Jak pomóc starszym ludziom którzy są alkoholikami?

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Jak pomóc starszym ludziom którzy są alkoholikami?

przez acka 29 maja 2012, 15:48
Witam osoby które zainteresowane są tematem.
Poszukuję informacji od osób którym udało się pomóc w godnej egzystencji osób powyżej 70 które są alkoholikami. Nie chodzi mi nawet o leczenie/ sprawdziłam nie można przekonać do leczenia kiedy ktoś nie chce/ chodzi tylko o to aby mogli zachować jakieś minimum egzystencji. Ja i moje dorosłe rodzeństwo przeżywamy dramat, nasi rodzice są alkoholikami stadium pewnie ostatniego, w ciągu- nie kontrolują potrzeb fizjologicznych, nie jedzą ostatnio trwało to około 1.5 miesiąca. Próbowaliśmy według naszej wiedzy chyba wszystkiego: lekarza rodzinnego, gminnej komisji alkoholowej próbowaliśmy zawieźć do geriatry. Nawet gdy na coś się zgodzą kiedy są wystraszeni po ciągu, następnego dnia odmawiają wszelkiej pomocy, są agresywni, wypędzają z domu, atakują , o wszystko obwiniają dzieci czyli nas że się nimi nie zajmujemy.
Ponieważ nie panują nad sytuacją czysto fizyczną, znaleźli dziada który dostarcza im wódę razem chleją. Do ich domku nie można wejść taki smród, co 2 lata wymieniamy kanapy, podejrzewamy u ojca prostatę.
Jest to nasza rodzinna tragedia wychudzeni rodzice w barłogu(
Siostra była u lekarza porada: albo zostawić jak jest, albo do sądu ubezwłasnowolnić. Żadna z tych rad nic nam nie daje zostawić jak jest: przecież nawet starym psem się opiekujemy. Do sądu , czy to polepszy sytuację nawet jak przeprowadzimy proces? Wątpię rodzice nas znienawidzą. Nie chcę pisać zbyt długo ale może ktoś jest wstanie coś doradzić? Chcieliśmy znaleźć kobietę na kilka dni w tygodniu żeby mieli to minimum fizyczne powiedzieli że jej też nie wpuszczą. myślę że nie jesteśmy jedyni w tej sytuacji może ktoś coś poradzić czekam bo sprawa jest b. pilna
Ostatnio edytowano 29 maja 2012, 18:24 przez *Monika*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniesiono z działu Psychologia
Offline
Posty
1
Dołączył(a)
29 maja 2012, 15:18

Jak pomóc starszym ludziom którzy są alkoholikami?

Avatar użytkownika
przez *Monika* 29 maja 2012, 18:28
acka, Mimo wszystko starałabym się ich ubezwłasnowolnić i na siłę odgrodzić od alkoholu, zacząć leczyć.
Jeśli uważasz, że wtedy Was znienawidzą, to jesteś w błędzie. A teraz co robią? Kochają Was?
Gdyby tak było, nie doprowadzili by do takiej sytuacji.
Wybacz, ale patologię trzeba zwalczać.
Avatar użytkownika
Offline
Główny Moderator
Posty
18860
Dołączył(a)
16 paź 2009, 19:20

Jak pomóc starszym ludziom którzy są alkoholikami?

Avatar użytkownika
przez ekspert_abcZdrowie 30 maja 2012, 14:58
Osoby uzależnione od alkoholu najczęściej nie widzą problemu i nie chcą poddać się leczeniu odwykowemu. Poddanie się leczeniu odwykowemu jest bowiem dobrowolne. Jednak państwo, w celu zapobiegania negatywnym skutkom alkoholizmu, przewidziało wyjątki od tej zasady. Postępowanie z osobami uzależnionymi od alkoholu i procedurę leczenia przymusowego określa ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Według ustawy, osoba nadużywająca alkoholu, która z powodu tego nadużywania powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, która uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, może zostać skierowana na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Na badanie to kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka – w postępowaniu nieprocesowym – sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Rodzina osoby uzależnionej od alkoholu nie może więc zwrócić się bezpośrednio do sądu z wnioskiem o przymusowe leczenie. Osoba, w stosunku do której orzeczony został obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, związanemu z pobytem w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego, nie może opuszczać terenu tego zakładu bez zezwolenia kierownika zakładu. acka, opisany przez Ciebie przykład rodziców to przykład radykalnego uzależnienia od alkoholu, dlatego jedyne rozwiązanie to przymusowy odwyk. Zachęcam, byś zajrzała pod link: http://portal.abczdrowie.pl/przeciwdzia ... oholizmowi i na stronę PARPA: http://www.parpa.pl/.
Psycholog
Posty
9340
Dołączył(a)
22 sie 2011, 15:11

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Przeskocz do