NADopiekuńczość

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

NADopiekuńczość

przez alone05 28 wrz 2015, 19:29
Ja mam taką matkę i nie przeszkadza mi to, nawet wygodne jest to, bo ona robi obiad, zakupy, dzwoni do lekarzy i ja nie muszę tego robić.

NADopiekuńczość

przez Argish 28 wrz 2015, 20:12
alone05 napisał(a): ona robi obiad, zakupy, dzwoni do lekarzy i ja nie muszę tego robić.

:shock: :hide:
Tegretol 1-0-1
Deprexolet 0-0-1
Propranolol - doraźnie

NADopiekuńczość

przez Evia 28 wrz 2015, 20:18
Argish napisał(a):
alone05 napisał(a): ona robi obiad, zakupy, dzwoni do lekarzy i ja nie muszę tego robić.

:shock: :hide:

No co, przynajmniej jest szczera :smile:
No i jako jedna z nielicznych, wdzięczna

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

NADopiekuńczość

przez Argish 28 wrz 2015, 20:29
Evia, co prawda to prawda :D Ale jednak w wieku alone te podstawowe rzeczy powinno się robić samemu :P
Tegretol 1-0-1
Deprexolet 0-0-1
Propranolol - doraźnie

NADopiekuńczość

przez NN4V 29 wrz 2015, 10:00
Rebelia napisał(a):I IMHO oddzieliłabym jeszcze pojęcie nadopiekuńczości od kontroli, która jest dość popularna w różnych syndromach rodzin dysfunkcyjnych. Nadopiekuńczość kojarzy mi się z jakąś formą autentycznej troski (bądź gdzieś zakodowanego umartwienia), a potrzeba kontroli to zaspokajanie tylko i wyłącznie swojej chorej potrzeby.

Kontroli wynikającej z chorej potrzeby ochrony przed wydumanym niebezpieczeństwem.
Dobrymi intencjami można sobie rzyć podetrzeć.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags Obrazek

NADopiekuńczość

przez mark123 29 wrz 2015, 10:06
Ja uważam, że nadopiekuńczość można podzielić na dwa podstawowe typy, typ zaborczy i typ usługujący, ale obydwa mogą prowadzić do skrzywień w psychice i problemów w dorosłym życiu.
Najbardziej nielubiane przez społeczeństwo są osoby, u których prawie wszystkie cechy psychiki, to cechy będące poza "normami społecznymi"

Zjawiska nadprzyrodzone istnieją, gdy doświadczysz, uwierzysz.

NADopiekuńczość

przez Evia 29 wrz 2015, 10:33
mark123 napisał(a):Ja uważam, że nadopiekuńczość można podzielić na dwa podstawowe typy, typ zaborczy i typ usługujący, ale obydwa mogą prowadzić do skrzywień w psychice i problemów w dorosłym życiu.

Mi tam typ usługujący raczej by nie przeszkadzał :mrgreen:

NADopiekuńczość

przez Inga_beta 29 wrz 2015, 10:38
Nastia napisał(a):Inga, w przypadku osób, ktore mam na myśli, demaskowanie nie działa kompletnie. Rzecz w tym, że te osoby nie są w stanie sobie uświadomić własnych motywów (no przeciez chcą we własnych oczach uchodzić za dobre ,a nie za kontrolujące ;)) wiec wtedy wprawianie w poczucie winy osiąga jeszcze mocniejszy kaliber (to niesprawiedliwe wpieranie im czegos, nie docenianie, niewdzięczność, oskarżanie ich o złą wolę, gdy mają dobrą, itd). Teksty są, Przyznam, tak sprytne, ze nie raz głupieję i brakuje mi języka w gębie. Dlaczego? Problem w tym, ze kocham te osoby, wiem, ze serio same nie sa świadome tego, co "czynią" i nie chce zrywać kontaktów, chce po prostu nauczyć sie to ucinać, takimi ripostami, ktore bedą w zgodzie ze mną i nie wchodzić w dalsze przepychanki, ktore nie prowadzą do niczego. Ciagle tego nie umiem, bo tj. napisałam - zależy mi na zainteresowaniu, na tym, co dobre, przejmuje sie tym, co pomyślą (niestety), chce sie czuć kochana - a to jedyny sposób, jaki znam...

CZyli jest to przypadek relacji z moją mamą. Mam ten sam problem. Nie mogę odwarknąć bo ją to urazi, a ona swiadomie chce dla mnie dobrze. Nie mogę niczego wytłumaczyć bo on i tak nie rozumie. Kłócenie sie niczego nie zmiania. Ja w takich sytuacjach milcze a potem i tak robię swoje.
Też nie potrafię znaleśc żadnej risposty. Dopiero potem jak się zastanawiam nad całą syauacją to widze że mogłąbym powiedzieć to czy tamto.
A dlaczego nie powiedziałam? Bo wtedy miałabym przewagę nad mamą a moje dziecko wewnętrzne nigdy na to nie pozwoli bo się boi utraty mamy.

