Czy to pracoholizm?

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 12 wrz 2015, 20:37
Chciałbym aby ktoś ocenił czy moim zdaniem wybrane elementy sygnalizują już uzależnienie czy jeszcze nie:

- pracuję od dawna dużo, poświęcam na pracę praktycznie każdą wolną chwilę, powyżej 14h codziennie łącznie z weekendami.
- gdy zrobię sobie dłuższą (kilka godzin) przerwę czuję, że mogłem w tym czasie pracować i mam poczucie winy że zmarnowałem tyle czasu.
- odkładam wszelkie inne rzeczy, jeśli coś nie jest związane z pracą to jest nieistotne.
- nigdy nie jestem z siebie zadowolony, czego i ile bym nie zrobił, nawet jeśli na początku uważam że jest w porządku, to szybko widzę błędy albo możliwe poprawki.
- nie potrafię odpoczywać, od jakichś dwóch lat planowałem pierwszy w życiu urlop. Nie udało mi się zrobić wolnego jako takiego, ale wykorzystałem czas pomiędzy przejściem z jednego do drugiego projektu i miałem wolne trzy tygodnie. Postanowiłem wtedy w końcu odpocząć, ale już drugiego dnia miałem tak silne poczucie winy, że znalazłem sobie jeszcze inną pracę która wypełniła mi czas do końca.
- nie utrzymuję za bardzo kontaktów ze znajomymi czy rodziną - stracony czas na niepracowanie.
- nie zwracam zbytnio uwagi na efekty, od dość dawna zarabiam sporo (efekty cięzkiej pracy) ale nie cieszy mnie to w ogóle, często robię dużo rzeczy za darmo albo bez zwracania uwagi na zysk, wazne, żeby było zrobione chociaz nic z tego nie mam - tak jakby praca sama w sobie była najwyższą wartością.
- przestałem zajmować się rzeczami które mnie wcześniej interesowały, rok temu kupiłem sobie kilkadziesiąt książek które mnie interesowały i interesują nadal - do dzisiaj nie przeczytałem ani jednej, bo ciągle trzeba coś tam zrobić w pracy.
- czuję dyskomfort związany ze straconym czasem gdy odwiedza mnie znajoma, chociaż ją lubię i lubię z nią przebywać, ale wiem, że czas z nią spędzony nie jest produktywny, mógłbym w tym czasie zrobić coś w pracy
- kiedyś pracowałem mniej ale poświęcałem ponad 3h dziennie na dojazdy (życie w dużym mieście...), postanowiłem to zmienić bo nie miałem czasu na nic. Udało mi się zmienic pracę na zdalną, wyprowadziłem się, ale koniec końców pracuję nie tylko tyle co wtedy, ale jeszcze więcej, chociaż miało być odwrotnie.
ego poza pieniędzmi nie daje tylko nie umiem tego zmienić
- innych nałogów (o ile to nałóg) nie mam, nawet próbowałem kiedyś z ciekawości sporo pić albo palić marichuany ale nie daje mi to niczego, więc zrezygnowałem, dziwnie to zabrzmi, ale lepiej się czuję po całym dniu pracy (choć zmęczony) niż po alkoholowym maratonie który daje mi tylko stracony czas i w sumie nic więcej.
- jednocześnie mam coraz silniejsze poczucie bezsensu takiego postępowania, przecież to mi właściwie nic.
- cały czas pracuję w trybie 'dorabiania się' - odkładam w bliżej nieokreśoną przyszłość wszelkie inne aktywności bo przecież teraz muszę zarobić żeby mieć na to pieniądze - nic dziwnego, tylko to trwa już latami i od jakiegoś czasu nawet nie próbuję się sam oszukiwać że coś tam zrobię kiedyś, zrezygnowałem z jakichkolwiek innych aktywności chociaż nie jestem z tego zadowolony.
- wydaje mi się ze taka ilość pracy służy mi jako sposób radzenia sobie z innymi problemami - gdy dużo pracuję, to nie muszę myśleć o innych rzeczach, kiedyś to często stosowałem, a potem jakoś już tak zostało.

