Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co nowego w leczeniu natrectw ?


Voy75

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukiwalem watki w dziale Nerwica Natrectw , ale chyba dawno tu takiego nie bylo . Ostatnio odkrylem cos wartosciowego w tym temacie , czym chcialem sie tu podzielic . OTOZ ZACZALEM CZYTAC O NATRECTWACH NA STRONACH ANGLOJEZYCZNYCH . Wczesniej tego nie zrobilem , bo moj angielski jest taki sobie i balem sie , ze bedzie to mordega . Poza tym zakladalem , ze raczej nic tam nowego nie znajde , ze w dobie internetu przeplyw informacji jest tak dobry , ze po polsku bedzie wszystko . I pomylilem sie .

 

Interesowaly mnie przede wszystkim jakies nowinki w temacie leczenia natrectw . W googlach wpisalem " new remedy for ocd " i wyskoczyly ciekawe rzeczy . Po pierwsze powiem ( co moja matka znalazla tez w jakiejs popularnej gazecie pare dni temu ) , ze nazwa Nerwica Natrectw jest przestarzala . Natrectw nie zalicza sie obecnie do rodzajow nerwicy , poniewaz ( jak pisalo w polskiej gazecie ) ich przyczyną nie jest lęk . Poprawna nazwa to Zaburzenia Obsesyjno - Kompulsyjne .

 

Takze pare lat temu w innej polskiej gazecie ( psychologicznej ) przeczytalem artykul o Glutaminianie . Podejrzewa sie , ze bierze on udzial w powstawaniu natrectw . Jest to najbardziej pobudzajacy neuroprzekaznik w ludzkim mozgu ( o tym juz znalazlem na stronie anglojezycznej ) . Pisze sie tez tam , ze nienormalnie wysoki poziom glutaminianu moze powodowac USZKODZENIE NEURONOW . I to jest wazna informacja . Natrectwa w przeciwienstwie do typowych nerwic wiążą sie ze zmianami w mozgu . Badania nad Glutaminianem trwaja , a co ciekawe sa juz w aptekach ( byc moze tylko na zachodzie ) leki regulujace poziom glutaminianu . Sa to leki , ktore zostaly opracowane do leczenia innych chorob .

 

Inna ciekawa rzecz jaka znalazlem na tych stronach to lista substancji ( nie leków ) , ktore pomagaja przy natrectwach . Czesc z nich jest dostepna w aptekach bez recepty . Najczesciej wymienianą substancją jest Inozytol . Jest to substancja podobna do witamin z grupy B . Czasami jest okreslana nazwa B8 lub B16 . Inne substancje to : teanina , GABA , phosadyllic ( oczyszczona lecytyna sojowa ) , taurynian magnezu , P5P , 5HTP ( seromel ) i tryptophan .

 

Potlumaczylem troche waznych stwierdzen wystepujacych na tych stronach i jesli ktos bedzie chcial , to wkleje tu te tlumaczenia . Nie wiem jak wam , ale mnie te informacje troche podbudowaly , bo naleze do grupy 1/3 pacjentow , ktorzy nie reaguja na nowsze leki z grupy SSRI i musze brac klomipramine , ktora ma duzo skutkow uboczych i jedynie lagodzi moje natrectwa . Na koniec chcialem przeprosic za brak polskich czcionek i spacje przed znakami przestankowymi , ale jest to element moich natrectw :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę w której pisze się wyłącznie o tym schorzeniu,nadal najskuteczniejsze w jej leczeniu w aspekcie biologicznym są leki z grupy SSRI oraz klomipramina.Najskuteczniejsza statystycznie w leczeniu OCD jest klomipramina,następnie fluwoksamina i paroksetyna.Inne leki w połączeniu z SSRI lub w monoterapii to:buspiron,kwas walproinowy,wenlafaksyna,trazodon,inozytol,sumatriptan,tramadol,pindolol,nienasycone kwasy tłuszczowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi siostra niedawno kupila ksiazke Anity Brynskiej " Zaburzenie Obsesyjno - Kompulsyjne " . Tez w calosci poswiecona temu schorzeniu . Ale to jest pozycja z 2007 roku wiec najnowszych rzeczy w niej nie bedzie . Generalnie po 10 latach zmagania sie z natrectwami ( a wczesniej kilkanascie lat z nerwica lekowa ) uwazam ze natrectwa to przede wszystkim problem biochemiczny , a dopiero duzo dalej psychologiczny . I obecnie najwieksza nadzieje pokladam w nowych lekach lub innych substancjach chemicznych . Ciekawym watkiem jest to ze za natrectwa moze odpowiadac neuroprzekaznik inny niz serotonina , a mianowicie glutaminian . Jest lek o nazwie Riluzol ktory reguluje poziom glutaminianu ale jest on pierunsko drogi .

 

Ogolnie to myslalem ze bedzie wieksze zainteresowanie tematem leczenia natrectw , ale moze malo kto juz tu zaglada ? A ta Mirtazapina ktora bierzesz to na natrectwa ? I jak ona dziala ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po 10 latach zmagania sie z natrectwami ( a wczesniej kilkanascie lat z nerwica lekowa ) uwazam ze natrectwa to przede wszystkim problem biochemiczny , a dopiero duzo dalej psychologiczny . I obecnie najwieksza nadzieje pokladam w nowych lekach lub innych substancjach chemicznych .

 

Oczywiście że to problem biologiczny i powinno się o tym częściej mówić, zwłaszcza pacjentom którzy szukają problemu w swojej wielkiej wrażliwości czy zdarzeniach z dzieciństwa i obwiniają się za to co się z nimi dzieje. Zresztą nie tylko pacjentom, większości psychologów, którzy próbują leczyć OCD wyszukując jakichś problemów ukrytych rzekomo w podświadomości też :)

 

Nad hipotezą glutaminianową trwają wciąż badania. W sumie najbardziej obiecujące co znalazłam to badania nad ketaminą.

np. tu http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23783065

(pojedyńcza dawka dawała bardzo szybkie działanie, które utrzymywało się nawet tydzień)

Dalsze badania trwają (jedne kończą się bodajze w 2016) - więc jeśli się potwierdzi to jeszcze trochę zajmie czasu zanim to będzie dla ludzi :)

 

Ale ale... na twoim miejscu poczytałabym sobie jeszcze o neuroplastyczności - która to tłumaczy dlaczego ludzie przechodzący terapią CBT (zwłaszcza ERP) doświadczają nieraz całkowitej remisji (łącznie ze zmianami w mózgu - który w neuroobrazowaniu po przejściu terapii wygląda znów tak jak u osób zdrowych). Nie tylko leki są w stanie zmienić działanie i chemię mózgu, ale też odpowiednio usystematyzowane działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×