Moze sie komus przyda.

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

Moze sie komus przyda.

Avatar użytkownika
przez the rza 19 gru 2006, 14:30
Doświadczenia (szczególnie z dzieciństwa) „rzeźbią nasz mózg. W chwili narodzin ma on więcej neuronów niż mózg w pełni ukształtowany. Mózg traci nieużywane połączenia, natomiast wzmacnia powiązania między synapsami najczęściej używanymi. Pozbywanie się zbędnych synaps poprawia stosunek sygnałów do szumów.
Badania osób leczonych na zaburzenia obsesyjno – kompulsywne (np. nerwica natręctw) wykazały, siłę doświadczeń na zmiany w mózgu. U neurasteników jednym z najczęściej występującym przymusów jest konieczność częstego mycia rąk. Emisyjna tomografia pozytronowa pozwoliła stwierdzić, że u chorych na nerwicę, czynność przednich płatów czołowych utrzymuje się na poziomie wyższym od normalnego.
W tym przypadku terapia behawioralna okazywała się tak samo skuteczna jak terapia farmakologiczna. Podczas terapii pacjenci byli systematycznie stawiani w sytuacjach wywołujących u nich obsesję lub przymus, ale nie dawano im możliwości wykonywania czynności przymusowej, na przykład pacjentów odczuwających natrętna potrzebę mycia rąk stawiano przy umywalce, ale nie pozwalano im z niej skorzystać. Jednocześnie uczono przeciwstawiania się napełniających lękiem myślom. Natręctwa stopniowo znikały i po paru miesiącach pacjenci pozbywali się ich całkowicie.
I am free from you, so unleash me
There's nothin' else you can do to teach me
Avatar użytkownika
Offline
Posty
72
Dołączył(a)
04 lis 2006, 10:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Przeskocz do