Czy nawet jeśli to pracoholizm to czy jest sens go zwalczać? Z jednej strony chciałbym dojść do jakiejś równowagi w życiu, a z drugiej jeśli miałoby się to skończyć równie mocnym wejściem w jakiś inny nałóg to może nie warto? Czy za kilka(naście) lat nie będę miał przez coś takiego większych problemów, bo albo przekroczę jakąś granicę albo uświadomię sobie ile czasu straciłem na pracę i nic więcej?
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Czy to pracoholizm?

Avatar użytkownika
przez ekspert_abcZdrowie 15 wrz 2015, 18:15
Witam!

Owszem, przytoczone przez Ciebie objawy mogą świadczyć o pracoholizmie, ale diagnozę może postawić tylko specjalista podczas wizyty face to face. Czy warto to zwalczyć? Myślę, że prędzej czy później będziesz zmęczony takim sposobem funkcjonowania - zmęczony nie tylko fizycznie, np. małą ilością snu, ale przede wszystkim zmęczony psychicznie. Z czasem też zaczniesz dostrzegać, ile rzeczy/ludzi/fajnych sytuacji zaprzepaściłeś, poświęciłeś kosztem ciągłego "dorabiania się". Kolekcjonowanie niepowtarzalnych przeżyć w życiu to również nieocenione bogactwo. Pozdrawiam i zachęcam do refleksji nad sobą!
Psycholog
Posty
9337
Dołączył(a)
22 sie 2011, 15:11

Czy to pracoholizm?

przez BeataPDS 18 wrz 2015, 11:59
Moim zdaniem jesteś na granicy pracoholizmu a pracowitości. I skłaniasz się ku temu pierwszemu...
Offline
Posty
6
Dołączył(a)
18 wrz 2015, 09:28

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 18 wrz 2015, 21:48
No dobrze, czyli zakładając że to jest lub prawie jest coś negatywnego to jakie mam opcje? Czy da się to jakoś doprowadzić do równowagi bez chemii i tego typu środków? Czy to nie jest tak, że zmienię jeden nałóg na inny? Tracę sporo przez to i coraz bardziej mi to doskwiera ale gdybym zamiast tego np. miał nałogowo pić to już wolę za dużo pracować.

W sumie to też nie wiem czy to jest coś wpadającego w pracoholizm bo cały czas mam gdzieś  z tyłu głowy że kiedyś to wszystko rzucę (nie że nie lubię tego co robię, wręcz przeciwnie, raczej chodzi o zajęcie się czymś innym) tylko zanim uzbieram odpowiednio dużo pieniędzy to musi minąć dużo czasu i na razie jeszcze jest bardzo daleko do tego.

Aktualnie zresztą mocno mnie to blokuje - mam tak dużo pracy że dawno temu już powinienem zatrudnić jedną lub dwie osoby do pomocy, wtedy mógłbym brac większe projekty, zatrudniać więcej osób, itd., tylko nie robię tego bo wiem, że wpadnięcie w takie coś oznacza już całkowite życie w pracy, widzę po swoim szefie - ma urlop drugi raz od pięciu lat a i tak wtedy jest dostępny rano i wieczorem bo chce wiedzieć co się dzieje w firmie. Z drugiej strony jest pułap którego nie przeskoczę samodzielnie (bo i tak jestem dość wysoko), ale wiem, że jak już bym zatrudniał kogoś to na pewno potem tego nie zamknę, to by było całkowicie bez sensu. Problem w tym, że właściwie żadne inne zajęcie nie da mi takich pieniędzy jak to co robię teraz, ale coś za coś, tu muszę poświęcać naprawdę dużo czasu i wysiłku na utrzymanie pozycji.
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Czy to pracoholizm?

Avatar użytkownika
przez coccinella 18 wrz 2015, 21:59
a lubisz to co robisz?
Nie chce mi się.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
824
Dołączył(a)
21 wrz 2012, 17:41
Lokalizacja
Warszawa

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 18 wrz 2015, 22:20
Gdybym nie lubił to bym nigdy nie doszedł do poziomu na którym jestem, zresztą praktycznie nigdy nie robiłem tego czego nie lubię. Obecnie własciwie tylko to co robię daje mi jakąś radość i sens życia ale jednocześnie wiem że to nie jest normalne i na dłuższą metę tak się nie da, z tego powoli narastającego konfliktu wzięły się choćby te posty bo nie do końca wiem co dalej z tym będzie.


