Zmiana imienia - TAK czy NIE

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Zmiana imienia - TAK czy NIE

przez wokalistka 28 sty 2011, 23:18
Ostatnio dość sporo myślę nad zmianą imienia. Mówi się że wyrzec imienia tzn. wyrzec się samego siebie. Bardzo interesuje mnie Wasza opinia w tej kwestii..
Z czym kojarzy się nam nasze imię? - z dzieciństwem, z rodzinnym domem, rodzicami.....IMIĘ to JA, jednostka zaprogramowana przez rodzinę, najbliższe otoczenie. Zaprogramowano w nas sposób myślenia o świecie, sposób myślenia o nas samych, wmontowano reakcję na dane sytuacje. Na widok biegnącej myszy, przerażę się ale po chwili zastanowienia dojdę do wniosku, że myszka jest jeszcze bardziej bezbronna niż ja i wcale nie ma powodu by się jej bać ale przecież "człowiek boi się myszy". Wracając z pracy podam na twarz ze zmęczenia ale nie dlatego że faktycznie jestem wykończona ale dlatego bo przejęłam ową reakcję od mojej mamy. Moje imię to zespół dobrych i złych cech ale nie ustalonych przeze mnie, ale moje najbliższe środowisko, a ja nieświadoma akceptuję taki stan. Moja twarz jest powodem do wstydu, bo nie ma zarysu owalu - wmawia starsza siostra, jestem nie uzdolniona muzycznie - wmówiła mama. Mózg dostosował nasze życie do naszych myśli - myśli zaprogramowanych przez innych. W głębi duszy możemy być żywi, rozbrykani ale na co dzień jesteśmy skryci i nieśmiali bo tak nas zaprogramowano. Czy zmiana imienia to naprawdę oznacza wyrzeczenie się siebie? CZY TO JEST ZŁE, że chcemy się wyrzec tej osoby która jest sprzeczna z naszym prawdziwym JA? Może nie chce być zamknięta, do bólu grzeczna i uprzejma? A moje imię właśnie o tym mi przypomina. Czy zmiana imienia nie jest czymś dobrym, gdy chcemy przejąc kontrole nad swoim życiem, odpowiedzialność za siebie, gdy chcemy wychować siebie od nowa - ale po swojemu? Gdy chcemy wypracować w sobie nowe reakcje, nowe nawyki? Proszę napiszcie co o tym myślicie?
Ostatnio edytowano 28 sty 2011, 23:26 przez Korba, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniesiono z z.o. nie omawiamy tu konkretnego zaburzenia.
Offline
Posty
23
Dołączył(a)
04 sie 2009, 18:19

Re: Zmiana imienia - TAK czy NIE

Avatar użytkownika
przez Korba 28 sty 2011, 23:24
nie wydaje mi się, aby zmiana imienia spowodowała znaczącą zmianę w Twoim życiu. nie staniesz się nagle innym człowiekiem, Twoja osobowość, mechanizmy, przeszłość - nie znikną. to tak jak z 1 stycznia. ludzie mają nadzieję, że nowy rok przyniesie zmiany, że zaczną od nowa, robią postanowienia... a to tylko zmiana cyferki, a stare sprawy się nie kończą nagle, ot tak, bo zmienił się rok, czy imię.
możesz to zrobić, ale nie liczyłabym na istotne zmiany. do tego potrzebna praca nad sobą, która wymaga szeregu zmian i działań i poświęceń.
Pieprz-i-vanilia
F60.31 F38 F33 F31
Avatar użytkownika
Offline
ExModerator
Posty
12808
Dołączył(a)
22 sty 2010, 22:58
Lokalizacja
nie z tej ziemi

Zmiana imienia - TAK czy NIE

przez wokalistka 28 sty 2011, 23:31
Nie chodzi mi o samą zmianę imienia, ale o to że ta zmiana byłaby elementem właśnie tej pracy nad sobą, pracy nad zmianą swojej osobowości. Po co na siłę starać się pokochać siebie (JA=IMIE),ukształtowaną w sposób krzywdzący da mnie, skoro mogę zbudować kogoś innego, zacząć od początku? W przyszłym tyg. mam wizytę u psychiatry ( na początek) w sprawie wyzwolenia siebie ze swojego ciała, ale póki co chciałabym poznać Wasze zdanie.
Offline
Posty
23
Dołączył(a)
04 sie 2009, 18:19

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Zmiana imienia - TAK czy NIE

przez Ahmall Gammat 28 sty 2011, 23:59
A może lepiej znajdż "Coś" dzięki czemu spojrzysz z pewnego dystansu na te nasze tu ziemskie uwarunkowania.Na pewno nie podchodż do nich brutalnie:"Zmienić!,wyrzucić!" Staraj się podejść do nich z miłością i wyrozumieniem. Czy tu nie chodzi raczej o bunt wobec rodzica,tego rodzica w Tobie.
Tego rodzica tak łatwo nie wyrzucisz,ale to szansa na podejście z dystansem do siebie.
Poznacie prawdę,a prawda was wyzwoli.
Offline
Posty
109
Dołączył(a)
12 sty 2011, 01:23

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

Przeskocz do