Czym różni się psycholog od psychiatry?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Czym różni się psycholog od psychiatry?

przez paradoksy 09 maja 2010, 16:41
Pacjenci, którzy nie mieli jeszcze nigdy kontaktu z pomocą psychoterapeutyczną, często zastanawiają się na czym zasadza się różnica między pracą psychologa a psychiatry. Obaj przecież prowadzą terapie, grupy spotkaniowe, dbają o stan zdrowia psychicznego pacjentów. Różnica polega zarówno na kompetencjach jak i charakterze otrzymanego wykształcenia.

Psycholog to osoba o wykształceniu akademickim, która niekoniecznie musi zajmować się pracą z osobami z trudnościami natury emocjonalno - psychicznej, ale może też pracować w reklamie, transporcie, mediach, czy działach personalnych. Jedynie część psychologów zajmuje się pracą w ośrodkach terapeutycznych i pomaganiem ludziom z trudnościami emocjonalnymi bądź społecznymi. Aby sprawdzić zakres obszarów w których działa psycholog w ośrodku terapeutycznym, można wpisać w wyszukiwarkę frazę "psycholog Warszawa" i przejrzeć zakres usług oferowanych w Warszawskich ośrodkach psychoterapeutycznych.

Psychiatra zaś, to osoba o wykształceniu medycznym, mogąca przepisywać lekarstwa (tu jest właśnie główna różnica kompetencyjna między psychiatrą a psychologiem). Również prowadzi terapię indywidualną i grupową, ale najczęściej, psychiatra zajmuje się zaburzeniami uznawanymi za chorobę (depresja, schizofrenia, napady lękowe). Zakres pracy psychiatry można sprawdzić szukając frazy "psychiatra Warszawa" w Internecie.

Przy wyborze ośrodka terapeutycznego, warto zwrócić uwagę na to aby pracował w nim zarówno psychiatra jak i psycholog. Ich współpraca jest bowiem znamienna dla prawidłowego zdrowienia pacjenta z poważniejszymi zaburzeniami psychicznymi.


Tematy na forum:
Wizyta u psychologa/psychiatry
paradoksy
Offline

Psychiatra, a psycholog, psychoterapeuta

Avatar użytkownika
przez Lord Cappuccino 21 gru 2013, 16:24
Kolejny temat z kategorii- "nie bardzo wiem z czym to się je".

Psychiatra- lekarz specjalista, osoba o wykształceniu medycznym, która ukończyła 6-letnie jednolite studia na wydziale/kierunku lekarskim, odbyła 13 miesięczny staż podyplomowy, zdała LEP(lekarski egzamin państwowy), ukończyła 5 letnią specjalizację z dziedziny psychiatrii. Psychiatra jest uprawniony do wypisywania recept na leki.

Psycholog- osoba o wykształceniu akademickim, która ukończyła 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia na uniwersytecie albo innej uczelni wyższej. Osoba zajmująca się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, orzekaniem, świadczeniem pomocy psychologicznej. Psycholog nie jest uprawniony do wypisywania recept.

Psychoterapeuta- lekarz psychiatra, psycholog lub absolwent niektórych innych kierunków studiów magisterskich(po zdaniu egzaminu z psychologii klinicznej pod nadzorem komisji powołanej przez KCP) po odbyciu atestowanego kursu psychoterapii/podyplomowych studiów z psychoterapii(około 4 lata), odbyciu terapii własnej, pracy terapeutycznej pod superwizją oraz spełnieniu innych kryteriów i wymagań wyszczególnionych na stronach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który zdobył stosowny certyfikat ww. instytucji. Należy zawsze sprawdzać jakim wykształceniem i certyfikatem legitymuje się psychoterapeuta ze względu na niedostateczne umocowanie tego zawodu w polskim prawie.
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Avatar użytkownika
Offline
Moderator/ R2 - D2
Posty
14330
Dołączył(a)
05 maja 2011, 00:00

Psychiatra, a psycholog, psychoterapeuta

przez dwadnitemu 05 sty 2014, 01:30
To nie do końca jest zgodne ze stanem faktycznym.

