Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dziwny wynik testu EPQ-R. Czy ktoś potrafi to zinterpretować


Evia

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu znalazłam swój stary wynik takiego testu, próbowałam go analizować na swój sposób, jednak zauważyłam, że wynik jest raczej nietypowy (a może tak mi się zdaje?)

 

Test został przeprowadzony wiele lat temu. Możliwe, że teraz by się różnił (a może i nie?)

 

Wyglądało to mniej więcej tak

 

Wysoka skala psychotyzmu i ekstrawertyzmu

Niska skala neurotyzmu i bardzo niska skala kłamstwa.

 

To wszystko jakby nie pasowało do siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Evia!

 

Skąd masz pewność, że dany wynik w skali jest wysoki czy niski? Masz dostęp do norm stenowych do testu? Czy w interpretacji wyników było napisane, że dany wynik mieści się w zakresie wyników wysokich/ niskich/ przeciętnych?

 

Wysoki wynik w skali Psychotyzmu sygnalizuje, że mamy do czynienia z osobą niekonwencjonalną (nie ryzykowałabym słowa "psychotyczną"). Wszelkie jednoznaczne klasyfikacje są tutaj nie na miejscu, ponieważ sama koncepcja psychotyzmu nie jest jasna, a skala ta zawiera pytania, które czynią ją mało spójną wewnętrznie. Eysensk (autor EPQ-R) definiuje osoby uzyskujące wysokie wyniki w skali Psychotyzmu jako "zimne, bezosobowe, niepotrafiące współczuć, nieprzyjazne, nieufne, dziwaczne, nieskore do wzruszeń, nieszczęśliwe, antyspołeczne, bez wglądu w siebie, z urojeniami prześladowczymi".

 

Wysoka ekstrawersja oznacza towarzyskość, posiadanie wielu przyjaciół, potrzebę prowadzenia rozmów z ludźmi, unikanie samotności, potrzebę podniet z zewnątrz. Ekstrawertyk to ogólnie jednostka impulsywna, działająca bez zastanowienia, lubiąca zajmować się działalnością praktyczną. Lubi zmiany. Nie przejmuje się zbytnio z powodu doznanych niepowodzeń. Jest optymistycznie nastawiona do przyszłości. Lubi być w ruchu, aktywna. Łatwo wpada w gniew. Kieruje się w życiu zasadą przyjemności.

 

Niski wynik w skali Neurotyzmu oznacza zrównoważenie emocjonalne. Natomiast niskie wyniki w skali Kłamstwa uzyskują osoby, którym nie zależy szczególnie na aprobacie społecznej; są one najbardziej szczere i najmniej zsocjalizowane.

 

Chociaż niektóre wyniki wydają się do siebie pozornie nie pasować i się wykluczać, jestem pewna, że w oparciu o wywiad z Tobą i obserwację dałoby się te wszystkie cechy ze sobą powiązać. Niestety drogą wirtualną mogę jedynie napisać tyle, co powyżej.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Wynik był podany w stenach jednak gdzieś to zapodziałam i nie chce mi się szukać, jednak w razie potrzeby mogę to znaleźć.

 

Jeśli chodzi o steny to wyglądało to mniej więcej tak

 

kłamstwo 1 sten

neurotyzm 3 steny

ekstrawertyzm chyba około 7 lub 8

psychotyzm podobnie jak ekstrawersja 7 lub 8

 

Uważam, że to wszystko nie pasuje do siebie, bo np ekstrawertycy mają raczej tendencje do kłamania aby "wkupić się w łaski innych" co gryzie się z moją niską skalą kłamstwa, podobnie z tym psychotyzmem, który świadczy o małym zsocjalizowaniu (zresztą podobnie jak kłamstwo)

Gdybym miała niski ekstrawertyzm to może miałoby ręce i nogi, jednak w tym wypadku jest to dziwne, i raczej ma uzasadnienie, bo kroi się tu osoba, która jest wesoła i towarzyska, i zarówno asocjalna i zimna, żeby chociaż do tego neurotyzm był wysoki, który by świadczył o niezrównoważeniu, jednak jest zgoła inaczej :shock:

 

Pojedynczo znam znaczenie tych pojęć, jednak nie wiem jak mam na to spojrzeć w całości. Nigdzie nie spotkałam się z szerszą charakterystyką podobnych wyników do moich.

Czytałam, że wysokim psychotyzmem wykazują się różnorakie kryminały i inni podobni degeneraci...

 

Czy taki wynik może być niepokojący i świadczyć o jakichś dziwnych skłonnościach? Czy powinnam bardziej się sobie przyjrzeć, czy raczej potraktować ten wynik z przymrużeniem oka?

Test był wykonywany jak miałam ok 16-17 lat, czy z biegiem czasu mógłby ulec zmianie, czy raczej są to stałe wartości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×