Skocz do zawartości
Nerwica.com

F.LUX - na bezsenność dla internautów


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

"(...) niedostateczna ilość światła słonecznego wpływa na funkcjonowanie szyszynki. To gruczoł dokrewny w mózgu, który reguluje pracę wewnętrznego zegara człowieka. Szyszynka produkuje melatoninę, tzw. hormon snu. Jego ilość zależy od tego, ile światła dociera przez oko do mózgu. Kiedy jest go dużo, szyszynka wydziela mniej melatoniny (...)"

 

"Ekspozycja na światło elektryczne przed położeniem się do łóżka hamuje wydzielanie melatoniny i negatywnie wpływa na sen, termoregulację, ciśnienie tętnicze krwi i regulację stężenia glukozy we krwi"

 

"W badaniu „Exposure to Room Light before Bedtime Suppresses Melatonin Onset and Shortens Melatonin Duration in Humans” oczekującym na publikację w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Joshua Gooley wraz z współpracownikami zbadał wpływ światła elektrycznego na stężenie melatoniny, naturalnego hormonu, który jest wydzielany przez szyszynkę po zapadnięciu zmierzchu.

Zbadano 116 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 30 lat, którzy w ciągu pięciu kolejnych dni przez 8 godzin przed snem przebywali w pomieszczeniu oświetlonym zwykłym światłem elektrycznym (<200 luxów) lub w pomieszczeniu z przyciemnionym światłem (<3 luxów).

Ekspozycja na światło elektryczne przed snem hamowała wydzielanie melatoniny i skutkowała opóźnieniem wydzielania melatoniny u 99% zbadanych osób.

Wyniki te wskazują, że ekspozycja na światło elektryczne przez snem negatywnie wpływa na profil wydzielanie melatoniny. Opóźnia to początek snu oraz może zaburzać termoregulację, oraz regulację ciśnienia tętniczego krwi i stężenie glukozy we krwi."

 

 

 

f.lux to kolejny program sterujący jasnością oraz temperaturą obrazu pokazywanego na monitorze komputera. Jednak f.lux jest programem wyjątkowym, ponieważ w trosce o zdrowie użytkowników zmienia parametry wyświetlacza zależnie od pory dnia i typu oświetlenia w pomieszczeniu.

 

Osoby pracujące przy komputerze w nocy często mają problemy z zaśnięciem. Powodem tego jest oszukiwanie organizmu intensywnym światłem monitora o określonej temperaturze. f.lux po ustawieniu położenia użytkownika i określeniu typu zewnętrznego światła jest w stanie automatycznie przyciemnić i ocieplić lub ochłodzić obraz na monitorze, aby wydawał się bardziej naturalny dla pory dnia. W efekcie obraz będzie stawał się coraz ciemniejszy i cieplejszy lub chłodniejszy (zależnie od wybranego typu oświetlenia) wraz z zapadaniem zmierzchu i powróci do swoich „dziennych” barw o świcie.

 

Informacje na temat badań wpływu światła na cykl dobowy można znaleźć na stronie projektu.

 

 

LINK DO POBRANIA: http://www.dobreprogramy.pl/f.lux,Program,Windows,21432.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×