Skocz do zawartości
Nerwica.com

Rudy kolor włosów


Manaphy

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że to kolor włosów jak każdy. Ale...

Z tego co przeczytałam, to dane statystyczne podają, że jedynie około 2 proc. populacji ludzkiej ma naturalnie rude włosy. Rudy kolor włosów wciąż jest chyba jednym z najbardziej specyficznych kolorów. Mimo, że moda na ten odcień obowiązuje od dawna, rudzielce zawsze wyglądają bardziej oryginalnie, mimo, że stereotypowo często kojarzą się nieszczególnie pozytywnie.

 

Statystyki podają, że jedynie około 2% populacji ludzkiej ma naturalnie rude włosy, a w ciągu stu lat ich obecność na ziemi może stać się jedynie wspomnieniem.

62% kobiet twierdzi, że właściciele rudych włosów to osoby śmiałe, odważne i lubiące ryzyko. I właśnie w ten sposób myśli o sobie 82% rudowłosych. Dla porównania - tylko 33% wszystkich blondynek i 19 % brunetek mówi o sobie to samo.

 

Skąd wzięły się negatywne legendy na ten temat? Otóż starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi po śmierci zmieniają się w wampiry. W starożytnym Egipcie włosy tego koloru były postrzegane jako pechowe, bo kojarzono je z bogiem Setem - symbolem śmierci, wojny i zła. Z rudymi włosami ilustrowany na obrazach był zazwyczaj Judasz, zdrajca Chrystusa. W ten sposób przedstawiano często Marię Magdalenę, demoniczną Lilith i czarownicę. Przez to pogłębiały się skojarzenia rudych pukli z grzechem, śmiercią, wiecznym potępieniem, zdradą i nieuczciwością.

 

Wydawałoby się kolor włosów to kwestia natury estetycznej. Jak się okazuje, nie do końca jest to prawdą. Na co może wskazywać czerwone zabarwienie czupryny? Naukowcy wskazują, że może ma ono wiele wspólnego z niską tolerancją bólu. Tymczasem niegdyś...

 

W starożytnym Egipcie mężczyźni o rudych włosach, uważani za reprezentantów wcielenia zła - boga Seta, byli paleni żywcem i składani w ofierze Ozyrysowi, jego boskiemu bratu, władcy ziemi, podziemi i krainy umarłych. W średniowieczu również wierzono, że rudowłosi mają wiele wspólnego z siłami nieczystymi. Czarownice i wampiry - tak najczęściej o nich myślano. Jaka przyszłość czeka czerwonogłowych? Niektórzy eksperci uważają, że żadna. Z badań przeprowadzonych w 2007 roku wynika, że naturalny rudy kolor włosów jest warunkowany przez tak rzadki wariant genu, że w ciągu 100 lat kolor może w ogóle zniknąć z naszej planety. A jeśli przetrwa? Cóż, największe szanse ma na to w Szkocji, gdzie aż 13 proc. populacji stanowią rudzielce.

 

 

Rudzi mogą być bardziej wrażliwi na ból niż reszta populacji - taką hipotezę wysnuli naukowcy. Blady odcień skóry i rude włosy - to właśnie typ urody, który ich zdaniem może wskazywać na to, że jego reprezentant reaguje na bodźce bólowe z większą intensywnością. W związku z tym być może zaistnieje potrzeba innego podejścia do tychże w przypadku podawania środków znieczulających - podkreślają eksperci.

 

Bardziej cierpią u dentysty, bez problemu przełkną gorące potrawy.

 

Amerykańskie badania z 2002 r. wykazały, że rudowłose panie potrzebowały prawie 20 proc. więcej środka przeciwbólowego, aby znieść nieprzyjemną stymulację niż brunetki czy szatynki. Ci sami naukowcy w 2009 r. udowodnili, że właściciele rudych włosów bardziej niepokoją się leczeniem stomatologicznym i są ponad dwa razy częściej unikają wizyt.

 

Opublikowane ostatnio duńskie badania potwierdzają: rudzi mogą być bardziej podatni na zimno i częściej cierpieć z powodu bólów zębów. Na pocieszenie dodajmy, że posiadacze ognistych fryzur, jak wskazują badania, są mniej wrażliwi na pewne rodzaje bólów skóry. Poza tym są w stanie jeść gorące potrawy, odczuwając przy tym mniejszy dyskomfort czy oparzenia niż reszta z nas.

 

Rude zabarwienie włosów jest wynikiem oddziaływania wariantu genu, który wpływa nie tylko na odcień skóry czy fryzu, ale też bierze udział w produkcji endorfin - hormonów peptydowych, które nie dość, że wprawiają nas w stany podobne do euforycznych, są również znane ze swojego naturalnego działania przeciwbólowego. Właśnie ten wariant genu może być odpowiedzialny za przesunięcie progu bólu u czerwonogłowych - sugerują naukowcy.

 

Znieczulenie dostosowane do potrzeb?

