Skocz do zawartości
Nerwica.com

Niepokojące wahania nastroju


Framboisee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mam na imię Karolina i mam 24 lata.

Od jakiegoś czasu śledzę to forum, jednak dopiero teraz postanowiłam napisać, ponieważ zauważyłam u siebie niepokojące objawy i może wystąpiły one również u kogoś z Was.

Chodzi o to, że od bardzo dawna mam niepokojące wahania nastroju. Zdarza się tak, że w pierwszej połowie dnia leżę w łóżku, płaczę i towarzyszy mi uczucie totalnej beznadziei, czasami nawet dochodzi do autoagresji (wyrywanie sobie włosów z głowy, bicie po twarzy) a po kilku godzinach pojawia się u mnie taka euforia, że mam ochotę krzyczeć, tańczyć, śpiewać i czuję, że mogę wszystko. To nie jest zwykła radość, a ogromne podekscytowanie, nadmiar energii, ciarki na całym ciele i gęsia skórka. Po chwili takiego podniecenia często znowu dopada mnie przygnębienie, kładę się i płaczę. Coś takiego spotkało mnie np. wczoraj i przyznaję, że bardzo mnie to zaniepokoiło, bo wydaje mi się, że to nie jest normalne i bardzo dziwnie się z tym czuję. Czy ktoś z Was przeżył coś podobnego ? Czy to znak, że powinnam udać się do specjalisty ? Jak sobie z tym poradzić ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Framboisee, Ponizej opiszę w jakich sytuacjach powinno się skontaktować ze specjalistą:

 

Częsta zmiana nastroju najczęściej jest obserwowana u kobiet. Okres dojrzewania, miesiączka, ciąża i menopauza to momenty w życiu kobiety, kiedy odczuwanie skrajnych emocji wydaje się nieuniknione. Wszystko przez "burzę hormonów". Jednak czasami tzw. huśtawka nastrojów może oznaczać chorobę psychiczną, która dotyka zarówno kobietę, jak i mężczyznę.

 

Kiedy proces produkcji hormonów "szczęścia", takich jak: serotonina czy dopamina, zostanie zaburzony, pojawia się huśtawka nastrojów. Można wtedy na przemian doświadczać uczuć, takich jak depresja, lęk, szczęście, stres i strach. Aby upewnić się, że poziom hormonów jest prawidłowy, należy udać się do endokrynologa.

 

U ludzi, którzy ciągle doświadczają stresu, mogą wystąpić wahania nastroju wraz z poczuciem, że nikt ich nie rozumie. Czasami stres może prowadzić do problemów psychicznych i zachowań ekstremalnych.

 

Silne emocje wpływają na zachowanie kobiet zazwyczaj pod koniec cyklu. Jest to tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego, który jest skutkiem zaburzeń hormonalnych. Zmianom nastroju towarzyszy nie najlepszy stan fizyczny, dlatego pojawiają się apatia i rozdrażnienie. Tego typu objawów PMS nie można wyeliminować, można jedynie spróbować zapanować nad emocjami.

 

U pacjentów cierpiących na ADHD obserwuje się nadpobudliwość, impulsywność, a także gwałtowne zmiany nastroju. Dzieje się tak, ponieważ osoby nadpobudliwe najpierw postępują tak, jak czują, a dopiero potem myślą o konsekwencjach swoich czynów. W związku z tym nie mogą zapanować nad swoimi zmiennymi emocjami, które wpływają na ich zachowanie, i ograniczyć swoich reakcji tak, aby nie były uciążliwe dla nich i najbliższego otoczenia.

 

Powszechnie terminu depresja używa się na określenie chwilowego pogorszenia nastroju, chandry i tzw. dołów. W rzeczywistości depresja to choroba wywołująca patologiczne zmiany nastroju. Wyróżniamy kilka typów depresji. Najłagodniejszą odmianą choroby jest dystymia, czyli przewlekła depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości.

 

Najpoważniejszym typem depresji jest depresja dwubiegunowa (inaczej maniakalna), czyli cyklofrenia. U chorych na cyklofrenię obserwuje się patologiczne zmiany nastroju, a nawet skłonności do niebezpiecznych zachowań. Chorzy zazwyczaj nie są w stanie dostosować swoich nastrój do sytuacji (np. reagują smutkiem na radosne wydarzenia).

 

Na zachowanie osób cierpiących na BPS wpływają bardzo silne, skrajne emocje, np. uczucie miłości pojawia się na przemian z nienawiścią. Z tego powodu mają trudności z nawiązaniem bliskich relacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×