kosztuja wiele energii, a także irytują...warto odwiedzić psychologa.

 

Jest tez tak,ze człowiek niepoukladany wewnętrznie rekompensuje sobie to niepoukładanie tym,że wszystko układa na zewnątrz....ale to takie powiedzenie, coś w tym jest.....

Obgryzanie paznokci to brzydki nawyk, moze być objawem nerwicowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grenth,

 

Jest tez tak,ze człowiek niepoukladany wewnętrznie rekompensuje sobie to niepoukładanie tym,że wszystko układa na zewnątrz....ale to takie powiedzenie, coś w tym jest.....

A to mi się podoba:)) Ponieważ jestem straszną bałaganiarą to znaczy ,że jestem w środku taka poukładana. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monika,

czynności nie wysuwają się jakoś na pierwszy plan w moim życiu, ale są dość irytujące.

 

A prywatnie wszystkie spotkania mam zaplanowane, robię sobie bilansy zachować, finansów itd, a także rozpatruje każdą możliwość zachowania w danej sytuacji, więc można powiedzieć, że życie mam jako tako poukładane.

 

Często jednak gubię się w myślach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×