Skocz do zawartości
Nerwica.com

nie wiem czy to nieśmiałość czy fobia proszę o poradę


salamandra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jestem nowa, z góry przepraszam, jeśli robię coś nie tak. Nigdzie nie znalazłam tematu odpowiadającego mojemu problemowi, dlatego też zakładam nowy.

 

Od dłuższego czasu szukam gdzieś porady, pomocy, ale ciężko z tym. Wiem, że internet to nie najlepsze miejsce, no ale trafiłam tutaj więc próbuję.

 

Sama do końca nie wiem czy jestem nieśmiała, czy mam jakąś fobię, czy jeszcze coś innego. Otóż problem w tym, że przy nowo poznanych osobach sprawiam wrażenie małomównej, zamkniętej w sobie. Po prostu mam w sobie jakąś blokadę, nie wiem jak z tym walczyć. Osoby, które już znam dobrze, albo w miarę dobrze uważają mnie za duszę towarzystwa bo zawsze mam coś ciekawego do powiedzenia, jestem dowcipna i błyskotliwa, ale gdy pojawia się w tym moim towarzystwie ktoś nowy, choćby jedna osoba od razu się zamykam. Milczę, nagle tracę zasób słownictwa, jakbym zniknęła. Bardzo mi to utrudnia życie, bo nie zawsze mogę pokazać jaka jestem, nie mogę dać się polubić bo jestem tak skrępowana. Mój chłopak tez uważa mnie za osobę wygadaną, sympatyczną a jak pierwszy raz zaprosił mnie do siebie do domu, gdzie było 8 osób kompletnie mi nieznanych to była katastrofa. Nie mówiłam nic. Nawet gdybym chciała to nie wiedziałam co, odjęło mi słowa. Pracuję nad tym, by tych słów mi nie brakowało czytając sporo książek, ale nie radzę sobie z tym skrępowaniem. Z tego też powodu wolę nie wychodzić z chłopakiem na spotkania z jego znajomymi bo tylko sobie zrobię wstyd. A chciałabym w końcu zacząć się z nimi spotykać, mój chłopak planuje wakacje za granicą w towarzystwie jego znajomych, nie mam nic przeciw, chętnie bym się wybrała ale jak pokonać tę barierę? I czy to można nazwać nieśmiałością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Odczuwanie pewnego lekkiego niepokoju w sytuacji, kiedy musisz odnaleźć się w dużej liczbie nowych osób jest normalne. Szczególnie jeśli zależy Ci na zdobyciu ich akceptacji. Wszystko zależy od tego jak silny lęk odczuwasz i jaka jest jego przyczyna. Przez internet trudno Ci w jakiś sensowny sposób pomóc. W każdym razie jeśli czujesz, że przeszkadza Ci to w życiu i chciałabyś to zmienić, to jest to już wystarczający powód, aby rozważyć wizytę u psychologa.

Polecałbym Ci również wizytę u psychologa, gdyż z tego co piszesz wydaje mi się, że jesteś raczej typem ekstrawertyka, niż introwertyka, a więc nieśmiałość może być spowodowana czymś innym niż cechy Twojego charakteru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to jest coś w miarę normalnego. Kwestia tylko przełamania się, spróbowania kilka razy. Za którymś tam razem powinno być już ok.

Problem by był większy kiedy byś w każdym towarzystwie dostawała blokady i nie mogła nic powiedzieć. Jeśli dobrze się czujesz w grupie znajomych i jesteś duszą towarzystwa, tzn. że to potrafisz. Jest to tylko kwestia treningu. Aczkolwiek zawsze można zasięgnąć opinii specjalisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×