To jest taki trochę paradoks, poświęciłem naprawdę dużo lat i włożyłem mnóstwo wysiłku w dojście do miejsca w którym się znajduję, a po osiągnięciu tego co mam teraz jakoś nie jestem o wiele bardziej zadowolony z życia niż byłem wczesniej - oczywiście doceniam fakt, że nie muszę przejmować się takimi detalami jak to ile wydaję na jedzenie, mieszkanie, itp., ale jakoś czuję że to nie to, parę lat mozna tak ciągnąć ale coraz mocniej mi zaczyna to przeszkadzać tylko nie wiem na co tak naprawdę mógłbym to zmienić.
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Czy to pracoholizm?

przez mietowy2 19 wrz 2015, 16:51
"Świadomą drogą przez depresje" - niech tytuł Cię nie zmyli. To książka o uważności i sensie życia.

PS pracujesz w IT? ile masz lat?
Offline
Posty
150
Dołączył(a)
17 lut 2013, 17:16
Lokalizacja
W-wa

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 19 wrz 2015, 17:18
Zamówię sobie i przeczytam, dzieki. Może pomoże.

Tak, 30.
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Czy to pracoholizm?

przez mietowy2 24 wrz 2015, 14:20
masz dziewczynę? jak nie, polecam speed dating
oddech to moja idealogia
Offline
Posty
150
Dołączył(a)
17 lut 2013, 17:16
Lokalizacja
W-wa

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 24 wrz 2015, 19:07
Połowicznie, tzn. mam dobrą znajomą ale nie jesteśmy parą. To akurat na pewno nie pomogłoby bo nawet gdybym chciał korzystać z jakiegoś tindera czy innej roksy to to zupełnie nie leży w moim charakterze. W sumie mam odwrotnie, czasami mam problem z wytłumaczeniem się czemu nie jestem zainteresowany, nie zdarza się to często bo może z raz na półtora roku ale bywa, gdyby nie ta znajoma to zupełnie zaninkęłoby mi zainteresowanie kobietami. Zdarza mi się sporadycznie mieć niedwuznaczne propozycje (nie wyglądam jakoś wybitnie źle, gdy nie jestem w nastroju do ignorowania wszystkich ludzi potrafię też pogadać) ale nawet nie umiem do końca określić czemu mnie to nie interesuje. Mężczyźni mnie nigdy nie interesowali, żeby nie było ;)

Z jakimiś innymi aktywnościami dającymi przyjemność też mam problem, kiedyś kupiłem sobie kabriolet bo się podobno fajnie jeździ. Owszem, fajnie, pojeździlem jakieś dwa miesiące a potem i tak stał używany tylko do jeżdzenia po przysłowiowe bułki bo mi jakoś zobojętniał, wolałem posiedzieć przez ten czas w pracy i coś z(a)robić zamiast jeździć bez celu dla przyjemności. Z kobietami zresztą było jeszcze gorzej, parę lat temu zawsze w trakcie stosunku zamiast skupić się na tym co się dzieje zastanawiałem sie albo nad swoją pracą, albo celem istnienia, albo podatkami i tego typu przyziemnymi rzeczami, po tym musiałem zerwać z nią kontakt bo to nie miało sensu - nie było w tym żadnej jej winy a widziałem że się martwiła, z kolei nie umiałem wtedy powiedzieć czemu tak się dzieje.

W sumie jak to piszę to wydaje mi się że jestem zdrowo pieprznięty (kto by wolał rozmyślać nad bzdurami zamiast zająć się fajną dziewczyną? Przecież to podstawowy instynkt) tylko to zmieniało sie na tyle powoli że przyzwyczaiłem się do tego i nie traktuję tego jako czegoś mocno skrzywionego, może to źle.
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Czy to pracoholizm?

przez mietowy2 24 wrz 2015, 21:21
jak myślisz - czy większość Twojego życia dzieje się w głowie?
oddech to moja idealogia
Offline
Posty
150
Dołączył(a)
17 lut 2013, 17:16
Lokalizacja
W-wa