W Polsce obecnie nie ma regulacji prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty. Nad projektem ustawy pracuje Polska Rada Psychoterapii która zrzesza kilkanaście różnych organizacji:

Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"
Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt - Stowarzyszenie Edukacji Człowieka Dorosłego
Instytut Terapii Gestalt
Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Koło Warszawskie Szkoły Europejskiej Psychoanalizy
Polska Federacja Psychoterapii
Polskie Stowarzyszenie Neurolingwistycznej Psychoterapii
Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne
Polskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej
Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich
Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej
Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu

Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne są tylko dwiema spośród nich i wydawane przez nie certyfikaty - jak dotąd - są tylko tym: certyfikatami tych organizacji.
Ci, którzy wierzą w telekinezę, podnieście moją dłoń. []
—Kurt Vonnegut
Offline
Posty
2
Dołączył(a)
04 sty 2014, 19:47

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Psychiatra, a psycholog, psychoterapeuta

przez gestalt-kf 05 sty 2014, 12:59
Użytkownik @dwadnitemu wskazał właściwe podejście. Warto podkreślić, że uwypuklanie dwóch z listy kilkunastu polskich towarzystw terapeutycznych jest niedemokratyczne i mija się z kierunkiem prac PRP nad ustawą.
Podaję dwa odnośniki, poszerzające temat:

Wskazówki do poszukiwania właściwego psychoterapeuty:
http://psychoterapeutyczny.blogspot.com/2012/10/jak-znalezc-wasciwego-psychoterapeute.html

Krajowe certyfikaty psychoterapeuty:
http://www.psychoterapia-polska.org/kto-jest-kto-nie-jest-psychoterapeuta
Offline
Posty
7
Dołączył(a)
15 mar 2010, 21:15
Lokalizacja
Poznań

Psychiatra, a psycholog, psychoterapeuta

Avatar użytkownika
przez kaja123 05 sty 2014, 13:33
Wszystko pięknie ładnie, tylko jak się to ma do osoby która ma zaburzenia psychiczne, źle się czuje, nie myśli do końca jasno, straciła sens życia jest zagubiona, nieszczęśliwa z lękami, myślami samobójczymi, no jak ? Mnie pomogła przyjaciółka i poszłam do terapeuty z polecenia ale jest ogrom ludzi którzy idą „w ciemno” po pomoc bo się źle czują i nie mają nikogo bliskiego kto mógłby im pomóc. Jak ktoś pyta np tutaj to fajnie może sobie sprawdzić czy ta osoba która się ogłasza terapeutą jest na liście PTP. Niech mi ktoś powie z ręką na sercu czy zapytał swojego terapeutę o dyplom ten mu go pokazał a pacjent go zweryfikował i ocenił czy ma odpowiednie kwalifikacje? Tak samo jak rodzaj psychoterapii. Ludzie często na forum są zagubieni i pytają jaki dla niego najlepszy byłby nurt psychoterapeutyczny. No bez sensu. To nie pacjent o tym wszystkim powinien wiedzieć. Teraz jak czuję się dobrze to sobie czytam na temat tych nurtów, szkół terapeutycznych i wiele innych ciekawiących mnie rzeczy. Ale na początku było mi to obojętne nie miałam o tym pojęcia.
Jak idę do ortopedy to nie proszę go o dyplom i go nie weryfikuje, nie wybieram sobie metody leczenia a mój stan psychiczny jest o wiele jaśniejszy.
To jest wszystko science fiction !
Avatar użytkownika
Offline
Posty
2268
Dołączył(a)
08 sty 2011, 01:29

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Avatar użytkownika
przez wiejskifilozof 22 sty 2014, 15:38
Ja ze swoją psycholog mogę porozmawiać na każdy temat,z psychiatrą nie bardzo.Obie bardzo mi się podobają i piszą dobre opinie na moją rentę.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
18923
Dołączył(a)
15 sie 2009, 16:08

