Skocz do zawartości
Nerwica.com

Komputer


MultiGTAMISSION

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

A więc, od dłuższego czasu borykam się z pewnym problemem, lecz dopiero teraz uświadomiłem sobie jego wielkość i próbuję podając stosowne kroki.

Całą sytuacje opiszę w punktach, myślę, że będzie łatwiej.

 

1. Prokrastynacja i problem z nauką.

Wydaje mi się, że mam z tym problem. Kiedy tylko postanawiam zabrac się za nauke od razu zaczynam od niej uciekać. Nie tyle, ze szybko tracę zapał czy nudzi mi się. Po prostu nie mogę. Nie daje rady. Jakis straszny wstręt do nauki. Tymczasem moi rówieśnicy są w stanie poświęcać 5 godzin na jeden przedmiot. Dla mnie 30 minut to jest KATORGA. Kiedy zdarzy mi się poświęcić np. godzinę na naukę to naprawdę w duszy jestem z siebie dumny, lecz nadal świadomy tego jak mało czasu poświęciłem, a jak dużo to dla mnie znaczyło. Nie jestem w stanie sobie z tym poradzić, dlaczego tak jest. Przyznaję możliwe, że to po prostu lenistwo, ale nie aż w takim stopniu. Osoby leniwe mają motywację, są w stanie usiąc i nauczyć się na wazną klasówkę, a nie błędnie slęczeć nad ksiązkami, przez godzinę, opanowujac nikłą część materiału.

Kiedy

 

1. Uzależnienie od komputera.

To jest chyba najwazniejszy punkt. Jestem świadom, że jestem uzalezniony. Zaraz po powrocie ze szkoły siadam do komputera na dwie godziiny, czasem troche mniej. Jestem w stanie na chwilę od niego się oderwać, usiąść do lekcji, lecz to trwa 15 minut. Wracam i tak non-stop.

 

3. Problem z ułożeniem dnia i gospodarowaniem czasu.

Wracam ze szkoły około 16.00. Siadam do komputera i gram do godziny około 18.00. Jak po czasie biorę się za naukę, zaraz przysypiam, jest mi cięzko, więc znowu wracam do komputera. Takie błędne koło. Nie wiem dlaczego nie jestem w stanie po prostu grac przez 2 godziny, a potem przez 2 godziny uczyć się.

 

PS. Przepraszam za niedociągnięcia językowe, lecz klawiatura angielska (Win8) sama usuwa mi ogonki. -,-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ghoster619, jeżeli masz świadomość, że jesteś uzależniony od komputera, Twój wolny czas najczęściej spędzasz przed monitorem, grając lub surfując po sieci, trudno zmotywować Ci się do nauki, to myślę, że powinieneś pomyśleć o terapii. Samemu trudno jest zerwać z nałogiem. Siecioholizm opiera się na podobnych mechanizmach, jak alkoholizm czy każde inne uzależnienie. Zmieniają się tylko czynniki uzależniające - alkohol, narkotyki, komputer, seks, hazard itp. Więcej o leczeniu uzależnienia od komputera możesz przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-komputera. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kasiątko, o uzależnieniu od komputera można mówić wówczas, gdy komputer i Internet zaczyna zajmować najważniejsze miejsce w życiu człowieka z jednoczesnym zaniedbywaniem innych sfer życia (zainteresowań, codziennych obowiązków, kontaktów z ludźmi itp.). Uzależnienie od Internetu zaczyna się, kiedy zaczynamy nieprawidłowo korzystać z Internetu, czyli spędzamy przed komputerem nawet kilkanaście godzin. Kryterium ilościowe (ilość spędzonego czasu przed komputerem) czasami może być jednak niemiarodajne. Nie każda osoba, która długo siedzi przed komputerem, musi od razu być od niego uzależniona. Coraz częściej bowiem komputer staje się narzędziem pracy, dlatego ludzie mogą korzystać z sieci przez 8-9 godzin, ale nie są uzależnieni. Dla nich komputer jest narzędziem pracy, jak dla ogrodnika, np. łopata. Siecioholik odczuwa zwykle kompulsywną potrzebę korzystania z sieci w różnych celach i nie potrafi jej opanować. Pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/czy-jestes-uzalezniony-od-komputera znajdziesz test, na podstawie którego można się przekonać, czy jest jakieś ryzyko wejścia w nałóg komputerowy. Oczywiście nie jest to żaden diagnostyczny test, ale warto go zrobić, by zobaczyć, na ile "zdrowo" korzysta się z komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekspert_abcZdrowie, dziękuję

 