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 24 wrz 2015, 21:49
To zależy co przez to rozumiesz. Raczej bym powiedział że moje życie toczy się tylko w głowie bo prawdziwe się nawet nie zaczęło - jako dziecko właściwie nie robiłem niczego ciekawego ale miałem dużo planów, pomysłów i zainteresowań, jako młody dorosły musiałem nagle zacząć jeszcze więcej pracować i wtedy odłożyłem wszystko na bok aby dojść do sytuacji pozwalającej mi na realizację swojego życia po czym minęło parę lat i bach, minęła trzydziestka a ja nadal nie zacząłem żyć i praca z środka prowadzącego do celu stała się chyba celem, nie dobrowolnie ale raczej przez to że jakoś rozpłynęły się w międzyczasie inne. Obecnie mam długie okresy gdy nie robię dosłownie nic poza pracą i jedzeniem, gdy dużo pracuję często nawet nie do końca wiem jaki jest dzień tygodnia, interesuje mnie tylko praca i zrealizowanie jakichś tam nieistotnych celów - bo co za znaczenie w szerszej perspektywie ma jakiś tam nie mój projekt.

Czasami sobie wyobrażam co bym mógł zrobić, np. kiedyś miałem taki bardzo prosty plan - po ostatniej przeprowadzce wyjść wieczorem do pierwszego lepszego pubu na piwo - tak żeby porobić cokolwiek innego, może nawet pogadać z kimś, normalne. Najpierw kilka tygodni się 'zadomawiałem', potem był projekt, potem zapomniałem o tym, potem znowu ciężki projekt, jaki jest efekt? Minęły dwa lata, zaliczonych wyjść zero. W takim sensie tak, żyję w głowie.

Do tego czytam (a właściwie czytałem, od dawna niczego nie przeczytałem - przyczyna jest wiadoma, praca) właściwie tylko beletrystykę, lubię (a raczej lubiłem, wiadoma przyczyna) grać, nie zasnę bez wyobrażania sobie czegoś (najczęściej ucieczka przed czymś, jakaś walka, itp.), więc gdy tylko mogę uciekam myślami z tego świata. W sumie moja praca to też taka ucieczka jako że to jest dość mocno wirtualny świat na wysokim poziomie abstrakcji, nie czuję jego powiązania z rzeczywistym i pomimo że pracuję nad rzeczami których używają tysiące ludzi to ich nie widzę, traktuję ich jak zwykłe rekordy w bazie danych.
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Czy to pracoholizm?

przez mietowy2 24 wrz 2015, 22:18
paradygmat na jakim ja się opieram to:
- wydarzenia
- myśli
- emocje
- ciało
to, że świetnie radzisz sobie w myślasz to już wiemy - umysł 'rozwiązuje problemy'
a jak na co dzień odczuwasz dwa kolejne 'layery' - emocje i ciało?
"nie zasnę bez wyobrażania sobie czegoś (najczęściej ucieczka przed czymś, jakaś walka, itp.)," ten fragment zwrócił moją uwagę. Potrzebujesz hmm większych emocji by usnąć?
oddech to moja idealogia
Offline
Posty
150
Dołączył(a)
17 lut 2013, 17:16
Lokalizacja
W-wa

Czy to pracoholizm?

przez assemblage 24 wrz 2015, 22:45
Emocje związane z różnymi nieprzewidzianymi wydarzeniami są u mnie dość mocno kontrolowane, ćwiczyłem mocno na giełdzie - może to tak nie wygląda, ale tam sa naprawdę duże i żeby nie zrobić czegoś głupiego trzeba umieć sobie radzić z nimi. Jeśli chodzi o emocje będące częścią relacji międzyludzkich to prawie nigdy nie miałem ich rozwiniętych - w domu nikt ich nie okazywał, na początku wejścia w dorosłość spotkałem kobietę z którą sprawa potoczyła się niemal (niemal, bo teraz jesteśmy całkiem niezłymi znajomymi) klasycznie, czyli się rozstaliśmy a włożyłem w związek z nią całe możliwe zaangażowanie po czym byłem zmuszony do wygaszenia wszelakich emocji w stosunku do ludzi żeby jakoś sobie z tym poradzić. Teraz potrafię np. być znajomym z kimś przez kilka lat po czym uciąć kontakt bez żadnego większego wydarzenia z dnia na dzień i więcej już nie myśleć o tej osobie a nawet gdy coś tam czasem przemknie to bez żalu. Do tego codziennie ćwiczę opanowanie bo zdarza się że muszę pracować w dużym stresie (bo czeka na to ileś tam osób w firmie) a jednocześnie być w stanie się mocno skupiać umysłowo na tym co robię bez rozpraszania.

