Uzależnienia?

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Uzależnienia?

Avatar użytkownika
przez CzlowiekWmasce 02 maja 2012, 22:45
Swojego czasu miałem problemy z alkoholem, nadużywałem go i wpakowałem się w nie jeden problem...
Zastanawialiście się czemu ludzie sięgają po używki? Czym jest to spowodowane? Swojego czasu przeczytałem sterty prac na temat przemocy w rodzinie oraz uzależnień. Z badań psychologów wychodzi, że ludzie z kompleksami, traumatycznymi wspomnieniami, doświadczeniami z dzieciństwa oraz z problemami emocjonalnymi mają większą podatność na używki.
Alkohol i narkotyki w niczym nie pomagają wręcz zniekształcają nasz stan świadomości. W zły sposób odbieramy i okazujemy emocje, ale dlaczego sięgamy po używki? Często mamy problem z okazywaniem emocji i tłumimy je w sobie. A gdy ich nie ujawnimy powstają w nas mury, a ten mur najłatwiej jest zburzyć za pomocą używek. Nie umiejętne okazywanie emocji prowadzi do używek to jest główna przyczyna sięgania po używki. Co jest głównym czynnikiem okazywania emocji? Komunikacja werbalna i niewerbalna! Jeśli w tym mamy ubytki to musimy je naprawić lub uzupełnić, a skąd je mamy? Z rodziny dysfunkcjonalnej oraz patologicznego społeczeństwa. Sięgałem po alkohol, ponieważ miałem błędną oraz niską samoocenę. Nie potrafiłem również wyrazić tego co czuje dlatego sięgałem po alkohol, który niby przełamywał moje bariery emocjonalne.
Poznałem pewną dziewczynę, która była molestowana seksualnie w dzieciństwie. Była uzależniona od alkoholu. Piła prawie co noc miała zawsze whisky albo żubrówkę. Piła i płakała, po przez wypicie alkoholu wzbudzała w sobie dawne przeżycia i w dodatku obwiniała się za to co jej się przytrafiło. W jej przypadku działały myśli z przeszłości narastał mur, upijała się przez co mur rósł jeszcze bardziej co prowadziło ją do myśli samobójczych. Budziła się rano myśli wracały i powtórka! Gdy ją spotkałem to pierwsze co poradziłem jej aby odstawiła alkohol i poszła z sobą do psychologa. Odstawiła alkohol i terapia poskutkowała. Lecz ludzie z traumatycznymi przeżyciami nie tylko potrzebują psychoterapeuty, ale przede wszystkim mądrego przyjaciela, który będzie ich cały czas uświadamiał w życiu. Aż do momentu, gdy sami staną na nogi!
Często ludzie wiedzą co im jest, ale nie są świadomi co może być przyczyną danego problemu (nałogu). Trzeba okazywać zdrowe emocje trzeba pamiętać o zdrowych granicach, aby gniew nie przerodził się w przemoc, ufność w łatwo ufność itd. Od zawsze było tak, że w osobach pokrzywdzonych wzbudzano poczucie winy, zaś oprawcy unosili się dumą!
Mam ciało i głowę, a więc robię z tego pożytek.
http://incognitowita.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Offline
Posty
198
Dołączył(a)
28 kwi 2012, 12:53
Lokalizacja
Po za światem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Przeskocz do