Skocz do zawartości
Nerwica.com

Mylenie słów - zaburzenie?


facemenow

Rekomendowane odpowiedzi

Zaobserwowałam u mojej znajomej pewien alarmujący sygnał... Otóż myli ona słowa, które nie brzmią identycznie fonetycznie (aczkolwiek mają pewien podobny wydźwięk, parę liter) i są związane z danym tematem. Rozmawiałyśmy np. o zakupach na allegro, i spytałam na co ją naszła ochota, a ona:

 

no właśnie ci mówię, ochota rzeczy coś kupić :D

 

To przykład z ostatniej rozmowy, wcześniej to się już zdarzało też... Jest na to jakiś "psychologiczny paragraf"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale w początkach demencji i Alzheimera takie rzeczy się zdarzają.

btw. Widziałem kiedyś film o kobiecie 30 kilkuletniej, która w ciągu kilku lat przestała mówić i nie wiedziała kim jest - Alzheimer.

 

Albo może ma takie poczucie humoru, naśladuje mistrza Jodę z Gwiezdnych Wojen :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem czy celowy...ja też tak mam czasem :shock: i nie wiem z czego to wynika..po prostu czasem mylę słowa, chce coś powiedzieć mówię co innego. już kiedyś chciałam taki temat założyć..

kiedyś powiedziałam " wpadłam słychać co spytać" zamiast na odwrót. ale wydaje mi się że to nic groźnego..u mnie to wynika z jakiegoś takiego podświadomego napięcia przt kontaktach z ludźmi że boję się że wyjde na idiotkę, spinam się w środku i potem mylę lub przekręcam słowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominika, tez tak mam jak mowie, dokladnie to samo :mrgreen: U mnie wynika to wlasnie z roztrzepania, ogolnie rzecz biorac z nadpobudliwosci psychoruchowej, ktora na pewno mam, mimo, ze jej nikt nie zdiagnozowal...;) Zawsze wiem natychmiast, ze popelnilam blad i od razu sie poprawiam. Tyle ze mam cos takiego tylko w mowie, w pismie nigdy, bo piszac mam wiecej czasu na myslenie. Jesli ta dziewczyna robi bledy wlasnie piszac, wszystko wskazuje na to, ze to celowe. Wydaje sie byc nieco za mloda na demencje starcza, bo wnioskuje, ze to dziewczyna kolo 20, a nie np. 60-latka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe co Ty, inni tez miewaja ;) Ja sie tym generalnie nie przejmuje ale denerwuje mnie to, ze takie rzeczy zapewne umniejszaja moja inteligencje w mniemaniu niektorych, szczegolnie tych ktorzy mnie blizej nie znaja...Nawet jesli w istocie nie dorastaja mi do piet swoim poziomem inteligencji, co czesto wychodzi na jaw z czasem... :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałam u mojej znajomej pewien alarmujący sygnał... Otóż myli ona słowa, które nie brzmią identycznie fonetycznie (aczkolwiek mają pewien podobny wydźwięk, parę liter) i są związane z danym tematem. Rozmawiałyśmy np. o zakupach na allegro, i spytałam na co ją naszła ochota, a ona:

 

no właśnie ci mówię, ochota rzeczy coś kupić :D

 

To przykład z ostatniej rozmowy, wcześniej to się już zdarzało też... Jest na to jakiś "psychologiczny paragraf"?

 

Krótka odpowiedź brzmi: tak.

 

Samo w sobie oczywiście ono może nic nie znaczyć, być wynikiem zmęczenia, leków, problemów somatycznych etc. ale już Freud zalecał by takich rzeczy nie lekceważyć, bo a nóż widelec kryją się za tym jakieś głębsze sprawy, zwłaszcza kiedy towarzyszą im inne, drobne zmiany, itd.

 

Osobiście także często popełniam przejęzyczania: może nie tyle co przejęzyczania, co często odwracam kolejność wyrazów (np. zamiast powiedzieć "mleko do kawy" mówię: "kawa do mleka") lub szyk zdania. O ile to pierwsze bywa zabawne i występuje głównie gdy mówię, natomiast drugi problem występuje głównie gdy piszę (a ogólnie piszę dużo) i niestety jest to nieco frustrujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kasiątko

Bełkotanie i jąkanie jest seksi :mrgreen:

a to pocieszyłeś :smile:

 

tylko kurka ja kawałów nie mogę opowiadać a byłabym w tym chyba dobra

a może i to nie źle brzmi bo wszyscy się śmieją zanim skończę :mrgreen: tyle że ze mne :oops::(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie się to zdarzało częściej, albo dojdzie do tego jakiś inny objaw to warto, żeby się skonsultowała z lekarzem. To może być zmęczenie, przejęzyczenie, ale i zaburzenia neurologiczne.

 

No chyba, że dziewczyna bierze jakieś leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem podobny do mojego :)

udało Wam się go jakoś rozwiązać.

Ja też czasami mam problemy z wypowiedzeniem jakichś wyrazów. Zmieniam ich końcówki, przekręcam. Jak czytam to też nienajlepiej - np. w zdaniu jest mieszających (a ja czytam w myślach - jako mieszkających). Dzisiaj zamiast kuchenka gazowa powiedziałem kuchenka mikrofalowa. Jak sobie z tym radzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem podobny do mojego :)

udało Wam się go jakoś rozwiązać.

Ja też czasami mam problemy z wypowiedzeniem jakichś wyrazów. Zmieniam ich końcówki, przekręcam. Jak czytam to też nienajlepiej - np. w zdaniu jest mieszających (a ja czytam w myślach - jako mieszkających). Dzisiaj zamiast kuchenka gazowa powiedziałem kuchenka mikrofalowa. Jak sobie z tym radzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×