 

"Osoby z rudymi włosami doświadczają więcej bólu z danego bodźca, a zatem wymagają większego znieczulenia, aby złagodzić ból. Sztuka anestezjologii polega na określeniu odpowiedniej ilości znieczulenia, aby osiągnąć utratę przytomności, tolerancję bólu, ograniczenie pamięci bez wywoływania negatywnych skutków tj. powikłania sercowe czy oddechowe" - wg dr Edwin Liem z Uniwersytu Louisville. Doniesienia jednak wymagają dalszych badań, które zresztą właśnie trwają.

 

 

Badacze z Southampton University Hospital zebrali grupę rudowłosych ochotników powyżej 30 roku życia. Następnie poddali ich znieczuleniu ogólnemu, któremu poddaje się pacjentów przed bolesnymi zabiegami (tj. nastawienie złamanej kości, operacje chirurgiczne) w celu czasowego zahamowania czynności układu nerwowego. Wolontariuszy w narkozie traktowano później niewielkimi wstrząsami elektrycznymi w udo. Wtedy ich reakcje porównano do tych, które zaobserwowano u brunetów i szatynów obu płci. Wnioski z badań zostaną opublikowane prawdopodobnie wczesną jesienią. Na razie należy czekać na rezultaty.

 

:D:D:D

 

Czy Ty nie masz niskiej samooceny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w klasie podstawowej byłam wyśmiewana przez mój kolor włosów. Padały różne niemiłe przezwiska.

Zapewne zauważyliście w internecie różne memy związane z kolorem rudym. Kobiety przedstawiane są jako wcielenie seks bomby, a mężczyźni jako nielubiani i wyśmiewani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to, że ma się rude włosy jest w jakikolwiek sposób ujmą? Sam mam troche rude, troche ciemne, i niektorzy mówią na mnie "rudy", chociaż nie do końca nim jestem... Co o tym sądzić?

Niektórzy uważają że dla faceta tak.

 

-- 13 maja 2013, 11:04 --

 

Zapewne zauważyliście w internecie różne memy związane z kolorem rudym. mężczyźni jako nielubiani i wyśmiewani.

Szczególnie jak są do tego piegowaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak na szczęście to wyśmiewanie jest w pewnym przedziale wiekowym. Czym człowiek doroślejszy tym mądrzejszy (choć nie we wszystkich przypadkach :P )

Mam znajomego z czasów gimnazjum. Jest rudy i piegowaty. Ma dziewczynę, pracę, zainteresowania.

rudy to nie wyrok :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak trzeba nisko upaść żeby śmiać się z kogoś że ma rude włosy. Przecież to kolor jak każdy inny. Do tego w przypadku dziewcząt bardzo ładny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin20.04, niestety dzieci pewnych rzeczy nie rozumieją, a do tego potrafią być okrutne.

 

No właśnie, okrutne dzieci. Strach pomyśleć jakie potwory z nich powyrastają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się rudy kolor podoba,to sobie zrobiłam i mam w nosie stereotypy :).Fakt,że teraz słyszę dużo więcej docinek,ale przynajmniej jest śmiesznie :mrgreen: .Tak na serio,ludzie którzy komuś dokuczają z względu na kolor włosów żeby ubliżyć prezentują tak niski poziom,że aż szkoda nerwów żeby się nimi przejmować;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tego co piszecie rudy wygląda fajnie u kobiet a u facetów nie i tak jak napisała slow motion, demotywatory dobrze to ilustrują.

gdy na democie jest ruda kobieta, w podpisie mowa jest o pięknie, a jak rudy facet, to w podpisie jest o tym ,że nikt go nie zaprosił nigdzie bo jest rudy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tego co piszecie rudy wygląda fajnie u kobiet a u facetów nie i tak jak napisała slow motion, demotywatory dobrze to ilustrują.

gdy na democie jest ruda kobieta, w podpisie mowa jest o pięknie, a jak rudy facet, to w podpisie jest o tym ,że nikt go nie zaprosił nigdzie bo jest rudy. ;)

Że co? :shock: Bez przesady. W życiu nie szufladkowałam facetów pod względem koloru włosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slow motion, no dla kobiet rudzi nie są atrakcyjni, potrafisz wskazać rudego aktora, ktory ma rzeszę fanek? ;D

nigdy nie widziałem rudego, gdzie kobiety chwalą sie np. swoimi ulubionymi aktorami itp.

 

 

Że co? :shock: Bez przesady. W życiu nie szufladkowałam facetów pod względem koloru włosów.

 

siostrawiatru,

 

no ja wiem, że to nie Ty robiłaś te demoty, mówię tylko, że ogólnie Wam kobietom rudzi się nie podobają. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slow motion, gdyby miał ciemne włosy, albo zgolił się na łyso miałby więcej tych fanek.

 

jeśli jakimś kobietom się podoba, to pomimo rudych włosów. ;)

 

hehe tak samo harry, raczej jego status może się podobać kobietom na tyle, że przymkną oko na kolor włosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×