F.LUX - na bezsenność dla internautów

Inne zaburzenia.

F.LUX - na bezsenność dla internautów

Avatar użytkownika
przez Lord Cappuccino 08 gru 2012, 13:23
"(...) niedostateczna ilość światła słonecznego wpływa na funkcjonowanie szyszynki. To gruczoł dokrewny w mózgu, który reguluje pracę wewnętrznego zegara człowieka. Szyszynka produkuje melatoninę, tzw. hormon snu. Jego ilość zależy od tego, ile światła dociera przez oko do mózgu. Kiedy jest go dużo, szyszynka wydziela mniej melatoniny (...)"

"Ekspozycja na światło elektryczne przed położeniem się do łóżka hamuje wydzielanie melatoniny i negatywnie wpływa na sen, termoregulację, ciśnienie tętnicze krwi i regulację stężenia glukozy we krwi"

"W badaniu „Exposure to Room Light before Bedtime Suppresses Melatonin Onset and Shortens Melatonin Duration in Humans” oczekującym na publikację w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Joshua Gooley wraz z współpracownikami zbadał wpływ światła elektrycznego na stężenie melatoniny, naturalnego hormonu, który jest wydzielany przez szyszynkę po zapadnięciu zmierzchu.
Zbadano 116 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 30 lat, którzy w ciągu pięciu kolejnych dni przez 8 godzin przed snem przebywali w pomieszczeniu oświetlonym zwykłym światłem elektrycznym (<200 luxów) lub w pomieszczeniu z przyciemnionym światłem (<3 luxów).
Ekspozycja na światło elektryczne przed snem hamowała wydzielanie melatoniny i skutkowała opóźnieniem wydzielania melatoniny u 99% zbadanych osób.
Wyniki te wskazują, że ekspozycja na światło elektryczne przez snem negatywnie wpływa na profil wydzielanie melatoniny. Opóźnia to początek snu oraz może zaburzać termoregulację, oraz regulację ciśnienia tętniczego krwi i stężenie glukozy we krwi."f.lux to kolejny program sterujący jasnością oraz temperaturą obrazu pokazywanego na monitorze komputera. Jednak f.lux jest programem wyjątkowym, ponieważ w trosce o zdrowie użytkowników zmienia parametry wyświetlacza zależnie od pory dnia i typu oświetlenia w pomieszczeniu.

Osoby pracujące przy komputerze w nocy często mają problemy z zaśnięciem. Powodem tego jest oszukiwanie organizmu intensywnym światłem monitora o określonej temperaturze. f.lux po ustawieniu położenia użytkownika i określeniu typu zewnętrznego światła jest w stanie automatycznie przyciemnić i ocieplić lub ochłodzić obraz na monitorze, aby wydawał się bardziej naturalny dla pory dnia. W efekcie obraz będzie stawał się coraz ciemniejszy i cieplejszy lub chłodniejszy (zależnie od wybranego typu oświetlenia) wraz z zapadaniem zmierzchu i powróci do swoich „dziennych” barw o świcie.

Informacje na temat badań wpływu światła na cykl dobowy można znaleźć na stronie projektu.


LINK DO POBRANIA: http://www.dobreprogramy.pl/f.lux,Progr ... 21432.html
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Avatar użytkownika
Offline
Moderator/ R2 - D2
Posty
14330
Dołączył(a)
05 maja 2011, 00:00

F.LUX - na bezsenność dla internautów

Avatar użytkownika
przez Ferdynand k 08 gru 2012, 13:38
melatonina albo 5-hydroksytryptofan i jest ok. :P
Avatar użytkownika
Offline
Naczelny Użyszkodnik
Posty
8617
Dołączył(a)
15 maja 2012, 18:32
Lokalizacja
ćwiartki 3/4

F.LUX - na bezsenność dla internautów

przez cytrynka84 08 gru 2012, 21:09
Nie wiedziałam,ze swiiatlo elektryczne obniża poziom melatoniny,ciekawe :)
Melatonine w tabletkach mogę jeść garściami i nic strata kasy.Jadlam i po 10-15 tabl. naraz +inne ziołowe tabsy i troszeczkę pomogło .
Wykończony,czemu zrezygnowałeś z paro ?
Life is brutal!

Wenlafaxyna 300mg
Mirtazapina 60mg
Baclofenum 100mg
Offline
Posty
2020
Dołączył(a)
23 sty 2010, 14:05

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Przeskocz do