Sfera fizyczna, czyli mój awatar jest niestety zaniedbywany, ale jeśli tylko uda mi się wyrwać trochę czasu to jakoś tam o niego dbam, brakuje mi właściwie tylko odpowiedniej ilości ruchu i snu, jem nieprzetworzone rzeczy i jem dobrze (bo zauważyłem że wtedy lepiej mi się pracuje, od wtedy tego pilnuję) o ile nie mam fazy braku głodu, nie truję się żadnymi używkami (sporadycznie piwo i od święta wino), trochę ćwiczę i biegam chociaż mogłoby być więcej, niemniej jednak nie jest źle.

Z tym snem chodzi o to że przez to że cały czas mam za dużo pracy ciągle czuję napięcie, leżąc w łóżku chętnie bym zaraz wstał i znowu pracował. Przez permanentny brak realizacji zadań kiedyś nawet zastanawiałem się nad amfetaminą ale wygrała niechęć do uzależaniania się od czegokolwiek i świadomość że nawet gdyby efekty były takie jakich bym oczekiwał to i tak po prostu znalazłbym sobie jeszcze więcej pracy. Dzięki temu że wyobrażam sobie odpowiednie rzeczy (zawsze związane z ucieczką lub walką w najprzerózniejszych scenariuszach ale nigdy w 'tej' rzeczywistości) jakoś jestem w stanie w końcu zasnąć, tak mam już od dawna, nawet nie wiem kiedy, często te scenariusze ciągną się miesiącami czy nawet latami. Próbowałem bez tego i kończyło sie najczęściej leżeniem i nocnymi myślami do 4-5 rano, nie umiem inaczej uciszyć umysłu, może to po prostu sposób dania mu jakiegoś zajęcia zanim zaśnie. W ogóle nie umiem za bardzo (a właściwie wcale) wyłączyć myślenia, próbowałem się upijać - nie wyszło, raz tylko doprowadziłem się do urwania filmu i moja ostatnia oraz pierwsza świadoma myśl to było to co zawsze. Marichuana nie uspokaja, owszem, fajnie, ale to nie to i nie daje mi niczego konkretnego. Kiedyś to było takie bliżej nieokreślone napięcie, ale potem wziąłem się za siebie, namierzyłem konkretne problemy i je rozwiązałem, a teraz jest gorzej bo nie wiem co tak naprawdę powoduje takie napięcie i stan w jakim funkcjonuję, nie umiem znaleźć powodu już od dawna.

Tak jak sobie teraz o tym myślę to w sumie największym motywatorem do pracy jest moment w którym coś uda mi się zrobić, czuję wtedy się dobrze przez te pół godziny, to jest właściwie jedyny moment w którym czuję się możliwie bliski szczęścia. Nie żebym siedział i cały czas płakał (w sumie to pierwszy i ostatni raz płakałem przy pierwszym rozstaniu, tam w grę wchodził jeden kluczowy czynnik) bo raczej po prostu nawet nie mogę chociaż bym czasem chciał (może bym jakoś zrzucił z siebie część napięcia), raczej mój normalny tryb funkcjonowania to jest taki jakby letarg, jakbym nie do końca czuł się powiązany z rzeczywistością, a tylko wtedy żył 'tu i teraz'. Wiem jak to dziwnie brzmi ale przez wiele lat nikomu naet nie mówiłem o takich rzeczach, nigdzie tego nie pisałem i postanowiłem że jak do 30 nic się nie zmieni to trudno, napiszę chociaż anonimowo na jakimś forum.
Offline
Posty
12
Dołączył(a)
19 kwi 2009, 00:37

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Przeskocz do