Skocz do zawartości
Nerwica.com

MMPI-2 pytanie


dam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie odnosnie testu MMPI-2, czy moze ktos wie skad wziasc odpowiedzi (co oznaczaja poszczegolne pytania w tescie) oraz czy sa jakies programy komputerowe do sprawdzenia tego testu?

Z gory dziekuje za odpowiedz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rozwiązywanie angielskiej wersji tego testu ma jakiś sens?

Spędziłam bite trzy godziny, ślęcząc nad tymi pytaniami, by na końcu dowiedzieć się, że symuluję...a odpowiadałam szczerze, przynajmniej byłam przekonana, że tak jest. Owszem były pytania, które sprawiły mi problem, bo mój angielski to jednak kuleje znacznie, ale nie sądzę, żeby to mogło aż tak zaważyć na wyniku. A może mogło? jak w ogóle interpretuje się symulację w tym teście? wynik sugerujący symulację, bezwzględnie unieważnia test, czy może świadczy o takim popierdoleniu osobowościowym, że nawet ten test takiego nie przewiduje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test piracki

- Czasem wygodniej jest nie wiedzieć, że stosując dany test jest się piratem. W tej chwili krąży w Polsce kilka

wersji, ale nikt nie ma wykupionych do niego praw - mówi dr Ewa Goreńska, kierownik Laboratorium Technik

Diagnostycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zupełnie inną sprawą jest stosowanie testu skonstruowanego w latach 40. przez amerykańskich psychiatrów z

Minnesoty do badań patologicznych, czyli na przykład w przypadku hipochondrii, depresji czy paranoi do

badania kontaktu rodziców z dzieckiem. Zdaniem ekspertów ten test nie ma w naszym kraju statusu

pełnoprawnego narzędzia diagnozy psychologicznej, nie jest bowiem w Polsce znormalizowany. Oznacza to, że

amerykańskie pytania nie zostały dostosowane do Polskich realiów.

- Dopóki nie będzie takiego standardowego MMPI, które będzie tłumaczyło jak interpretować wyniki tych

testów, nie będzie tak na prawdę wiadomo czy ich wyniki są właściwe - wyjaśnia dr Anna Ciechanowicz.

Oznacza to, że ten test nie powinien być w Polsce stosowany do badania kogokolwiek. Nie wspominając już o

tym, że stosowanie narzędzia służącego do badania patologii jest w tym przypadku dziwne.

- Fakt, że nie ten test nie ma polskiej normalizacji oznacza, że każdy kto go stosuje robi krzywdę pacjentom -

podkreśla dr Ewa Goreńska.

Ale we wrocławskim RODK nie widzą nic dziwnego w stosowaniu testu MMPI.

- Psycholog może zastosować dowolny test, który uzna za stosowny, albo nie zastosować żadnego. Zdajemy

sobie sprawę z tego, że ten test nie został w Polsce znormalizowany. Ale takich testów jest tak mało, że nie

dałoby się w ogóle nikogo badać, gdyby używać tylko znormalizowanych - mówi Wanda Kosikowska, kierownik

ośrodka.

- Ten test powinno stosować się tylko w klinikach psychiatrycznych. Jego użycie w przypadku spraw rodzinnych

jest zupełnie nieuzasadnione - mówi prof. Władysław Paluchowski, kierownik Zakładu Metodologii Badań

Psychologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. - To nie jest klucz do tych drzwi - kwituje profesor.

/Skopiowane z http://www.staff.amu.edu.pl/~uamzpoip/diagnoza/wyklad/etyka_MMPI.pdf /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×