Czym różni się psycholog od psychiatry?

przez Reiben 22 sty 2014, 15:52
Psycholog będzie tylko pierd...a psychiatra przepisze jakieś smakołyki, dlatego u pierwszego nigdy nie byłem.
Reiben
Offline

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Avatar użytkownika
przez wiejskifilozof 22 sty 2014, 16:14
Ja z moją psycholog mogę rozmawiać o wszystkim.Lubię te rozmowy i bym chciał,chodzić tak jeszcze ze 20 lat.A tak naprawdę to i ze 30 jeszcze.Ale moja psycholog to dobra specjalistka i super MILF 40 + :D
Avatar użytkownika
Offline
Posty
18923
Dołączył(a)
15 sie 2009, 16:08

Czym różni się psycholog od psychiatry?

przez lunatic 24 sty 2014, 01:47
Reiben napisał(a):Psycholog będzie tylko pierd...a psychiatra przepisze jakieś smakołyki, dlatego u pierwszego nigdy nie byłem.

no i stąd Twoja mylna opinia :D
Offline
Posty
5379
Dołączył(a)
07 lis 2010, 10:55

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Avatar użytkownika
przez wiejskifilozof 24 sty 2014, 10:38
Zależy jaki psycholog ;) jest i taki kto skończył studia za pieniądze tatusia.I jest ten, jak moja psycholog który jest bardzo dobrym specjalistą.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
18923
Dołączył(a)
15 sie 2009, 16:08

Czym różni się psycholog od psychiatry?

przez grossik 25 lis 2014, 15:34
Mnie psycholog kojarzy się ze specjalistą od problemów psychicznych, które dotykają normalnych ludzi takich jak depresja, itd. Co do psychiatry to sprawa według mojego rozeznania zajmuje się ludźmi rozchwianymi emocjonalnie i niebezpiecznymi dla siebie i otoczenia.
Offline
Posty
1
Dołączył(a)
25 lis 2014, 15:30

Czym różni się psycholog od psychiatry?

przez Siddhi 25 lis 2014, 15:47
@grossik
Pogmatwałeś zupełnie.
Siddhi
Offline

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Avatar użytkownika
przez bei 25 lis 2014, 16:53
grossik napisał(a):Mnie psycholog kojarzy się ze specjalistą od problemów psychicznych, które dotykają normalnych ludzi takich jak depresja, itd. Co do psychiatry to sprawa według mojego rozeznania zajmuje się ludźmi rozchwianymi emocjonalnie i niebezpiecznymi dla siebie i otoczenia.


:lol: :lol: :lol:

Skąd takie rozeznanie?
Ja jakoś w osobach czekających pod gabinetem psychiatry (razem ze mną) nie dopatruję się kogoś kto zaraz zrobi mi krzywdę, wręcz przeciwnie, jeszcze nigdy pod tymi drzwiami nie spotkałam się z jakaś kłótnią (u innych lekarzy owszem).
Co więcej w tym budynku jest jedna poczekalnia dla ludzi z problemami natury psychicznej, dla "normalnych" (według grossika czekajacych do psychologa) i... :roll: .
(...)
Jak do ładu z sobą dojść
Kiedy siebie mam już dość
(...)
Jak nadzieję w sercu mieć
Kiedy wszystko wali się
(...)

A. Szewczyk,


Wierzę w Boga
Żyj i pozwól żyć innym
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali
Jan Paweł II
Avatar użytkownika
bei
Offline
Posty
990
Dołączył(a)
14 lut 2014, 01:01
Lokalizacja
Podkarpacie

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Avatar użytkownika
przez wiejskifilozof 03 sty 2015, 11:14
Moja psycholog jest bardziej wylewna niż moja psychiatra.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
18923
Dołączył(a)
15 sie 2009, 16:08

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 15 gości

Przeskocz do