Wynik testu to 12,ale na niektóre miałam problem by odpowiedzieć typu ze znajomymi bo ja innych znajomych poza siecią nie mam i raczej mam opory przed utrzymywaniem dłuższych znajomości.Pytanie o bezsenność też jest trudne bo ja śpię tylko i wyłącznie dzięki lekom o działaniu m.in.nasennym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, komputer jest dobrą rzeczą, potrzebną i wartościową, jeśli mądrze się z niej korzysta :) Niestety, utrata kontroli nad użytkowaniem Internetu i komputera może prowadzić do niebezpiecznego nałogu – siecioholizmu (ang. Internet Addiction Disorder, IAD). Wtedy faktycznie nie tylko pojawiają się wyższe rachunki za prąd albo następuje pogorszenie wzroku, ale wiele innych skutków uzależniania od komputera o charakterze fizjologicznym, społecznym czy psychologicznym. Długie siedzenie przed komputerem może skutkować wadami postawy, bólami karku, zmęczeniem oczu, bólami głowy, nadwagą wskutek biernego stylu życia i braku aktywności fizycznej, zaniedbywaniem obowiązków zawodowych, zanikiem więzi z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi, całkowitą ucieczką w wirtualny świat, zaburzeniami rytmu okołodobowego, spadkiem koncentracji uwagi itp. Więcej na ten temat pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/skutki-uzaleznienia-od-komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komputer psuje wzrok? Okuliści twierdzą, że nie, inni, że tak, bo pojawiają się problemy z akomodacją. W przypadku spędzania długich godzin przed komputerem problemem jest to, że człowiek nie mruga fizjologicznie, nie odnawia powierzchownej warstwy filmu łzowego, co jest niezbędne do prawidłowego widzenia. Po prostu przed komputerem rzadziej mrugamy i nie pozwalamy oczom odpoczywać. Trzeba pamiętać o higienie oczu i nawet, kiedy musimy długo popracować przed monitorem, to najlepiej robić krótkie przerwy. Odejść od komputera, zrobić kilka ćwiczeń - koncentrować wzrok na dalszych i bliższych przedmiotach, zmieniać kierunki ruchów gałki ocznej itp. Komputer często prowadzi do takich dolegliwości oczu, jak pieczenie, zaczerwienienie oczu, zamazywanie obrazu, nadwrażliwość na światło czy zespół suchego oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekspert_abcZdrowie, to jeden objaw mam na pewno-nadwrażliwość na światło.

 

Marzy mi się tydzień bez komputera,a za razem to najstraszniejszy scenariusz.Kiedyś włączałam muzykę,zapalałam świece i pisałam wiersze.Nawet moje depresje było lepsze niż z "czasów komputera".Ja "wywali" forum dostaje ataku furii.Przy komputerze chodzę ciągle zmęczona jak na trochę odchodzę to czuję że odpoczywam,ale te przerwy nie trwają długo bo znów coś ciągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kasiątko, może chociaż jeden dzień bez kompa? Stopniowo, powolutku...Też miałam zespół suchego oka i światłowstręt, najgorsze były promienie słoneczne odbijające się zimą w śniegu :roll: Dobrze, że równoważysz sobie chwile spędzonem przed monitorem kompa spacerami na świezym powetrzu i to w doborowym towarzystwie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer nie psuje wzroku lecz monitor i podobnego rodzaju urządzenia, nie wymyślili jeszcze monitora, który by wzrok naprawiał. Bynajmniej w każdej instrukcji obsługi jest informacja o tym by po godzinie używania robić kwadrans przerwy. Jednak pracodawca ma to w nosie. Daje tyle roboty do zrobienia że nawet siedząc 8h bez żadnych przerw jest bardzo trudno się wyrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekspert_abcZdrowie, zgodzę się z tym. zdarza mi się siedzieć przed monitorem ponad 12 godz. na dobę, non_stop wpatrzonym w monitor. przyznam się, że miewam w te dni tak wysuszone oczy, że trudno mi je zamknąć przy zasypianiu, nawet po zażyciu kropli do oczu. oczywiście noszę je w kieszeni.

 

innym problemem, jaki był poruszany na temat zdrowia przy komputerze, to skurcze w nadgarstku; tyczy się to osób które używają myszki i podkładek pod nie niewygodnej dla siebie. innym negatywnym przejawem nadmiernego korzystania z komputera to skrzywienia kręgosłupa.

 

osobiście staram się używać częściej skrótów klawiatury. przy komputerze siedzę na klękosiadzie, zarówno w domu, jak i w pracy. odrywanie się od komputera wywołuję poprzez częste picie herbaty przy stanowisku pracy; herbata zalewana ciepłą wodą z termosu, a co za tym idzie często mam chęć korzystania z toalety. dodatkowo, jeśli jest możliwość, dokumenty, które mam do przeczytania drukuję i czytam w wersji papierowej.

 

spotkałem się też z praktyką ustawiania budzików, czy to na zegarku, w telefonie, komputerze. po sygnale dana osoba brała notes do ręki i dokonywała krótkich notatek, typu: swoje myśli w danym momencie. czy jest w trakcie realizacja zadania z poprzedniej godziny, co osiągnęła/straciła w minionej godzinie; wytyczenie planu na najbliższą godzinę/godziny/dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja, żeby móc się oderwać od kompa zwyczajnie zacząłem uprawiać sport. Gram w piłke ręczną, jeżdżę na rowerze, chodze na siłownię i basem. Z kompa korzystam tylko wtedy kiedy naprawdę muszę. najpierw wybierz sobie coś co Ci pomoże go ograniczyć, a później dokładaj nowe zajęcia i tak aż do wyzerowania nałogu :) silna wola i będzie dobrze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw zacząć od ograniczania internetu. Np rozłączać połączenie po 2 godzinach.

Nie wiem czy to monitor psuje wzrok czy wielogodzinne patrzenie się w jedną (świecącą) powierzchnię. Dobrze robić sobie przerwy i wtedy robić sobie jakieś ćwiczenia wzroku, patrzeć w jakiś dalszy punkt itp.

Kiedy "odpoczynek" przy komputerze nas męczy to znak żeby poszukać sobie innych zainteresowań. Tylko ciężko o jakieś "wyższe" zainteresowania kiedy się nic nie chce. Silna wola nie zawsze pomoże bo uzależnienie może być objawem innych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×