NADopiekuńczość

przez Evia 29 wrz 2015, 10:41
Inga_beta napisał(a):Też nie potrafię znaleśc żadnej risposty. Dopiero potem jak się zastanawiam nad całą syauacją to widze że mogłąbym powiedzieć to czy tamto.

Tak ma chyba większość osób :P
Niestety najlepsze riposty przychodzą chyba dopiero na chłodno, po fakcie

NADopiekuńczość

przez mark123 29 wrz 2015, 10:56
Evia napisał(a):
mark123 napisał(a):Ja uważam, że nadopiekuńczość można podzielić na dwa podstawowe typy, typ zaborczy i typ usługujący, ale obydwa mogą prowadzić do skrzywień w psychice i problemów w dorosłym życiu.

Mi tam typ usługujący raczej by nie przeszkadzał :mrgreen:

No bo typ usługujący subiektywnie nie przeszkadza, ale może równie mocno krzywić psychikę, co typ zaborczy; takie "utajone" krzywienie psychiki. Ja w dzieciństwie i nastoletnim wieku cieszyłem się, że mi matka we wszystkim usługuje, no a moje problemy emocjonalne to w sporym stopniu efekt tego, że mi usługiwała. Uważam, że zaszkodziła mi tym "milion" razy bardziej niż alkoholizm ojca.
Najbardziej nielubiane przez społeczeństwo są osoby, u których prawie wszystkie cechy psychiki, to cechy będące poza "normami społecznymi"

NADopiekuńczość

przez Evia 29 wrz 2015, 11:03
mark123 napisał(a):No bo typ usługujący subiektywnie nie przeszkadza, ale może równie mocno krzywić psychikę, co typ zaborczy; takie "utajone" krzywienie psychiki. Ja w dzieciństwie i nastoletnim wieku cieszyłem się, że mi matka we wszystkim usługuje, no a moje problemy emocjonalne to w sporym stopniu efekt tego, że mi usługiwała.

W sumie racja, przypomniałam sobie, że mam kolegę, który również tego doświadczył, co na pewno wpłynęło na jego totalną niezaradność życiową

NADopiekuńczość

przez Nastia 29 wrz 2015, 19:57
Evia napisał(a):
Inga_beta napisał(a):Też nie potrafię znaleśc żadnej risposty. Dopiero potem jak się zastanawiam nad całą syauacją to widze że mogłąbym powiedzieć to czy tamto.

Taaaak. I to jest takie wkurzające!
Człowiek się boi sobie zbytnio nagrabić i ponieść tego konsekwencje, więc głupieje :roll: :bezradny:
A potem, gdy konfrontacja już minie i się jest samemu, to do głowy przychodzi to, COJA BYM JEMU/JEJ POWIEDZIAŁ! Są to albo wiązanki pełne najgorszych wulgaryzmów, albo dyplomatyczna, błyskotliwa riposta powalająca na kolana w swej skuteczności, odbierająca przeciwnikowi wszelkie logiczne argumenty ;)
Oczywiście moja samoocena przez to leży, bo co z tego, że w głowie jestem taka mądra :(
Btw, pamiętam, że to zjawisko ma bardzo ładną nazwę, ale nie mogę sobie przypomnieć, jaką.

NADopiekuńczość

przez NN4V 30 wrz 2015, 23:42
Nastia napisał(a):
Evia napisał(a):

Taaaak. I to jest takie wkurzające!
Człowiek się boi sobie zbytnio nagrabić i ponieść tego konsekwencje, więc głupieje :roll: :bezradny:
A potem, gdy konfrontacja już minie i się jest samemu, to do głowy przychodzi to, COJA BYM JEMU/JEJ POWIEDZIAŁ! Są to albo wiązanki pełne najgorszych wulgaryzmów, albo dyplomatyczna, błyskotliwa riposta powalająca na kolana w swej skuteczności, odbierająca przeciwnikowi wszelkie logiczne argumenty ;)
....

Tylko ich argumenty rzadko są logiczne.
Jeśli w ogóle są jakiekolwiek.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags Obrazek

NADopiekuńczość

przez mark123 25 sty 2017, 21:18
Evia napisał(a):W sumie racja, przypomniałam sobie, że mam kolegę, który również tego doświadczył, co na pewno wpłynęło na jego totalną niezaradność życiową

Niektórzy chyba mogą to robić celowo. To najbardziej wyrachowany sposób doprowadzenia potomka do zaburzeń psychicznych (rodzic niszczy psychikę nie łamiąc prawa, ani nawet znacznie nie naginając zasad współczesnej psychologii).

Sortuj wg