Drodzy Użytkownicy,

Zmieniamy się dla Was!

W związku z tym informujemy, że ze względu na prace techniczne forum będzie dostępne wyłącznie w trybie tylko do odczytu w dniach 21-24 maja.
Serdecznie zapraszamy Was do korzystania z nowej wersji forum.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Jednocześnie informujemy, że jakiekolwiek treści i zdjęcia dodane i edytowane w dniach 21-24 maja nie będą dostępne po starcie nowej wersji forum.

Pozdrawiamy ciepło,
Zespół abcZdrowie

Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?

przez Carla 26 maja 2007, 19:08
Przecież na nią choruje ponad 2 miliony mieszkańców naszego kraju, wspomnę jeszcze o liczbie, która jest wielką niewiadomą, chodzi mi o tzw. depresję maskowaną. Sama przez wiele lat byłam leczona na różne schorzenia, dopiero, gdy zaczęłam mieć poważne problemy z pamięcią, dowiedziałam się, że choruję na depresję...
Czytam, że psychiatrzy i psychologowie zabiegają o uznanie depresji za chorobę społeczną, bo coraz wiecej ludzi choruje.
Kiedyś za chorobę społeczną uznawano alkoholizm, nie wiem czy tak jest obecnie.

przez laven 26 maja 2007, 19:14
A jakież to ma znaczenie. W żaden sposób nie pomoże choremu stwierdzenie, że cierpi na chorobę społeczną. Mnie czasem to dodatkowo załamuje. Ludzie jako ogół kojarzą mi się z głupotą i bezbarwnością. Nie chcę też taką być.

przez MaRiAnEk 26 maja 2007, 19:19
...
Ostatnio edytowano 20 sie 2007, 22:27 przez MaRiAnEk, łącznie edytowano 1 raz
konto zablokowane

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Pstryk 26 maja 2007, 22:20
Cóż, dla mnie też nie ma to szczególnego znaczenia. W przypadku alkoholizmy - uznanie tego uzależnienia za chorobę społeczną spowodowało wiele zmian. Świadomość społeczeństwa bardzo się rozwinęła. Tworzone są specjalne ośrodki leczące to zaburzenie u samych uzależnionych jak i w ich otoczeniu. Dla dzieci pochodzących z rodzin dotkniętych alkoholizmem organizowane są specjalne zajęcia itp. Profilaktyka przynosi już widoczne efekty.
Jeśli takie efekty przyniosłoby uznanie depresji i nerwicy za choroby cywilizacyjne, to miałoby to znaczenie dla nas dopiero, gdy przyniosłoby to odczuwalne dla nas efekty.
Pstryk

Re: Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?

przez verdemia 01 sie 2009, 23:00
ostani post byl z 2007 roku takze odsiwezam temat...chyba juz jest uwazana. Plusy coraz wieksze zainteresowanie, refundowane leki jako choroba przewlekla, nikt juz tak nie pietnuje chorych, wieksza swaidomosc. Minusy: moda, zle sie poczujesz jednego dnia - depresja, zle spalas - depresja. Lekarze coraz bardziej oblegani.
verdemia

Sortuj wg